Debatt 2007-08-02 | Uppdaterad 2007-10-05
Svenska skolelever läser sämre idag än tidigare. Det visar internationella studier som lyfts fram av Skolverket. Till exempel är det belagt att svenska tredjeklassare försämrat sin läsförmåga under det senaste decenniet, både vad gäller läsförståelse och läshastighet.
Ett annat orosmoln i samma riktning är att den förstaplats svenska tredjeklassare 1991 intog inom läsning av sakprosa, tio år senare förvandlats till en sjätteplats. Sverige var det enda land i studien som hade en negativ utveckling inom läsning av sakprosa.
En förklaring till en sämre läsförmåga är att svenska barn allt mer sällan läser böcker. Ungefär tio procent färre barn läser en bok varje dag jämfört med för tjugo år sedan.
Skolverket konstaterar att tillgången till ett bibliotek och att använda sig av det har stor betydelse för utvecklandet av läsfärdigheter och läsintresse. Men, svenska barn använder bibliotek allt mindre. År 1991 svarade 58 procent att de lånade böcker minst en gång i veckan, medan motsvarande andel tio år senare sjunkit till 33 procent. Detta samtidigt som svenska barn får allt sämre tillgång till böcker i hemmet.
År 2001 gjordes en brittisk utvärdering av forskning kring kopplingen mellan skolbibliotek och läskunnighet. Den visade att skolbibliotek har en gynnsam inverkan på elevernas resultat, särskilt på låg- och mellanstadiet.
Studien pekar också på att bibliotekariernas och bibliotekens kvalitet är betydelsefull. Bemannade bibliotek, bra och varierade samlingar och ett utvecklat samarbete mellan bibliotekarierna och den pedagogiska personalen är exempel på faktorer som påverkade elevernas prestationer positivt.
En annan brittisk studie visar att välbemannade skolbibliotek ger förbättringar av elevernas resultat i läskunnighetsprov med mellan tio och 18 procent. Även kanadensiska studier pekar på att det finns tydliga kopplingar mellan förekomsten av skolbibliotek och läskunnighet.
Nya undersökningar utförda av LunarStorm AB respektive Skop på uppdrag av Svensk Biblioteksförening visar att skolledare såväl som högstadie- och gymnasieelever sätter stort värde på tillgång till ett skolbibliotek. Bland 15-åringar anser 52 procent av eleverna att tillgång till ett bra skolbibliotek är värdefullt eller mycket värdefullt.
Att alla elever i grund- och gymnasieskolan ska ha tillgång till skolbibliotek, bemannade av personal med relevant kompetens, framstår som en självklarhet. Dessvärre är verkligheten den att 450 000 elever, bara i grundskolan, saknar rimligt bemannade skolbibliotek. Majoriteten av grundskolorna i Sverige saknar faktiskt ett bemannat skolbibliotek.
Ska den djupt oroande trenden när det gäller barn och ungas läskunnande kunna vändas är en kraftfull satsning på skolbibliotek en nyckelåtgärd. Enligt en majoritet av skolledarna i undersökningen är otillräckliga anslag det största hindret för en utbyggd skolbiblioteksverksamhet.
Att få till stånd en bättre skolbiblioteksverksamhet är därför en fråga om politisk vilja. Såväl antalet skolbibliotek som andelen bemannade skolbibliotek måste öka om Sverige ska ha en utbildning i världsklass. Ansvaret för att genomföra detta faller på landets skolminister och övriga skolpolitiker.
Gör nåt Jan Björklund!
Niclas Lindberg
Generalsekreterare, Svensk Biblioteksförening
Reageraredaktionen, tel: 0480-592 44
Debattredaktör Mats Andersson, tel: 0480- 592 66
Välkommen med insändare och debattinlägg!
Södra Långgatan 33, 391 88 Kalmar
Reagera: Om du vill använda signatur, bifoga namn och adress ifall vi behöver kontakta dig. Kritik mot namngiven person måste undertecknas med namn. Skriv kort, högst 1 500 tecken. Redaktionen förbehåller sig rätten att stryka och redigera texter. Inskickade bidrag returneras inte.
Debatt: Underteckna din artikel med namn och titel och kontaktuppgifter. Artiklarna bör vara max 4 500 tecken. Vill du svara på en debattartikel ska svaret vara på max 1 500 tecken.
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (53 ST.)
ANNONSERA