Hållbart fiske ger jobb

Debatt 2012-08-17 | Uppdaterad 2012-08-17

Våra hav är en fantastisk resurs. Tyvärr värnar vi inte tillräckligt om miljön och fisken i haven. Det måste bli ändring på det.


Just nu pågår en översyn av EU:s fiskepolitik. Vi socialdemokrater arbetar för att EU:s fiskepolitik ska förändras i grunden. Vi kan inte fortsätta fiska upp mer fisk än vad fiskebestånden tål.

Om vi tog hand om fisken bättre, och tillät fiskbestånden att växa till igen, skulle man på relativt kort tid - kanske ett årtionde - skapa förutsättningar för upp emot 100 000 nya jobb, varav 80 000 i EU. På ett hållbart sätt skulle man då jämfört med i dag kunna ta upp 3,5 miljoner ton mer fisk till ett värde över 3 miljarder euro varje år.

Det finns alltså fler argument än de rent ekologiska för att förändra hur fisket i EU:s vatten bedrivs.
Vi socialdemokrater vill att beslut om hur mycket som får fiskas ska baseras helt på vetenskapliga grunder. Det är också viktigt att besluten blir långsiktiga och att de har som utgångspunkt att bevara ekosystemen. Från och med 2015 anser vi att EU:s fiske ska ske på ett sätt som tillåter god tillväxt för samtliga fiskbestånd. 2020 vill vi att fiskebestånden ska ha återhämtat sig helt till sin naturliga biologiska nivå.
Vi vill också ge ett stort regionalt ansvar för hur man ska nå dessa mål. Beslut fattade på rätt nivå inkluderar fler och framförallt rätt intressenter vilket både legitimerar och bygger förtroende och ansvar.

Vi vill också minska och på sikt helt avskaffa det enorma slöseri som pågår inom fisket i form av så kallat utkast. Utkast är när man kastar fisk som man inte avsett fånga överbord. Det kan bero på att det är fel art eller att fisken är för liten för att landas. Mycket få fiskar överlever en sådan behandling och slutresultatet blir att 1,7 miljoner ton fisk som fångats i europeiska vatten inte kommer någon till godo. Det är ett oacceptabelt slöseri som helt enkelt borde förbjudas. Med ett förbud mot utkast kommer alla att göra vad de kan för att minska bifångs­terna. Ingen vill fylla sitt lastrum med fisk man inte får sälja och det kommer därför att bli lönsamt att till exempel öka storleken på maskorna i trålen så man undviker att fånga småfisk.

Det finns fler exempel på åtgärder som måste vidtas.
Fiskeflottan är i dag alldeles för stor. Ingen har råd att låta ett fartyg ligga i hamn utan att fiska. Resultatet blir att för många trålar försöker fånga för få fiskar. EU måste minska överkapacitet och inte en krona av EU-medel får gå till att direkt eller indirekt öka belastningen på fiskbestånden. För att säkerställa att så inte sker vill vi se ett principbeslut om ökad öppenhet och transparens vad gäller alla områden där offentliga medel används för att stödja fiskeindustrin.
Vi har inte råd att vänta längre.

Samhällsekonomiskt och utifrån hållbarhetsaspekter måste förändringarna göras nu. Givetvis måste de som drabbas ges möjlighet till omställning och nya sätt att försörja sig. Men förändringen är nödvändig och ju längre vi skjuter den på framtiden, desto svårare blir det att återupprätta ett hållbart fiske.
Åsa Westlund (S), Europaparlamentariker
Jens Nilsson (S), Europaparlamentariker



Läsarkommentarer på Barometern.se

På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.

För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se

Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.

Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.

Läsarkommentarer - riktlinjer

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget

Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Disqus

Huvudnyheter just nu

Debatt

Debattredaktör Mats Andersson, tel: 0480- 592 66

Välkommen med debattinlägg!
Södra Långgatan 33, 391 88 Kalmar

debatt@barometern.se

Underteckna din artikel med namn och titel och kontaktuppgifter. Artiklarna bör vara max 4 000 tecken. Vill du svara på en debattartikel ska svaret vara på max 2 000 tecken.

. .



Reagera

Reageraredaktionen, tel: 0480-592 44

Välkommen med insändare!
Södra Långgatan 33, 391 88 Kalmar

reagera@barometern.se

Om du vill använda signatur, bifoga namn och adress ifall vi behöver kontakta dig. Kritik mot namngiven person måste undertecknas med namn. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka och redigera texter. Inskickade bidrag returneras inte.

. .


Senaste blogginläggen

Nyheter

Följ oss på Facebook och Twitter!

Missa oss inte när vi har något spännande att berätta.

Mest läst just nu på Barometern.se


Reagera

Facebook


Senaste nytt lokalt

Taggade.se

En späckad tävlingskalender, reportage och resultat från olika lopp. Nu lanserar Barometern-OT en helt ny sajt för tävling och träning med fullt fokus på det som händer i sydostregionen.

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Skicka in ditt tips och dina bilder

Klicka här för att lämna tips/bild!

Blogg

Jag har inget emot att synas i media

"Det är alltså inte bara elitfotbollsspelare som får spott och spe mot sig. Det får även vi som lirar på en lägre nivå."

Senaste blogginläggen

Län

Här går larmen i länet

Hörde eller såg du räddningstjänsten fara i väg med ilfart? Här kan du se var utryckningsfordonen är på väg.

Senaste nytt från TT

Nyheter

Facebook


logga
Logga
Bilen
Skoda Octavia RS 2,0 T (200hk) Kombi -06
Svartmet 14.310 mil 96.900 kr
Logga
Bilen
Peugeot 107 1,0 Summer Edition 5D 2 bilar kvar -13
Röda & vita 0 mil 99.900 kr (79.920 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C5 HDI 160 Tourer Business Aut -11
Silver aluminium 2.020 mil 219.000 kr
Logga
Bilen
Seat Toledo 1,6 -05
Grå 16.000 mil 49.000 kr

Ekonom
Gota Media söker ekonom. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Specialistutbildad sjuksköterska
Falck Ambulans söker specialistutbildad sjuksköterska i Skåne
Arrow LÄS MER
Medarbetare till mjölkgård
Kvarngårdens Lantbruk söker medarbetare till mjölkgård på Öland.
Arrow LÄS MER
Regionchef
Södra söker regionchef. Placering Mönsterås.
Arrow LÄS MER
Vindkraftstekniker
Arise Service AB söker vindkraftstekniker med bas i Kalmar.
Arrow LÄS MER
Key Account Manager
Guldfågeln AB söker Key Account Manager (dagligvaruhandeln). Placering Öland.
Arrow LÄS MER
Specialistutbildad sjuksköterska
Falck Ambulans i Skåne söker sjuksköterskor.
Arrow LÄS MER
Underhållsingenjör samt driftingenjör
Södra Cell söker underhållsingenjör samt driftingenjör. Placering Mörrum.
Arrow LÄS MER
Kommundirektör
Ronneby kommun söker kommundirektör.
Arrow LÄS MER
Stationsledare
Carspect söker stationsledare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Maskininstruktör
Génax specialmaskiner söker Maskinkonstruktör i Kalmar
Arrow LÄS MER
Produktspecialist
Wirtgen Sweden AB söker produktspecialist. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Ansvarig fastighetsutvecklingsgruppen samt byggnadsingenjör
Stiftelsen Kommunhus söker ansvarig fastighetsutvecklingsgruppen samt byggnadsingenjör.
Arrow LÄS MER
IT-arkitekt
Elfa International AB söker IT-arkitekt.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (35 ST.)
Arrow ANNONSERA