Bussföraren och skådisen Staffan Gerdmar löste problemet med den luktande alkisen, spelad av Johnny Waldau och rullatortanten, spelad av Birgitta Wigforss, på sitt eget regelvidriga sätt. Alkisen kördes ut.
Oskarshamn 2008-01-31 | Uppdaterad 2008-01-31
För 450 bussförare väntar nu teater i bussen.
Säkert kommer många av förarna att skratta gott och känna igen sig när de åkt med Kunskapsbussen.
Kunskapsbussen körs av skådespelaren Staffan Gerdmar. Passagerarna som står och väntar vid hållplatserna är också skådisar, Johnny Waldau och Birgitta Wigforss.
De spelar upp några vanliga situationer som bussförare i kollektivtrafiken stöter på. Hur bemöter man till exempel den där alkisen som inte varit i närheten av tvål den senaste månaden? Eller hur löser man tvisten med rullatortanten som absolut inte vill sitta på den enda lediga sittplatsen i bussen, den intill den stinkande alkisen?
Det här och mycket mer står på schemat när nu alla bussförare som kör åt länstrafiken, KLT, ska sätta sig på skolbänken. Förarna ska certifieras.
?Tanken bakom utbildningen är att förarna ska förstå kunden bättre, att alla ska bli medvetna om hur kunderna uppfattar resan, berättar Christer Olsson, marknadsansvarig på KLT.
Under torsdagen inleddes utbildningen med att mellanchefer på bussbolagen som kör åt KLT fick åka rundan med Kunskapsbussen. Nästa vecka börjar utbildningen av alla 450 bussförare.
Välkommen med tips till oss.
Östra Torggatan 9-11
Telefon: 0491-575 20
redaktionen@ot.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (55 ST.)
ANNONSERA