Torsås 2010-03-16
Ett bibliotek i två våningsplan på Torskolan gör det svårare att övervaka men en genomtänkt organisation kan minimera svårigheterna.
Det framhåller kommunens bildningschef Göran Eliasson som på uppdrag av kommunstyrelsens ordförande, kommunalrådet Roland Swedestam (S), har fått i uppdrag att belysa konsekvenserna av att bedriva verksamheten i det gamla vita skolhuset.
Det avgörande är enligt bildningschefen hur verksamheten organiseras.
"De direkta fördelarna med att använda två våningsplan i jämförelse med att ha samma yta i ett våningsplan är svåra att peka på. Med en genomtänkt organisation kan dess svårigheter minimeras."
Bildningschefen konstaterar dock att det blir svårare att hantera uppsikten av besökare under perioder då personalbemanningen är låg eller när antalet besökare är många. Dessutom kanske inte personal finns placerad på båda planen samtidigt.
Han tar även upp säkerheten kring brandrök. Om en öppen eld inträffar på våningsplan två så tar det längre tid för personal på plan ett att uppmärksamma händelsen.
Göran Eliasson anser att tillgängligheten för handikappade och äldre besökare blir sämre i två plan, trots att en hiss installeras. Det lär även bli mer spring i trappor för personalen och mer av otryggt ensamarbete för dem, framgår det bland annat av utredningen.
Bla. Ekonomiska, lokalmässigt,större utbud, samkörningsvinster. Hela Torskolan bör ses över och detta är ett första steg. Genom att renovera vita byggn. (som ändå måste renoveras) och göra övervåningarna till vita/gula byggnaderna tillgängliga (som kommunen ändå måste göra enligt lag). Att flytta in i sina egna lokaler och betala hyra till sig själv får vi en vinst, 600 000kr som Biblioteket kostar idag. Hyran kommer att vara 600 000kr efter renovering i Vita skolan på 6milj investering, som härleds Biblioteksverksamheten. Om Bibl. Ej flyttar in får skolan ej lägre kostnader. Vid denna flytt så frigörs lokaler på Torskolan och Korr som då kan användas till annan verksamhet. En Tjänst samordnas från skolbibl. till nya biblioteket. Möjlighet till utveckling finns då hela Torsås kommuns bibl. kommer under samma tak. Övriga lokaler på Torskolan kan sedan renoveras och fås på platser så de passar in i verksamheten.
Kommunen har inga Pengar och måste hushålla med dessa på ett sparsamt sätt, men ändå renovera de hårt eftersatta lokalerna sen C-styrets tid. Nu vaknar C, det skulle varit gjort för länge sedan. Nu kostar det mycket mer och det är alla kommunala lokaler som behöver gås igenom och kommunens ekonomi går bara neråt, enligt SKL besparing på 10 miljoner varje år framåt. Så det är tuffa tider framöver för Torsås kommun.
Märkligt att en bildningschef inte hört talas om rökdetektorer o brandvarnare.
Vem tror att biblioteket blir besökt i sammautsträckning i skolan? Sämre med parkeringsplatser också, då det är många lärare som behöver dessa. Där är som regel ganska fullt, både där som vid matsalen......Hur är det tänkt gällande detta?
Hoppas, att dessa politiker, som tydligen inte tänkt till ordentligt, LYSSNAR på invånarna, vilka nu har listor ute på flera håll för att protestera mot denna flytt.
Tror inte politikerna lyssnar på någon mer än sig själva - även om vi har ett sossestyre som värnar om demokratin.
Mattias Sävenstrand,
tel: 0486-233 72
Välkommen med tips.
Badhusgatan 13, Torsås
torsas@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (50 ST.)
ANNONSERA