Öland 2008-07-08 | Uppdaterad 2008-07-08
80-årige Lage Danielsson har varit utan sin benprotes sedan i vintras. Vid ett sjukbesök på Kalmar länssjukhus tog personalen den trasiga protesen. Och nu vägrar sjukvården ge ut en ny.
80-årige Lage Danielsson boende strax utanför Sandby på norra Öland har haft benprotes i över 20 år. Något om enligt hans anhöriga fungerat bra och gjort att han kunna leva ett någorlunda normalt liv.
Dock förändrades allt när han sökte vård för magbesvär på Kalmars länssjukhus för drygt fyra månader sedan. Personalen märkte att protesen var trasig så Lage Danielsson fick lämna sjukhuset utan den.
- Han har fortfarande inte fått någon ny trots att vi anhöriga har haft otaliga kotakter med sjukvården. De säger bara att han inte får någon protes och att han har det bättre utan. Att de är rädda för att han inte ska kunna gå med den, men han är van och har använt sin benprotes i 22 år säger brorsdottern Ulla-Britt Pettersson.
Men kontakterna hjälpte inte och för en och en halv månad sedan skrev Ulla-Britt Pettersson brev till både Kalmar länssjukhus och patientnämnden i Stockholm.
- Något svar har jag inte fått, det känns som de struntar i gamla människor. När jag ringt har det hänt att jag fått det uppkäftiga svaret att ”läkarna vet ju bäst”. Nu syns det verkligen att Lage mår dåligt. Han har aldrig klagat tidigare, men nu är det som om livet rinner ifrån honom, fortsätter Ulla-Britt Pettersson.
Efter att han förlorade protesen har minsta sak blivit svårt att göra själv och belastningen på hemtjänstpersonalen som sköter om honom har ökat.
- Jag har själv arbetat inom hemtjänsten i 45 år och har aldrig stött på någon liknande behandling av en gammal människa. Det här har tagit psykiskt hårt på honom, jag har fällt många tårar under den här tiden.
- Han är faktiskt inte mer än 80 år gammal och kan ha många år kvar. Ska han ligga som ett kolli resten av livet, avslutar Ulla-Britt Pettersson.
Är detta verkligen sant? Hur kan dessa människor kan få arbeta inom vården är för mig en gåta. Sparka ut dom på gatan fortast möjligt.
Fy vad jag lider med Lage!
Visa lite medmänsklighet eller låtsas åtminstone att ni har någon och ge farbror tillbaka hans protes. Eller snickra en ny om ni finner den gamla hälsovådlig. Landstingen vräker så mycket pengar på dumheter att denna kostbad torde vara försumbar.
inlärd omänsklighet, finns det ingen ortopedteknisk avd i Kalmar.
vad är det för sjukvård som bedrivs på det lasarettet.
Polisanmäl Sjukhuset för stöld , samt gör en stämning på ett högt skadestånd . Kyo
Är det verligen möjligt att man har sådana sadister inom sjukvården. Förstår inte läkarna vad detta innebär fysiskt och psykiskt för Lage.
Jag skulle vilja sparka ut dessa läkare omedelbart!
En person som i 20 år använt protes ska väl ändå anses kunna klara av att använda en protes.
Vad är det för uppföljning/kontroll av hjälpmedel då den gått sönder, nu har sjukvården svikit IGEN!
Se till å få farbror Lage på benen igen!
För fan ge stackarn sin protes medans han fortfarande kan gå!!!
Detta ärende är anmält till Socialstyrelsen av undertecknad, den 23juli!
Detta är så vedervärdigt att behandla sina medmänniskor på detta sätt! Man tänker tillsätta en utredning, men för Guds skull, ge han ett nytt ben i väntan på vad utredningen säger!
Man behandlar svin och höns med mer värdighet än man behandlar Lage!
Välkommen med tips till oss.
Sofia Hedman: 0485-433 84
Annelie Frank: 0485-433 87
Storgatan 9, Färjestaden
Västra Kyrkogatan 26, Borgholm
oland@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (29 ST.)
ANNONSERA