Piraternas lagledare Stefan Andersson fick glädjefnatt efter skrällsegern mot Dackarna. Piraterna kopplade tidigt greppet om matchen och Dackarna orkade inte svara.
Speedway 2010-09-08 | Uppdaterad 2010-09-08
Det började med banrekord. Och slutade med katastrof.
– Det här ska Västervik få sota för, säger Dackarnas lagledare Mikael Karlsson.
Dackarna har gått som tåget under elitserien. Endast två förluster och på hemmabanan i Målilla var man obesegrade fram till i?går. När det gällde som mest vek laget ner sig.
– Det är ett tufft läge vi har från början. Vi saknar Lindgren, det är inte lätt för Ricky (Kling) att gå in och ersätta, säger Hans Andersen som bara vann ett av sina fem heat under kvällen och plockade 7+1 poäng.
Andreas Jonsson inledde dock kvällen på ett strålande sätt. Han slog nytt banrekord, 55,1 sekunder, i första heatet och allt var som vanligt.
Men sedan gick allt fel. Väldigt fel.
Innan paus hade Dackarna endast poängövertag i ett heat och Rune Holta, som varit elitseriens bästa förare under säsongen, hade bara plockat två poäng på sina tre heat.
– Vi startar dåligt, får ett par uteslutningar emot oss och när vi väl vinner starterna så blir vi omåkta. Det är helt enkelt stolpe ut, säger Mikael Karlsson.
Det var betydligt gladare miner i Piratlägret.
– Det är nästan för bra för att vara sant. Vi kör bra och har den där turen som man måste ha, jublar Piraternas lagledare Stefan Andersson.
– Det här känns oerhört bra. En bonus som vi knappt ens vågat hoppas på, säger Greg Hancock som var poängbäst hos gästerna tillsammans med Robert Kosiecha på 12 poäng.
Som om inte förlusten vore nog så åkte Peter Karlsson omkull i det 15:e heatet. De första rapporterna meddelade att det rörde sig om en hjärnskakning.
Det enda glädjeämnet för hemmalaget var Andreas Jonsson. Han krigade fantastiskt, var matchens bästa förare och körde ihop hela 16+1 poäng på sina sex heat.
I och med förlusten vilar Dackarna nästa vecka, I?stället blir det en måstematch mot Västervik på bortabana om två veckor.
– Nu vilar vi och laddar batterierna. Det här ska Västervik få sota för, säger Mikael Karlsson
Peter Ahlén, sportchef Tel: 0480-592 92
Jörgen Ström, krönikör Tel: 0480-592 54
Henrik Eriksson Tel: 0480-592 52
Johan Larsson Tel: 0480-592 55
David Winberg Tel: 0480-592 51
Resultat Tel: 0480–592 55
Sportredaktionen Barometern
sporten@barometern.se
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Daniel Bogefors
daniel.bogefors@barometern.se
Telefon: 0480-592 44









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA