Vegetarisk mat är inget mumbojumbo

Reagera Old 2010-02-04

Vänsterpartiet i Nybro har lagt fram en motion som föreslår vegetarisk kost ett par dagar i veckan inom kommunens verksamheter. Utmärkt. Det blir nyttigare, billigare och mer klimatneutralt. Ett förslag i en tid då alla måste vara med och hjälpa till. Bra jobbat, vänstern.
Men Moderata ungdomsförbundet blev tydligen tvingade att sitta kvar med broccolin för länge när de var barn.
Ingen ska tvingas äta vegetariskt, skriver de, och menar att vänstern inskränker på individens frihet. Haha, individens frihet. Vem brydde sig om min frihet när jag hade att välja på blodpudding eller svält när jag var tolv? Som mamma ställer jag varje dag fram från grunden lagad mat på bordet och passar inte det så får man vara utan.
Man kan inte tvinga någon att äta. Inte fläsk, inte blodpudding, inte kålpudding eller isterband. Allt detta vägrade jag.
En tonåring som hoppar över maten och köper delicatoboll i fritidsgården kommer inte att äta mindre för att skolmatsalen tar bort köttet ett par dagar. Jag lovar.
Och vet MUF ens vad vegetarisk kost är? Vegetarisk mat är inte mat minus kött. Vegetarisk mat är mat.
Min barndoms skolmatsal bjöd ett par gånger i månaden grönsakssoppa, var det att tvinga mig att äta vegetariskt eller ett naturligt inslag i den upptårtade kostcirkeln? Vegetarisk mat är inte mumbojumbo, vi har ätit vegetariskt i alla tider.
Lugna ner sig MUF, detta är inte ett övergrepp på ungdomars valfrihet. De har alltid valet att bortskämt fnysa åt maten och tugga tuggummi tills nästa lektion. Så gjorde jag själv.
Om två dagar blir vegetariska återstår tre vardagar och två helgdagar att vräka i sig ko, gris och kyckling. Och vet MUF förresten vilket kött som serveras? Var det kommer ifrån? Kvalitén på köttet? Med tanke på hur lite skolmaten får kosta per elev så vågar jag inte tänka på vad det är för vettskrämd brasiliansk ko eller deprimerad och misshandlad dansk gris i maten. Ska vi gå så långt som att utgå ifrån att köttet i på ungdomarnas tallrikar inte kommer från svensk, lycklig och kravmärkt fyrfoting?
Släpp loss MUF, se förbi broccolin.

Malin Wollin
journalist, krönikör och bloggare



Kommentarer

  • Vettskrämd ko?

    En sydamerikansk ko mår nog fanken så mycket bättre än de svenska som står inspärrade i sina små bås halva livet.


  • MUF= grottmänniskor med rätt att äta kött???

    Det är väl en fantastisk idé man tagit fram, att maten ska vara vegetarisk två dagar i veckan, dels för att det kanske, möjligtvis kan höja standarden på köttet man väljer att köpa in övriga dagar, och dels för att så väldigt många tänker så som MUF verkar göra! Det är väl jättebra om barnen kan påverka sina föräldrar att även de kan äta vegetarisk kost någon/några dagar i veckan! Om de är för ego för att avstå kött för miljöns skull så för deras egen... Sist jag kollade så var det 2010 och vegetarianer, veganer etc. va inget ovanligt... varför ska det vara det i en skola isåfall? BRA skrivet Malin, som vanligt! Men jag måste hålla med föregående kommenterare, djur i Sverige behandlas nog inte bättre än djur i andra länder... vi bara tror att allt är bra så länge det är svenskt...


Huvudnyheter just nu

”Jag har inte fått ett öre”

Ryggskadad kvinna arg på försäkringskassan

Kalmar [Uppdaterad i dag 10:39]

Hon har inte kunnat arbeta på över sju månader på grund av sin ryggskada. Läs mer

 

Kvinna kritiserar Försäkringskassan för godtyckliga bedömningar

Är du nöjd med bemötandet från Försäkringskassan?

Visa resultat




Totalkaos i fotografbranschen

Reagera [Uppdaterad i dag 13:48]

Det inte är jag som 59-årig yrkesfotograf som skall betala med fattigdom, svält och ekonomisk ruin för att det samhälle jag lever i har en vansinnig utbildningspolitik, där var och varannan unge skall bli fotograf och Photoshopexpert. Läs mer

 

Totalkaos i fotografbranschen

Vilken bransch har du jobbat i utan att vara utbildad?

Visa resultat




Reagera Old

Illustration: Simon Leijnse

Lämna din egen insändare

Välkomna till Insändarsidan, vår mötesplats för läsarna, både på Barometern.se och i Barometern Oskarshamns-Tidningen.
Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Mejla till oss på reagera@barometern.se.

Reagera Old

Tyckartoppen

Här är de största tyckarna, senaste kommentarerna och hetaste artiklarna.


Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Jonatan Holgersson
jonatan.holgersson@barometern.se
Telefon: 0480-592 85


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Rakt på med turistchefen Wiola Hägglöf med 40 år i branschen
Mönsterås: Han ger aldrig upp sitt skeppsbyggande
Sporten: 14-årig Kalmar FF-mittfältare ska provträna med Manchester City

Senaste nytt lokalt

Mest läst just nu på Barometern.se


Blogg

Besöket på den jääättestora Scaniafabriken

"Av de anställda vi träffade på hälsade de flesta glatt medan andra stirrade på oss som den flock utbölingar vi faktiskt var. En herre var också frispråkig nog att håna oss för förlusten mot Tingsryd senast."

Senaste blogginläggen

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Citroën C5 TOURER HDi 160 BUSINESS -12
Grå metallic 301.000 kr
Logga
Bilen
Ford Focus 1.6 TDCi 95 Titanium Kombi -11
Dark micastone metallic 8 mil 199.800 kr (159.840 ex moms)
Logga
Bilen
Toyota Auris 1,6 5D Blue -09
Blåmetallic 3.650 mil 129.900 kr
Logga
Bilen
Saab 9-5 LINEAR KOMBI 2,0t BP -07
Titan grey 8.953 mil 108.500 kr

Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER
Lagersäljare
Beijer Byggmaterial söker lagersäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Filialchef
Kylteknik i Kalmar AB söker filialchef. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
ebm-papst AB söker teknisk säljare till distrikt sydost (s. Småland-Blekinge).
Arrow LÄS MER
Kommunchef
Lessebo Kommun söker Kommunchef till Lessebo
Arrow LÄS MER
Butikssäljare
Beijer Byggmaterial söker Butikssäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Teletekniker
Triator söker Teletekniker till Kalmar
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Säljare
Hemglass AB söker Kalmars glassigaste franchisetagare!
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Sommarvikarier
Vi söker vikarier till flera av våra redaktioner. Du får arbeta i attraktiva tidningsmiljöer och inspirerande sommarlandskap. För samtliga jobb är kravet att du har någon form av journalistutbildning och /eller erfarenhet från redaktionellt arbete. Vi beh
Arrow LÄS MER
Projektledare
Astrid Lindgrens Hembygd söker projektledare.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (47 ST.)
Arrow ANNONSERA