Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
söndag 27 maj 2012
Oskarshamn 2004-09-13 | Uppdaterad 2007-10-05
- Jag känner mig väldigt uppgiven just nu och täcker inte försäkringen det här, då vet jag inte om jag bygger upp det igen.
Peder Ivarsson, ägare till Påskallaviks snickeri och byggnadsfirma var djupt bedrövad när han på lördagen gick omkring bland resterna av det som dagen före varit ett blomstrande företag på starkt uppåtgående.
- Det enda jag har kvar är en bärbar dator och två moraknivar som jag tog med mig när jag åkte upp till Norrland i fredags, berättar han.
Han fick chockbeskedet om branden precis när han kommit fram till Sveg i Härjedalen på fredagseftermiddagen. Det blev bara att vända om och sätta sig i bilen och åka hem igen. På vägen hem hann han att tänka mycket och det är en mycket trött Peder Ivarsson som Oskarshamns-Tidningen träffar på brandplatsen dagen efter.
- Det känns verkligen att förlora 20 års slit på så kort tid.
Tyst efter dånande eld
Efter den förödande branden är det alldeles tyst på platsen där elden dagen före dånade och eternitplattor smällde och yrde i luften.
Brandbilarnas motorsprutor och brandmännens skrik till varandra har tystnat. Det pyr fortfarande lite här och där i brandresterna. Ett par brandmän går lugnt och metodiskt fram och plockar in alla slangar som fortfarande ligger kvar som ringlande ormar.
Personliga saker
- Å titta där, där ligger resterna av mammas fina gamla träbåt, säger Peder Ivarsson plötsligt och pekar mot en förvriden båtkärra bland brandresterna.
Det var alltså inte bara verktyg och specialmaskiner, bland annat en maskin värd 1,5 miljoner kronor, som blev lågornas rov. Peder Ivarsson hade flera personliga saker i byggnaderna.
När vi går vidare runt brandplatsen kommer vi fram till platsen där hans ögonsten, en gammal fin Mercedes 300 SE från 1960-talet, står helt utbränd och ihopsjunken.
- Jag blir så ledsen när jag ser resterna, men i dag vet jag att det var omöjligt att rädda den.
- Det gick bara inte, säger en av hans anställda, Mats Johansson, som också går med runt och ser på förödelsen dagen efter.
- I går när det brann var jag upprörd, men i dag förstår jag att jag var väl dumdristig när jag gick in och lyckades få ut min egen gamla jaktvagn som stod här intill mercan, säger han och pekar.
Peder Ivarsson själv verkar ännu inte ha förstått vad som hänt i hans liv. Men mitt i all bedrövelse skrattar han till när han ser ett antal förvridna så kallade limknektar och konstaterar.
- De där kan vi väl inte ha någon större glädje av längre.
Hur stora värden som gick till spillo vid branden vill han inte spekulera i, men att det rör sig om flera miljoner kronor står helt klart.
- Vi hade ju flera order inne, och flera på gång, och bara de pågående arbetena vi höll på med var väl värda minst 300 000 kronor.
Vill inte spekulera
Vad som nu bland annat återstår är att försöka få fram vad som orsakade branden.
- Men det blir polisens sak. Jag vill inte ens spekulera i vad det kan vara, säger Peder Ivarsson.
En kriminalteknisk undersökning ska göras i dag, måndag, men vad som förvånade dagen efter branden var att polisen inte spärrat av brandplatsen, vilket åtminstone inte var gjort när Oskarshamns-Tidningen var på plats.
Välkommen med tips till oss.
Östra Torggatan 9-11
Telefon: 0491-575 20
redaktionen@ot.se
. .











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA