Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
söndag 27 maj 2012
Kalmar FF 2012-01-30 | Uppdaterad 2012-01-30
Organisatoriskt helt utan fläckar. Misstagen smärtar ännu mer då.
– Tur att det är januari, det där kommer inte hända igen, säger Paulus Arajuuri.
De rödvita supportrar som såg sina förhoppningar och drömmar krossas mot Öster i tisdags kan sluta hyperventilera. Det finns kvalitet i den här upplagan av Kalmar FF. Gårdagskvällens premiärmatch i Copa del sol gav Nanne Bergstrand många svar.
Organisatoriskt och positionsmässigt såg det briljant ut.
– Vårt försvarsspel var mycket bra, de fick rulla väldigt mycket boll i sidled och skapade egentligen inte en målchans i matchen. Den de gjorde mål på orsakade vi själva, säger Nanne Bergstrand.
Första halvlek var precis på väg att ta slut när Kristoffer Fagercrantz nickade hem bollen mot Etrit Berisha. Emin Nouri tvekade i straffområdet och FCK:s forward Morten Nordstrand lyckades komma emellan och peta bollen förbi Berisha som kapade Nordstrand. Solklar straff och KFF fick gå in i paus i underläge.
Det kändes både onödigt och orättvist.
– Det är mitt fel, jag ska rensa bort bollen. Men jag hör att ”Titi” (Berisha) skriker bakom ryggen på mig och är säker på att han ska ta bollen. Det blev ett missförstånd, säger Emin Nouri.
– Jag skrek att Emin skulle slå bort bollen. Sedan kommer jag ut för sent och fäller deras spelare, säger Etrit Berisha.
I andra halvlek hade sedan FCK extremt mycket boll utan att skapa några heta målchanser. Halvlekens två bästa hade KFF, först fick Erik Israelsson ingen ren träff på ett perfekt läge för sin höger med drygt 20 minuter kvar. I slutminuten kom sedan nye Mats Solheim helt ensam i straffområdet, fint framspelad av Daniel Mendes, men Kim Christensen i FCK:s mål räddade.
– Det måste bara vara mål i det läget. Jag vet inte varför jag inte sätter den, jag var säker på att göra mål. Jag fick bollen lite för långt framför mig och ingen bra träff, säger Mats Solheim.
Men om defensiven satt perfekt, med ett undantag, så finns det en del att jobba på offensivt. Sex avslut på en match är tränare Bergstrand långt ifrån nöjd med.
– Vi är inte tillräckligt bra i utförandet när vi har chansen att kontra, vi måste vara mer noggranna där. Men jag tycker att vi är värda ett oavgjort resultat i dag och sättet vi förlorar på gör det extra bittert, säger Nanne Bergstrand.
Peter Ahlén, sportchef Tel: 0480-592 92
Jörgen Ström, krönikör Tel: 0480-592 54
Henrik Eriksson Tel: 0480-592 52
Lotta Nyberg Tel: 0480-592 61
David Winberg Tel: 0480-592 51
Resultat Tel: 0480–592 55
Sportredaktionen Barometern
sporten@barometern.se











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA