Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
söndag 27 maj 2012
Oskarshamn 2010-05-29 | Uppdaterad 2010-05-30
I samtal med socialen har han beskrivit hur han planerar en framtid inom den organiserade brottsligheten. Han har nyligen fyllt 18 år. Nu åtalas han för rånet mot Preem i Oskarshamn.
Han har redan kommit i kontakt med den organiserade brottsligheten och säger att han redan tillhör den. Det bekräftas också av att han finns med på foto på Original Gangsters hemsida.
Det var den 17 februari som han maskerad gick in på Preem på Sörviksvägen. När han kom in såg han ingen personal och gick direkt fram till kassan och slet ut kassalådan, som innehöll cirka 3 500 kronor.
När han höll på med detta upptäcktes han av ägarparet, som försökte ta tillbaka kassalådan. För hindra dem slog han med kassalådan mot båda två. Frun fick en skada på ena handen och hennes man föll till golvet efter att ha blivit slagen med lådan i nacke och rygg.
Något senare blev han och en kamrat, som hämtat upp honom med bil, gripna av polisen vid en kontroll i Bockara. Kamraten åtalas nu också för medhjälp till stöld alternativt skyddande av brottsling och häleri.
I samtal med socialen har den nu 18-årige ynglingen sagt att det var dålig planering som gjorde att han åkte fast.
”Jag måste planera bättre om jag ska göras om andra brott och inte ha så bråttom”, har han sagt och tycker att det är okej att begå brott mot företag och personer som har en god ekonomisk ställning i samhället.
Däremot betonar han att han inte skulle kunna begå brott där han utsätter gamla och svaga människor.
Välkommen med tips till oss.
Östra Torggatan 9-11
Telefon: 0491-575 20
redaktionen@ot.se
. .











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA