Vara hemma är bådas rätt

Debatt 2012-02-17 | Uppdaterad 2012-02-17

Det kan tyckas självklart att föräldrar ska få mer makt och möjlighet att själva bestämma över sin tid med sina barn. Så är dock inte fallet.



Alla föräldradagar ska fritt kunna överlåtas mellan föräldrarna, skriver dagens debattör.foto: scanpix

Kristdemokraternas familjepolitik möts ständigt av ett starkt motstånd från andra politiska partier. Det senaste exemplet är Nyamko Sabuni (FP) som i dagarna sablade ner Kristdemokraternas nya förslag inom familjepolitiken med förklaringen att man inte behöver ”vara ett geni för att dra slutsatsen att en förälder aldrig kan jämställas med en utbildad förskolepedagog.

Vårt mål om mer valfrihet och rättvisa är oförändrat. Men självklart behöver vi ständigt fundera på hur vi bäst uppnår dessa mål. När Sabuni underkänner familjens betydelse för ett barns utveckling och trygghet, är det glädjande att Kristdemokraternas arbetsgrupp presenterat flera goda förslag som ger ökad makt och valfrihet för föräldrarna.
Ett förslag är att utöka föräldrapenningdagarna med 30 ­dagar. Begränsningar i regelverket ska bort och inkomstskyddet förlängas till tre år. Rätten till tjänstledighet på heltid för att vara hemma med barnen bör utvidgas så att båda föräldrarna har lika rätt till 18 månaders föräldraledighet när barnet är under tre år. Golvet i föräldraförsäkringen ska höjas för de familjer som har sämst ekonomi med 70 kronor per dag. Alla dagar ska fritt kunna överlåtas mellan föräldrarna. Föräldrarna ska själva ges makten att fördela tiden med sina barn.
Barnomsorgspeng finns sedan den 1?juli 2009 men ska byggas ut så att föräldrar kan få barnomsorgspeng även om det enbart gäller egna barn i hemmet.

Hur mycket pengar det rör sig om bör bestämmas av kommunen och vara kopplad till den genomsnittliga kostnaden kommunen har för barn i ­annan pedagogisk omsorg.
Alla familjer med barn i åldrarna ett till sex år som inte nyttjar offentligt finansierad barnomsorg bör få göra ett avdrag på skatten. Villkoret är att man inte tar del av förskola, pedagogisk omsorg eller barnomsorgspeng för egna barn.

Detta är några av de färska förslag som medlemmarna i vårt parti nu ska få tycka till om. Utgångspunkten är att vi politiker inte ska omyndigförklara föräldrars val i sin vardag. Tvärt om! Kristdemokraterna vill erbjuda familjerna fler verktyg som möjliggör mer tid för barnen och öka friheten.
Mitt i vår kamp för föräldrarnas makt så vill jag poängtera att vi gillar förskolan. En del vill skapa en motsättning i detta. Men så är det inte. Därför vill jag poängtera det. Att förskolepedagogerna gör ett fantastiskt jobb för barnen kan vi se med egna ögon varje dag. Utan förskolan skulle det inte finnas någon valfrihet att tala om. Därför vill vi också satsa på mindre barngrupper och bättre kvalitet.
Men vi får inte glömma att det är i familjen som barns fostran och lärande för livet börjar. Förskolepedagogerna är många gånger ett utmärkt komplement. Men förskolans personal kan aldrig ersätta föräldrarna. Därför vill jag som kristdemokraternas företrädare fortsätta kampen för rättvisa och flexibilitet.

Anders Andersson (KD) - riksdagsledamot och ledamot i socialutskottet



Disqus

Bygge på avvägar

Reagera [I går 17:36]


Läs mer


Stanna bilen när du ska prata i mobilen

Reagera [Uppdaterad 2012-05-15]

Mobil i bilen, livsfarligt? Instämmer helt. Läs mer

 

Mobilvanor

Brukar du prata i mobiltelefon när du kör bil?

Visa resultat




Huvudnyheter just nu

Storseger för Loreen

Nöje & Kultur [Uppdaterad i dag 01:07]

13 års väntan är över. Den svenska favoriten höll för trycket och segrade i Baku. Loreen står för den femte blågula segern i schlager-EM med sin "Euphoria" och tar nu tävlingen hem till Sverige. Läs mer

 

Svenska schlagervinnare

Vilken är Sveriges bästa Eurovision-vinnare genom tiderna?

Visa resultat




Marknaden flyttas på prov

Kalmar [Uppdaterad 2012-05-25]

Torghandeln i Kalmar kan vara på väg att lämna Stortorget. Försöket att låta knallarna slå upp sina stånd vid Jordbroporten blev redan från starten en succé. Läs mer

 

Torghandeln

Ska torghandeln flyttas från Stortorget?

Visa resultat




Debatt

Debattredaktör Mats Andersson, tel: 0480- 592 66

Välkommen med debattinlägg!
Södra Långgatan 33, 391 88 Kalmar

debatt@barometern.se

Underteckna din artikel med namn och titel och kontaktuppgifter. Artiklarna bör vara max 4 000 tecken. Vill du svara på en debattartikel ska svaret vara på max 2 000 tecken.

. .



Reagera

Reageraredaktionen, tel: 0480-592 44

Välkommen med insändare!
Södra Långgatan 33, 391 88 Kalmar

reagera@barometern.se

Om du vill använda signatur, bifoga namn och adress ifall vi behöver kontakta dig. Kritik mot namngiven person måste undertecknas med namn. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka och redigera texter. Inskickade bidrag returneras inte.

. .


Reagera Old

Illustration: Simon Leijnse

Lämna din egen insändare

Välkomna till Insändarsidan, vår mötesplats för läsarna, både på Barometern.se och i Barometern Oskarshamns-Tidningen.
Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Mejla till oss på reagera@barometern.se.

Blogg

Rydström om Rasmus Elm

"Rasmus hade inga problem att förklara att han gillade att baka kakor. Det är kanske ingen vanlig kommentar i ett omklädningsrum."

Senaste blogginläggen

Nyheter

Följ oss på Facebook och Twitter!

Missa oss inte när vi har något spännande att berätta.

Mest läst just nu på Barometern.se


Senaste nytt lokalt

Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Blogg

Vad händer bakom på Apple?

"Med innovationer som iPhone, iPad och Macbook Air i bagaget väcker det förstås nyfikenhet och förväntningar kring vad Apple har på gång."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

KFF: Rädslan att åka ur finns alltid
Kalmar: CIS till attack mot trixande i budgeten
Nybro: Svettigt värre i klassrummet

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,4D Momentum -08
Silver metallic 12.367 mil 159.000 kr (127.200 ex moms)
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,0F FLEXIFUL MOM -09
Lgrå 12.400 mil 164.000 kr
Logga
Bilen
CF Moto X7 lång -11
Blåmet 158 mil 59.000 kr
Logga
Bilen
Citroën C-Zero Elbil -11
Vit 10 mil 289.900 kr
Logga
Bilen
Honda CR-V 2,0 Elegance -09
Svart/mörkbrun 8.710 mil 175.000 kr

Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
Systemadministratör
Xylem söker systemadministratör. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Produktionschef
Norden söker produktionschef.
Arrow LÄS MER
Brand Manager
Galvin Green söker Brand Manager.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Ekonom
Xylem Water Solutions AB söker ekonom. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
LSAB söker teknisk säljare till sågverks- och hyvlerikunder i södra Sverige.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA