Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
söndag 27 maj 2012
Sporten 2009-10-27 | Uppdaterad 2009-10-27
Han tvekade lite efter SM-guldet – men fortsatte.
Och det blir minst ett år till i Kalmar FF för Joachim Lantz, 32.
Kalmar FF och Lantz har fört diskussioner om framtiden en tid och parterna är nu ganska nära ett nytt ettårsavtal.
– Jag vill inte binda upp mig för längre tid utan tar ett år i taget. Kalmar FF vet var de har mig. Vi är inte helt överens ännu men det blir nog ett år till, säger Lantz.
2009 har han varit helt ordinarie och på nytt visat de som dömt ut honom att han alltid kommer tillbaka.
– Många sa redan när jag kom tillbaka till KFF 2000 att jag inte skulle få spela en minut. Men jag har hängt i och tycker det är skitkul att spela fotboll fortfarande. Det är det som driver mig, säger Lantz.
Däremot är det mycket tveksamt om Tobias Carlsson får något mer förtroende. Den skadeförföljde mittbacken har haft möten med klubbchefen Svante Samuelsson, men har inga större förhoppningar om ett nytt kontrakt.
– Vi ska ta det efter säsongen, men jag har väl mina aningar. Vi får se hur det blir, säger Tobias Carlsson.
Är mycket tveksam om Herr Lantz har mer att tillföra till laget. Han är oftast överspelad och är på ren Svenska dålig. Tyvärr håller han inte längre på denna nivån.
För mig är det helt obegripligt att man förlänger Lantz. Man sätter ju hjärtat i halsgropen så fort han får bollen. Det kan ju gå hur som helst då, ibland lyckas han men allt som oftast blir det nån idiotrensning (oftast en nick på 2 meter) rakt ut framför straffområdet.
Det kanske är dags att stiga åt sidan nu och låta yngre förmågor få kliva in på plan?! Tänk på laget!
Vet inte varför Lantz forfarande är med (patetiskt), han borde lagt av för länge sedan men det är klart slutar han så måste väll fotbollsfrun också sluta.......lägg av nu jocke och låt den yngre generationen få en chans..
Låt han gå, han har mest varit en besvikelse i år.
Ska Tobbe sluta helt nu eller lämnar han bara klubben?Tack för allt Tobbe,Känns som att han lägger av med fotbollen och satsar på Leos(Som är sjukt härligt att vara på,Dra dit alla och ha kul).Tack igen Tobbe! Lantz håller väl ett år till men tror nya Finnen och Lindberg är årets startspelare.Kanske Thorbjörnsson höjt sig med!
Undrar, likt Godfather i sin blogglänk här på Barometern, vad som egentligen är sant när det gäller Tobbe säsongen 2010. Det som står här eller det som står på KFFs hemsida. Man blir konfunderad. Och stämmer KFFs hemsida borde samtliga 3 avtackas hedersvärt i kväll, annars är det skamligt från KFFs sida.
http://www.kalmarff.se/news/tack-till-tre-trotjanare
Kommer ni ihåg hur stor nytta vi hade av Tobbe C i våras?
Oerhört värdefull spelare att ha i truppen med sitt fantastiska huvudspel. Kanske den enda spelaren förutom Santos som vinner en nickduell i offensivt straffområde.
Visst har han varit skadad en hel del men med tanke på hur Åhlander, Lindberg och Lantz uppträtt i år framstår det med all tydlighet att Tobbe fortfarande är vår bästa mittback. Synd bara att inte Nanne har begripit det...
Lantz är inget annat än en alibispelare. Han är svag i närkamper, otrygg med boll. En fara.
Till vilken nytta har vi herr Lantz kvar?? Nej tack fram med nya spelare...
Varför över huvud taget bara föra en diskussion om Lantz vara eller inte vara i FF.Han är ju fullkomligt värdelös!!!Satsa på de yngre spelarna istället och förläng INTE med Lantz.Även han måste ju inse sin begränsning..
Tyvärr är Lantz varken teknisk, bolltrygg eller speciellt stark. Santos m.fl. vände och vred som han ville med Lantz denna säsong.
Tråkigt att Tobbe lämnar. Tobbe gjorde ju viktiga mål denna säsong.
Helt rätt att förlänga med Lantz! Given i startelvan i dagsläget och lär ge finnen och Lindberg en match om platserna även nästa säsong. Hade gärna sett Tobbe ett år till också.
Härligt att Kalmar Län lyser på den Svenska fotbolskartan utveckla mera i Kalmar Nanne B är så bra Även vi i Tingsryd aif kan detta ochså och Tillsammans så Segra vi ochså
Lantz måste bort från startelvan, karln verkar helt utan självförtroende vilket är ett resultat av direkt urusla insatser. Jag förmodar att detta också skapar en osäkerhet för såväl Wastå som backkollegor. Joachims insats senast mot Malmö var bedrövlig och han var direkt inblandad i alla baklängesmålen...1-1 missar han brytning av Ofere som ledde till mål, vid 1-2 släpper han larsson helt inne i boxen, vid 1-3 gör han en luftpastej som ställer ofere ren (idiot)...., 3-4 ifrånsprungen av Ofere.
Gör nåt ffs...
Jag vet inte hur ledningen tänker när de ger Lantz ytterliggare speltid. Han har varit konstant dålig och saknar självförtroende.Han har alltid varit inblandad i Kff:S baklängelsemål och ger åskådaren en veritabel skrämselhicka , Svante vad i H-e tänker du på?
Har du tappat förståndet eller....
Peter Ahlén, sportchef Tel: 0480-592 92
Jörgen Ström, krönikör Tel: 0480-592 54
Henrik Eriksson Tel: 0480-592 52
Lotta Nyberg Tel: 0480-592 61
David Winberg Tel: 0480-592 51
Resultat Tel: 0480–592 55
Sportredaktionen Barometern
sporten@barometern.se











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA