Oskarshamn 2009-06-26 | Uppdaterad 2009-06-26
Drogtestning av alla nyanställda och slumpvisa drogtester av både politiker och tjänstemän.
Det är några av förslagen som förs fram i Oskarshamns kommuns interna policy för det drogförebyggande arbetet. Policydokumentet har tagits fram av personalavdelningen och är just nu ute på remiss.
Syftet är att tydliggöra kommunens och de fackliga organisationernas syn på tobak, alkohol och droger på arbetsplatserna. Och nu föreslås bland annat att anställda och förtroendevalda ska vara beredda att genomgå slumpmässiga drogtester. Även vid nyanställningar ska drogester kunna genomföras. Men det är tveksamt om de här förslagen blir verklighet.
– Det är inte klarlagt om det om är juridiskt hållbart. Än så länge är det bara inom vissa områden som arbetsgivare har rätt att drogtesta personal, men i väntan på att det ska komma besked har vi valt att ta med det här i dokumentet. Nu inväntar vi också synpunkter från de olika remissinstanserna, säger Annette Tonelid som varit med och arbetat fram förslagen.
Alkohol och representation utgör en del dokumentet, Här konstateras att kommunen normalt sett inte bjuder på alkohol, men förslaget utesluter inte att det vid vissa tillfällen kan vara motiverat att servera vin eller starköl till maten. Det betonas ändå att hög restriktvitet ska råda och alkoholfria alternativ ska alltid ska finnas med.
Socialnämnden, en av remissinstanserna, hade nyligen policydokumentet uppe för diskussion. Nämnden antog det så när som på representationsdelen där nämnden förde fram synpunkten att alkohol inte bör förekomma vid representation. Tre ledamöter reserverade sig tillförmån för formuleringarna i förslaget.
.. för polisen? Verkar som det är en del som är det och vill axla den manteln. Misstänker ni att någon är påverkad av droger eller alkohol på arbetsplatsen så ring polisen, det är dom som har behörighet att utföra kroppsbesiktning. Blir er misstanke bekräftad så går det att gå vidare den rätta vägen genom vårat gemensamma rätts-system. Det börjar bli snett när arbetsgivare skall vara spanare, polis, åklagare och domare.
Det finns större saker att fokusera på.
Tycker problemet verkar lite överdrivet här i Sverige.
Man borde väl hjälpa missbrukarna istället för att ''sätta dit dom''.
att dessa enkla åsikter gång på gång återfinnes bland de förtroendevalda. Bara för det inte har ett namn, betyder det inte att det inte är en sjukdom.
Här har vi en legitim anledning till att skicka tillbaka sin röst i två delar.
Det är klart att det finns större saker att fokusera på. Det gör det väl alltid? Överdrivet tycker jag inte, snarare medvetet. Medvetet är bra.
Instämmer absolut i att hjälpa snarare än döma ut, men någonstans behöver vi hitta dem och i min kommun, eller någon annans för den delen heller, vill jag definitivt inte ha några, så jag tycker det är helt rätt med slumpvisa prover.
Missförstå inte syftet med drogtester. Man sätter inte dit någon. Där jag jobbar har vi haft drogtester en längre tid. Även slumpmässiga. Bara att informationen gick ut om att drogtester skulle införas gjorde att flera personer redan innan sökte upp företagshäslovård och bad om hjälp för sitt alkoholmissbruk. De insatser som sätts in vid ett positivt test är bara behjälpliga för individen och inte dömande på något sätt. Dessutom gör det att de som arbetar där kan känna sig säkrare på sin arbetsplats.
Det är på tiden, har sett en del situationer till och med inom barnomsorgen som jag rapporterat utan att chefen på barnstugan gjorde ngt åt saken, så det vore positivt om man kan kontrollera såväl alkoholhalten samt om dom anställda använt narkotiska preparat.
Välkommen med tips till oss.
Östra Torggatan 9-11
Telefon: 0491-575 20
redaktionen@ot.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jonatan Holgersson
jonatan.holgersson@barometern.se
Telefon: 0480-592 85









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (47 ST.)
ANNONSERA