Reagera Old 2010-03-11
Politik
Jag är trött på spridning av all felaktig politisk propagandastatistik. I den politiska taktiken och retoriken får gissningar, förhoppningar eller rena lögner inte presenteras som fakta. Många politiker tillåter sig emellertid ibland att sprida felaktiga, vilseledande eller okontrollerbara uppgifter. Enligt min mening ska ingen politiker, partiledare eller minister presentera hårddata som inte går att bevisa sanningshalten i.
Som exempel går det utmärkt att kalkylera vilka som gynnats mest av den förändrade fastighetsskatten, men att däremot som Maud Olofsson offentligt presentera siffror på hur många jobb som olika politiska beslut eller förslag skapar kan ingen seriös ekonom, matematiker eller statistiker styrka.
Bengt Nordström
Detta är ett större problem än folk tror. Kan själv erinra mig om debatter i Tv där båda sidor anklagar varandra för lögner, samtidigt som de bedyrar sin oskuld. Båda sidorna använder siffror och resultat som inte går att bevisa eller motbevisa. Det borde finnas en kommitté som granskar sådana här uttalanden... Jag tror att dessa oseriösa politiker är orsaken till att många inte orkar bryr sig om vår demokrati.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Pia Olofsson
pia.olofsson@barometern.se
Telefon: 0481-42744









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA