Stoppa flyktingsmugglingen – öppna gränserna!

Reagera Old 2009-04-06

234 människor drunknade i Medelhavet när de försökte fly från Libyen till Europa, och detta är bara början på årets "smugglingssäsong". Det vänder sig i magen på mig när jag läser om hur dessa människor drabbats, bara för att de råkade födas i fel land. Det hade lika gärna kunnat vara du eller jag!
Många flyr från krig och förtryck och andra söker sig hit för att skapa sig en bättre framtid utan fattigdom. Med fred, frihandel och demokrati har vi byggt ett Europa som är så bra att många är redo att riskera livet för att komma hit. Man ger allt man äger till skumma människosmugglare och klämmer in sig i överlastade fartyg med livet som insats.
Detta barbari måste stoppas! Folkpartiet liberalerna vill avskaffa visumtvånget för många länder, för visumtvånget göder flyktingsmuggling och människohandel.
Vi vill även avskaffa "transportörsansvaret"; flygbolag kan inte och ska inte avgöra vem som har tillräckliga skäl att få stanna i EU. Flyktingar som vill söka asyl ska kunna resa hit människovärdigt, inte behöva drunkna på en flotte i Medelhavet!
Tyvärr har diskussionen inom EU ofta fokuserat på hur vi ska hålla människor borta från Europa, snarare än hur vi ska ta emot dem som vill arbeta eller är i behov av en fristad. Som liberal vill jag att Europa ska vara öppet mot omvärlden, och den "fästning Europa" som börjat byggas ska därför bekämpas med kraft!

Björn Brändewall (FP) kandidat till Europaparlamentet



Kommentarer

  • O du milde!!

    Så här uttryckte sig en afrikan som försökte komma in i den taggtrådsomgärdande spanska enklaven Ceuta i Marocko. ?Våra ledare har gjort Afrika till ett helvete.?
    Afrika en kontinent med 900 miljoner invånare som om 20 år har en befolkning på 1,5 miljarder.

    Från denna enormt fattiga kontinent plågad av krig och elände, där levnadsstandarden i många länder till och med har sjunkit dom senaste 10 åren, smugglas flera hundratusen afrikaner in i Europa.

    Folkpartiet med Björn Brändewall i spetsen ser den geniala lösningen genom att öppna gränserna mot Afrika och Asien och låta alla som vill få komma hit.

    Det innebär att hundratusentals människor förmodligen miljoner människor i Tjetjenien, Azerbajdzjan,Uzbekistan med flera länder som idag utestängs pga. visumkravet kan komma hit.

    Förmodligen vill nog också några hundra miljoner lämna Somalia, Kongo Kinshasa, Sierra Leone, Zimbabwe, Sudan, Uganda, länder där idag få ser någon framtid.

    Tchad, Niger och Mali skulle också en och annan vilja lämna för en trea i Rosengård med fri sjukvård, skola, bostad och mat.

    Björn Brändewall tror du och folkpartiet verkligen på detta??


  • Björn Brändewall-!§

    Du skriver:"Tyvärr har diskussionen inom EU ofta fokuserat på hur vi ska hålla människor borta från Europa, snarare än hur vi ska ta emot dem som vill arbeta eller är i behov av en fristad".
    Just det, hur vi skall ta emot dem? Har Du Björn inte slagits av att svensk flyktingpolitik totalt har misslyckats på den punkten, år evter år efter år!
    När Du nu för fram Dina synpunkter vilket Du har all rätt att göra slås man av två tankar. Har Du ingen kontakt med den faktiska verkligheten beträffande förutsättningarna för Afrikas befolkning? Och, passar inte folkpartiets verksamhet bättre in i ett lagom stort och avsnört jättezoo!


  • varför inte

    Med öppna gränser så havererar vårat sociala skyddsnät, privata sjukhus kommer vara det enda sättet att kunna få sjukvård.

    Jag säger, varför inte?

    Resultatet blir låg skatt, att man på många stället i Sverige inte ens vet vilket land man har kommit till gör att det nästan känns som vi inte hade några gränser. Så hur mkt skulle det kunna skada oss, nej det är en välsignelse. Öppna gränserna nu.

    Björn Brändewall kunde då istället använda vikinglineskepp som åkte och hämtade folk från Afrika och vi skulle få pengar från biljetten istället för att dom gömmer sig här och sen utarmar skjukvård och annan offentligt finansierad verksamhet.

    Ett ord i rättan tid!


  • Skulle aldrig fungera

    Visumkravet är förmodligen nödvändigt men vad som är fel är att politiker inte vågar tala klarspråk utan försöker ge sken av att vi kan ha en generös flyktingpolitik med den betydelse att alla som uppfyller FN:s flyktingkonvektion är välkomna hit, när vi nu inte har det eller kan ha det.
    I början på 90 talet skulle Sverige vara duktigt och hade till skillnad från andra Västländer inget visumkrav vilket innebar att närmare 100 000 människor kom hit från f.d. Jugoslavien på bara några år. Till och med folkpartisten Birgit Friggebo, som då var minister, insåg att detta inte höll när flyktingströmmen närmade sig 3 000 i veckan, utan fick krypa till korset och införa visumkrav.

    Många politiker i Sverige inte minst på vänsterkanten vill ta bort visumkravet för att kunna välkomna alla flyktingar som behöver skydd och alla invandrare som vill bygga upp ett nytt liv till Sverige.

    Det innebär att hundratusentals människor förmodligen miljoner människor i Tjetjenien, Azerbajdzjan,Uzbekistan med flera länder som uppfyller kraven på att få stanna i Sverige men som idag utestängs pga. visumkravet kan komma hit.

    Detta innebär inget annat än att den danska politikern Pia Kjärsgaard, som förutspått att Sverige som välfärdsland kommer att kollapsa, kommer att få rätt.
    Jag tror att FN:s flyktingkonvektion en gång var tänkt att det skall vara grannländerna till orosländerna som i första hand skall ta emot flyktingar och då få stort bistånd från andra länder. Grannländerna står kulturellt närmare och mångdubbelt fler kan då räddas. Då behandlas alla flyktingar rättvist mot som i dag när dom som har råd kan ta sig flera hundra mil bort till dom länder som erbjuder bästa sociala förmånerna.


  • Klara besked

    Bra med raka besked innan valet var Folkpartiet står i denna fråga.Så alla kan bedömma vilket parti dom skall rösta på respektive inte rösta på.


  • Det gäller att tänka....

    Tillägg. Vi vill även avskaffa välfärden, jobben går till de som begär den lägsta ersättningen, i likhet med fattigsverige där den som krävde lägst ersättning fick ta hand om fattigjonen.


  • Kan folk med sådana idéer bli

    valda till våra representanter i något parlament ? man hissnar. Kommentarer överflödiga .....


Huvudnyheter just nu

Storseger för Loreen

Nöje & Kultur [Uppdaterad i dag 01:07]

13 års väntan är över. Den svenska favoriten höll för trycket och segrade i Baku. Loreen står för den femte blågula segern i schlager-EM med sin "Euphoria" och tar nu tävlingen hem till Sverige. Läs mer

 

Svenska schlagervinnare

Vilken är Sveriges bästa Eurovision-vinnare genom tiderna?

Visa resultat




Marknaden flyttas på prov

Kalmar [Uppdaterad 2012-05-25]

Torghandeln i Kalmar kan vara på väg att lämna Stortorget. Försöket att låta knallarna slå upp sina stånd vid Jordbroporten blev redan från starten en succé. Läs mer

 

Torghandeln

Ska torghandeln flyttas från Stortorget?

Visa resultat




Reagera Old

Illustration: Simon Leijnse

Lämna din egen insändare

Välkomna till Insändarsidan, vår mötesplats för läsarna, både på Barometern.se och i Barometern Oskarshamns-Tidningen.
Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra. Mejla till oss på reagera@barometern.se.

Reagera Old

Tyckartoppen

Här är de största tyckarna, senaste kommentarerna och hetaste artiklarna.


Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Senaste nytt lokalt

Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Blogg

Vad händer bakom på Apple?

"Med innovationer som iPhone, iPad och Macbook Air i bagaget väcker det förstås nyfikenhet och förväntningar kring vad Apple har på gång."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

KFF: Rädslan att åka ur finns alltid
Kalmar: CIS till attack mot trixande i budgeten
Nybro: Svettigt värre i klassrummet

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,4D Momentum -08
Silver metallic 12.367 mil 159.000 kr (127.200 ex moms)
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,0F FLEXIFUL MOM -09
Lgrå 12.400 mil 164.000 kr
Logga
Bilen
CF Moto X7 lång -11
Blåmet 158 mil 59.000 kr
Logga
Bilen
Citroën C-Zero Elbil -11
Vit 10 mil 289.900 kr
Logga
Bilen
Honda CR-V 2,0 Elegance -09
Svart/mörkbrun 8.710 mil 175.000 kr

Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Systemadministratör
Xylem söker systemadministratör. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
LSAB söker teknisk säljare till sågverks- och hyvlerikunder i södra Sverige.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Brand Manager
Galvin Green söker Brand Manager.
Arrow LÄS MER
Produktionschef
Norden söker produktionschef.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Ekonom
Xylem Water Solutions AB söker ekonom. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA