Sent skall syndaren vakna

Insändare 2010-02-05

Kristdemokraterna har i dryga tre år varit en lojal del av Alliansregeringen. Man kan faktiskt säga att KD varit en pådrivande kraft när det gäller att sälja ut vårt samhälles gemensamma tillgångar; Vin och Sprit och Apoteksbolaget och fortsatt avreglering av SJ.
Kristdemokraterna har ställt upp på skattesänkningar som till största delen gynnar de som har stora förmögenheter och inkomster. Det var KD som såg till att de rika i Djursholm fick stora sänkningar av fastighetsskatten och att vi som bor i Hultsfred kommun fick höjningar.
KD har dessutom varit med och beslutat att skattesänkningar inte skall gälla för pensionärer, arbetslösa och sjuka.
Nu säger Anders Andersson att man åter skall satsa på pensionärerna i årets valrörelse. I valet 2006 drev Anders Anderssons kristdemokrater i huvudsak två frågor. Det var 1) mer i plånboken för pensionärerna och 2) sänkt bensinskatt.
Det blev precis tvärtom – pensionärerna fick i förhållande till de som arbetar mindre i plånboken och bensinskatten höjdes.
Man kan möjligen tycka att det är bra att Andersson nu förstått att det varit en dålig och orättvis politik – sent skall syndaren vakna.
Det är knappast trovärdigt att återigen ge löften till pensionärerna.

Lennart Beijer
Vänsterpartiet



Kommentarer

  • Bättre sent än aldrig

    Göran Person (S) lovade att pensionärerna skulle skulle kompenseras till sista öret när han väl fått ordning på Sveriges ekonomi. Det i samband med att han under förra bankrisen sänkte det basbelopp på vilket pensionerna beräknades. Resultatet blev att pensionerna sänktes under några år. Jag har då inte sett röken av någon kompensation trots att Persson sade sig ha räddat ekonomin. Han vaknade aldrig!


Strängare regler för alla?

Insändare [I går 08:34]


Läs mer


Förbättra lärarnas villkor

Insändare [I går 08:34]


Läs mer


Varför strypa valfriheten?

Insändare [I går 08:33]


Läs mer


Dagens korta

Insändare [2010-03-15]


Läs mer


Dagens ris

Insändare [2010-03-15]


Läs mer


Söderåkrabornas skog hotad

Insändare [2010-03-15]


Läs mer


Betygsätt lärare

Insändare [2010-03-12]


Läs mer


Sluta spara på skola

Insändare [2010-03-11]


Läs mer


Har Centern ändrat sig?

Insändare [2010-03-11]


Läs mer


Huvudnyheter just nu

Insändare

Illustration: Simon Leijnse

Lämna din egen insändare

Välkomna till Insändarsidan, vår mötesplats för läsarna, både på Barometern.se och i Barometern Oskarshamns-Tidningen.
Säg vad du tycker och utbyt åsikter med andra.


Senaste nytt lokalt

Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Mest läst just nu på Barometern.se


Guldklimpar

Guldklimparna

Här finns bilder på de nyfödda barnen i Kalmar län.

Nöje & Kultur

Håll koll på TV-programmen

Här kan du se de senaste TV-tablåerna för alla kanaler!

Läsarservice

Veckans erbjudanden till prenumeranterna

Här hittar du veckans MediaMaxerbjudanden!

Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Nyheter

Heta debatter på Barometern.se

Flera artiklar på Barometern.se har fått läsarna att reagera. Här pågår de hetaste diskussionerna just nu:

reklam
logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta -07
Silver 3.134 mil 79.000 kr
Logga
Bilen
Toyota Prius Business Hybrid Miljöbil -08
Ljusblå metallic 4.700 mil 188.900 kr (151.120 ex moms) Extrapris: 169.900 kr(135.920)
Logga
Bilen
Citroën C5 2,0 143 hk Comfort Bioflex -10
Vit 0 mil 223.900 kr
Logga
Bilen
Nissan Navara DC -04
Silver 13.180 mil 125.000 kr (100.000 ex moms)

Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Servicemontör
NEA gruppen Installation söker Servicemontör Kalmar/Nybro
Arrow LÄS MER
Bilförsäljare/Bilmarknadsassistent
Strömberg Bil AB söker bilförsäljare/bilmarknadsassistent. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Säljare
Eniro Sverige AB söker säljare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
NC-tekniker
Mönsterås Metall AB söker NC-tekniker.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
El- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör
ÅF Engineering AB söker el- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (29 ST.)
Arrow ANNONSERA