IFK Kalmar kämpade ner Norrköping

Sporten 2012-07-01 | Uppdaterad 2012-07-01

IFK Kalmar slet föredömligt. Och det gav resultat hemma mot Norrköping. 3–2-segern var mycket viktig inför hösten.



Innermittfältaren Linnéa Johansson slet hårt och fick välförtjänt komma med i målprotokollet när hon satte 3?1.

IFK Kalmar är med på allvar i kampen om platserna i superettan. Segern hemma mot Norrköping grundlades i första halvlek när Kalmar gick fram till 3–1.
– En arbetsseger, säger Kalmartränaren Lasse Svensson.

Redan efter fyra minuter var ställningen 1–1. Lina Malmberg tåfjuttade in 1–0 innan Norrköping kvitterade direkt efter.
Amanda Fredriksson satte 2–1 och Linnéa Johansson, mycket bra på innermittfältet, gjorde 3–1 på egen retur.
Förre Kalmarspelaren Lina Bertilsson reducerade i andra halvlek på en fantastiskt slagen frispark men hemmalaget kunde hålla undan.
– Vi hade en enorm vilja att vinna och spelade som ett lag. Både försvarsmässigt och anfallsmässigt, menar Linnéa Johansson.

I samma serie föll Lindsdal med klara 0-5 borta mot Tölö.



Läsarkommentarer på Barometern.se

På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.

För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se

Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.

Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.

Läsarkommentarer - riktlinjer

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget

Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Disqus

Huvudnyheter just nu

Osäkert midsommarväder

"Över Öland och Gotland ser det mest lovande ut"

TT inrikes [Uppdaterad i går 17:44]

Dra till Öland, Norrland eller Gotland. Där väntas mest sol. Läs mer

 

Midsommar

Vad är din favorit på midsommarbordet?

Visa resultat




Sportredaktionen Barometern

Lasse Hansson, sportchef 0480-592 58

Peter Ahlén, krönikör 0480-592 92

Henrik Eriksson 0480-592 52

Lotta Nyberg 0480-592 61

David Winberg 0480-592 51

Daniel Bogefors 0480-592 48

Resultat Tel: 0480–592 55

sporten@barometern.se

Barometern Barometern
nyhetschefen@barometern.se



Sportnyheter från TT

VISA:

Kalmar FF

Följ snacket om Kalmar FF


Sporten

FOTBOLLSBLOGGEN

Allt är inte FF. Missa inte vår sportreporter David Winbergs blogg om lokalfotboll.

Senaste nytt lokalt

Nyheter

Skicka in ditt tips och dina bilder

Klicka här för att lämna tips/bild!

Mest läst just nu på Barometern.se


Senaste blogginläggen

Nyheter

Facebook


Län

Här går larmen i länet

Hörde eller såg du räddningstjänsten fara i väg med ilfart? Här kan du se var utryckningsfordonen är på väg.

Taggade.se

En späckad tävlingskalender, reportage och resultat från olika lopp. Nu lanserar Barometern-OT en helt ny sajt för tävling och träning med fullt fokus på det som händer i sydostregionen.

Senaste nytt från TT

logga
Logga
Bilen
Volvo V40 Cross Country D3 Summum -13
Silver metallic 1 mil 375.800 kr (300.640 ex moms)
Logga
Bilen
Saab 9-3 Linear SportCombi 1.8t Biopower -10
Carbon grey metallic 5.400 mil 154.900 kr (123.920 ex moms)
Logga
Bilen
Toyota Yaris 1,0 5D Bas -12
Röd 2.230 mil 119.000 kr
Logga
Bilen
Citroën C5 HDI 138 Comfort Tourer -10
Svart 10.800 mil 139.000 kr

Verksamhetsutvecklare
MLResurs AB söker en verksamhetsutvecklare för miljö och arbetsmiljöfrågor.
Arrow LÄS MER
Bilmekaniker
JL Bilar i Kalmar AB söker bilmekaniker.
Arrow LÄS MER
Inköpare
Södra söker inköpare. Placering Mörrum.
Arrow LÄS MER
Personlig assistent
Assistans i Balans i Sverige AB söker personlig assistent. Placering Mönsterås.
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co förstärker i Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Kalmar Hamn AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Löneadministratör/Receptionist
Electra Sweden AB söker löneadministratör/receptionist. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt automationstekniker
Xylem Water Solutions söker konstruktör samt automationstekniker. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Logistikchef
Electra Sweden AB söker logistikchef. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (32 ST.)
Arrow ANNONSERA