Överläkaren Martin Carlssons uttalanden om hypotyreos typ 2 har fått flera insändarskribenter att ställa sig frågande till vårdens inställning till det som många anser vara en dold folksjukdom.
Reagera 2010-11-03 | Uppdaterad 2010-11-03
Kommentar till artikeln om läkaren som hävdar att det är inbillade symtom om hypotyreos typ 2.
Förra året, den 1 juni, förbjöds amalgamanvändning i Sverige. Förbudet tillkom på grund av både hälso- och miljöskäl. Äntligen fick de människor rätt, som under årtionden kämpat för att bli trodda inom sjukvården. Nu kunde inte läkare och tandläkare som förhånat dem och hävdat att deras symtom var inbillade och saknade vetenskapliga bevis längre förneka problemet.
Det är skrämmande att se i den här artikeln att historien upprepar sig, men nu gäller det sjukdomen hypotyreos2.
Överläkaren Martin Carlsson använder sig av samma formuleringar. Han förnekar, talar om inbillade symtom, ruffel och båg och avsaknad av vetenskapligt underlag.
Man ska minnas att mindre än hälften av dagens behandlingsprinciper är baserade på vetenskapliga bevis, enligt norske läkaren Knut T Flytlie. Det finns patienter som kan intyga att det även i Sverige finns ett antal läkare som har kunskap och kan hjälpa vid hypotyreos2, men de är tyvärr alldeles för få. Doktor Carlsson anser att man ska vara ödmjuk och lyssna på patienten, helt rätt, men för att patienten med en sjukdom som inte finns, ska få rätt behandling och bli frisk måste läkaren ibland söka ny kunskap både i sin nära omgivning och utanför landets gränser.
Lars Adolfsson
Tandvårdsskadeförbundet i Kalmar län
Reageraredaktionen, tel: 0480-592 44
Debattredaktör Mats Andersson, tel: 0480- 592 66
Välkommen med insändare och debattinlägg!
Södra Långgatan 33, 391 88 Kalmar
Reagera: Om du vill använda signatur, bifoga namn och adress ifall vi behöver kontakta dig. Kritik mot namngiven person måste undertecknas med namn. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka och redigera texter. Inskickade bidrag returneras inte.
Debatt: Underteckna din artikel med namn och titel och kontaktuppgifter. Artiklarna bör vara max 4 500 tecken. Vill du svara på en debattartikel ska svaret vara på max 1 500 tecken.
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (46 ST.)
ANNONSERA