Rakskum orsakade bomblarmet

Oskarshamn 2008-06-09 | Uppdaterad 2008-06-10

Förundersökningen mot de två män som misstänktes för att ha försökt föra in sprängämnen vid kärnkraftverket i Simpevarp läggs ner.

Onsdagen den 21 maj larmades polisen om att en man som var på väg in för att jobba på kärnkraftverket OKG stoppats efter en stickprovskontroll vid ingången. Delar av området spärrades av.

LäS MER

Påsen som utlöste bomblarmet på kärnkraftverket i Oskarshamn innehöll en förpackning raklödder, på vars utsida det fanns små mängder av sprängmedlet TNT. Men det finns ingen brottsmisstanke mot de två män som greps i samband med larmet och förundersökningen läggs ner, berättade kammaråklagare Gunilla Öhlin vid en presskonferens i polishuset i Oskarshamn i dag. Vid husrannsakan i de två männens bostäder hittades inget misstänkt. Inte heller fanns några sprängmedelsrester på männens fingrar eller händer.
Inledningsvis fick polisen uppgift om att det funnits TAPT på påsen. Denna uppgift har i efterhand visat sig vara oriktig. Uppgiften kom från OKG och polisen har ingen förklaring till den. Däremot fanns spår av trotyl (TNT) på utsidan av en burk raklödder. Detta bekräftades vid tre olika testtillfällen i inledningsskedet med hjälp av utrustningen på OKG. Men sedan sprängdes påsen med dess innehåll av polisens bombgrupp och burken förstördes. Därefter kunde inte TNT-fyndet på burken bekräftas. Efter sprängningen hittades sprängmedlen pentyl och nitroglycerin på rester av plastpåsen. Men detta kan ha varit spår från polisens sprängning.
– Vi har alltså smittat ner den själva, säger Johan Bruun vid Kalmarpolisens tekniska rotel.
Han har ingen säker teori om vad som orsakade TNT-utslaget hos OKG. Frågan är vilket ämne i TNT kärnkraftverkets utrustning reagerar på.
– Tillverkaren måste tala om vilket ämne det här reagerar mot. Men det är något som OKG får gå vidare med, säger han till TT.
De båda män som varit misstänkta för förberedelse till sabotage har inte någon rätt att begära ersättning för att de suttit frihetsberövade, uppger kammaråklagare Gunilla Öhlin. Detta eftersom de släpptes innan det hade hunnit gå ett dygn. Varken hon eller Kalmarpolisens informationschef Sven-Erik Karlsson anser att polis och åklagare gjort några misstag i utredningen.
– Det var nödvändigt att göra utredningen på det här sättet och att anhålla männen så att de kunde förhöras, säger hon.
Om samma utrustning skulle ge ett liknande utslag inom kort kommer OKG att agera på samma sätt.
– Om samma sak händer igen måste vi agera likadant, säger Bjarne Norén, projektchef vid OKG.



Kommentarer

  • Skadestånd!

    Hoppas dessa två män som suttit inspärrade misstänkta för att vara terrorister, får en rejäl slant i skadestånd! Kan själv tänka mig in i deras situation och det måste vara en mardröm! Hemskt att man kan bli anklagad för något så fruktansvärt hemskt.


  • Förbjud snarast

    Efter denna kostsamma incident måste det krävas totalförbud för användande av rakskum. Det går alldeles utmäkt att få önskade astringerande effekt av vanlig tvål!


  • kling och klang

    Enda anledningen till att allt dröjde med frikännander är att polisen inte ville stå med byxorna nere som dom nu ändå gör. Maken till oproffsiga poliser finns inte maken till. Har Kling och Klang flyttat från Gotland och tagit med sig åklagaren?


  • Jag tycker...

    Utreda kan va en sak, men blarra som tusan om deras tidigare misstag i livet kunde man låtit bli, åtminstone tills dom blivit straffade.
    Vilket dom alltså inte blev. Lätt osmakligt av både press å polis!


  • Rigorös bevakning

    Inte är det fel att ha noggrann kontroll. Och absolut rätt är det att dyka ner på varje misstänksam detalj. Det handlar ju om säkerheten!Visst fick de där stackars killarna en klick på sig, men media måste ju sköta sitt och förse läsarna med information. Och lilla Oskarshamn fick nu lite välbehövlig uppmärksamhet från omvärlden. Vana som vi är att stå i skuggan av Kalmar.


Pappa tar strid efter otäck olycka

Mopedist körde på uppspänd kätting

Oskarshamn [Uppdaterad 2010-03-15]

Kan det vara tillåtet att spänna en kätting över vägen som inte syns? Läs mer


Huvudnyheter just nu

Oskarshamnsredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Östra Torggatan 9-11
Telefon: 0491-575 20
redaktion@ot.se

. .


Bonus

Lösning till Julutmaningen

Här är lösningen till Barometern-OT:s Julsudoko.


Oskarshamn

Följ deras träning mot Göteborgsvarvet

Följ deltagarna i OT:s utmaning under hösten i Oskarshamns-Tidningen. Det utvalda är Johanna Woxö, Larz Ericson, Christian Gustafsson, Maria Persson och Thomas Björklund. De är i olika åldrar och har olika bakgrund, men de har samma mål – Göteborgsvarvet.

Mest läst just nu på OT.se


Krönika

I Anderssonskans skalle

Eva Bergquist Andersson skriver underfundiga krönikor. I Anderssonskans skalle!

Senaste nytt lokalt

Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Mest läst just nu på Barometern.se


Guldklimpar

Guldklimparna

Här finns bilder på de nyfödda barnen i Kalmar län.

Nöje & Kultur

Håll koll på TV-programmen

Här kan du se de senaste TV-tablåerna för alla kanaler!

Läsarservice

Veckans erbjudanden till prenumeranterna

Här hittar du veckans MediaMaxerbjudanden!

Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Nyheter

Heta debatter på Barometern.se

Flera artiklar på Barometern.se har fått läsarna att reagera. Här pågår de hetaste diskussionerna just nu:

reklam
logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta -07
Silver 3.134 mil 79.000 kr
Logga
Bilen
Toyota Prius Business Hybrid Miljöbil -08
Ljusblå metallic 4.700 mil 188.900 kr (151.120 ex moms) Extrapris: 169.900 kr(135.920)
Logga
Bilen
Citroën C5 2,0 143 hk Comfort Bioflex -10
Vit 0 mil 223.900 kr
Logga
Bilen
Nissan Navara DC -04
Silver 13.180 mil 125.000 kr (100.000 ex moms)

Servicemontör
NEA gruppen Installation söker Servicemontör Kalmar/Nybro
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
NC-tekniker
Mönsterås Metall AB söker NC-tekniker.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
El- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör
ÅF Engineering AB söker el- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Bilförsäljare/Bilmarknadsassistent
Strömberg Bil AB söker bilförsäljare/bilmarknadsassistent. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Säljare
Eniro Sverige AB söker säljare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (27 ST.)
Arrow ANNONSERA