Oskarshamn 2008-12-17 | Uppdaterad 2008-12-17
Scania i Oskarshamn halverar produktionen efter nyår, utan att varsla en enda anställd. Halva personalstyrkan sätts på skolbänken.
När de 1 700 anställda kommer tillbaka till jobbet efter den extra långa julledigheten ska dygnsproduktionen av lastbilshytter halveras. De som inte behövs i produktionen ska utbildas.
- Efterfrågan på lastbilar är fortfarande låg och den ser ut att bli låg hela första halvan av 2009, säger Scanias platschef i Oskarshamn, Fredrik Allard, och tillägger:
- Därför satsar vi brett på utbildning. Det blir vanlig utbildning, till exempel i matte, engelska och svenska. Men vi kommer också att ordna internutbildning i produktionssystem och erbjuda praktikplatser för dem som vill testa nya jobb inom Scania.
Halverad produktion låter som att hyttfabriken kan gå ner från tvåskift till ett skift?
- Det kan bli så. Men vi klarar inte riktigt av produktionstakten på ett skift. Det skulle också ge oss logistikproblem. Vi får till exempel inte plats med alla som ska internutbildas. Så det kan bli en annan lösning än att gå ner på ett skift, svarar Fredrik Allard.
Förhandlingar har inletts med facken och Scanias ledning i Oskarshamn jobbar nu febrilt med att sy ihop de olika utbildningar som ska starta direkt efter det fyra veckor långa produktionsstoppet som nyligen inleddes på hyttfabriken.
Med den här massiva satsningen på utbildning räknar Fredrik Allard med att hyttfabriken ska stå väl rustad när lastbilsmarknaden vänder.
Scania är ett mycket speciellt företag. Nu tycker jag verkligen medarbetarna ska vara stolta över sin arbetsgivare som tar detta sociala ansvar. Även om det kan tyckas som en nödlösning så försöker man ändå till det yttersta bibehålla sin kompetens!
man kan inte annat en applodera Scania för deras unika personalpolitik ,här är det inget företag som drabbas av panik utan ser länge än näsan räcker all heder
Detta är smått fantastiskt...tänk att det finns företag som verkligen tar ansvar även när det ser nattsvart ut. Idag är jag stolt över att vara Scania-anställd!!
Men...det är trist att man får veta sånt här genom media.
Här visar Scania att de är långt före andra! Speciellt Volvo! Man ska inte sia om framtiden...men just nu så gör verkligen Scania allt rätt! Vi ska vara stolta i oskarshamn över att ha en sån bra industri hos oss!
Det är ju helt fantastiskt att 1 företag i hela regionen har fattat hur man möter en lågkonjuktur på bästa sätt. Scania kommer stå starkt i framtiden. Det är bara att gratulera.
Bra jobbat!
för sina anställda. Hoppas att de kan hålla det så också så det inte bara är vackra ord.
Jag kommer ihåg 2005 då 200 fasta varslades, däribland jag, några fick gå. Skönt att se att Allard är en bättre platschef än det dåvarande stolpskottet.
Fortsätt så, så kanske många slipper känna på borgliga "säkerhets näten"... (som ej exicterar)
Som pensionär och fd Scaniaanställd så ser jag med stor oro på utvecklingen.
Hoppas att det inte blir några varsel, men det känns just nu mycket osäkert.
Hur långa utbildningar blir det?
Kommer det att räcka eller blir det ändå varsel till slut när Scania har gjort vad dom kan?
En strålande och klok satsning och än en gång
visar Scania varför man är ledande inom sin verksamhet. Vill man ligga i framkant måste man
alltid tänka långsiktigt även i mindre goda tider. Kunskap ger mervärde!
Stolt medarbetare 2
Visst är Scania speciellt, men inte mer än att också de lever med höga krav på lönsamhet.
Marknaden vänder inte ens till våren utan kanske först 2010 eller 2011 och så långa utbildningar är inte aktuella.
Detta är naturligtvis endast ett sätt att skapa goodwill innan de måste börja med det oundvikliga.
Stora varsel!
Före detta anställd
Här är verkligne ett företag som är seriöst och ni som jobbar där ska vara stolta över det!
Oskarshamn kan vara glada över att de har detta företag som största arbetsgivare i kommunen.
Detta är en mycket klok och framsynt åtgärd och ännu en förklaring till varför Scania är ledande inom lastbilstillverkningen: Vill man befinna sig i framkant måste man satsa inte minst i tider som dessa.
Kunskap ger mervärde
Stolt medarbetare 2
Ja det är klart att även Scania har krav på avkastning. Annars skulle nog investerarna likväl kunna sätta pengarna på ett sparkonto med 2% ränta.
Som jag förstår det så kommer dessa anställda som ska utbildas att ha sin trygghet säkrad i 3månader.
Så att vara naiv och tro att allt är grönt är bara dumt att tro och svenskar är ju kända för att var naiva!!
Blanda inte ihop vad som hände 2005 med dessa tider.
Det är inte samma sak överhuvudtaget.
Visst tar Scania hand om sina anställda och detta med utbildning är ett bra sätt att lösa det på, men ändå är jag med många andra nervös.
Hur länge kan detta pågå?
När kommer jag ev. behöva gå till arbetsförmedlingen och leva på existensminimum och ev. få arbete i en annan stad och lämna barn och familj bakom mig?
Visst är man rädd, men Scania är toppen som satsar på oss arbetare. Tack för det!
Jag kan förstå alla gnidiga metallares glädje som nu får jobba mindre för samma peng. Men hur kan man vara stolt när antalet anställda per lastbilshytt dubbleras? Ytterst oansvarig av ledningen att sätta investerarnas kapital på spel. Varsla i monteringen nu! När det vänder finns en ny årskull med 18-åringar att sätta in i monteringen. Så lätt skall den processen vara, annars har man misslyckats med standardiseringen. Scania har ETT uppdrag: Att ge tillbaka till investerarna. Mina aktier säljes nu till förmån för de företag som har en anpassad personalstyrka till rådande läge.
Tycker att det är jättebra att Scania valt att satsa på utbildning för att behålla kompetensen men till Anställd och er andra som är osäkra på vad som händer med Scania de närmaste månaderna. Spara undan så mycket som möjligt nu och vänj er vid en lägre inkomst så minskar oron för pengar. Dessutom är det ingen som sagt att ni behöver gå och vänta på besked. Ta tag i livet. Det finns ingenting som hindrar er från att börja söka andra jobb redan nu.
Nej det är inte alls samma sak det håller jag med om, då var det en liten dipp och platschefen höll på att göra ner sig i byxorna. Nu är det kris i hela ekonomin och Scania försöker åtminståne att slippa varsla denna gång, även om det troligen är en todsfråga innan de får göra det ändå. Då var det inga problem i stort utan bara en vanlig svacka i orderböckerna.
Så dåligt insatt och så girig.
Tiden som man är hemma skall jobbas tillbaka.
Timmarna räknas och läggs i en minusbank.
Och när konjunkturen vänder så har Scania kvar både välmående medarbetare och värdefull kompetens. Då är det läge att ta marknadsandelar medans ex. Volvo får det svårt.
Får ont i magen bara när jag tänker på vad som ska hända när jag kommer tillbaka efter nyår. Ovissheten är det värsta.
Välkommen med tips till oss.
Östra Torggatan 9-11
Telefon: 0491-575 20
redaktion@ot.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (22 ST.)
ANNONSERA