Rättegångens första dag

Öland 2009-01-27 | Uppdaterad 2009-01-27

Försvaret underkänner i vissa delar Statens haverikommissions rapport efter dödsbranden på Hotell Borgholm 2004.

På tisdagen inleddes rättegången mot hotellägare Owe Fransson, som står åtalad för vållande till två personers död under påskhelgen för snart fem år sedan.
I sitt inledningsanförande klargjorde Owe Fransson genom sin försvarare, advokat Bengt Stridh, att han bestrider allt ansvar.
- Han vållade inte gästernas död och åsidosatte inte brandskyddet på hotellet, sade Bengt Stridh.
Statens haverikommission har i en rapport kommit fram till att det var en rad omständigheter som ledde fram till den tragiska utgången.
Kritiken gällde bland annat att de påpekanden som gjorts i olika brandsyneprotokoll från räddningstjänsten inte åtgärdades och att en skyddande dörr lämnats öppen. Den senare gjorde det möjligt för elden att snabbt sprida sig från receptionen till andra våningen.

Men haverikommissionen har dragit allt för långtgående och i vissa fall även felaktiga slutsatser menar advokat Bengt Stridh. Enligt honom tog Owe Fransson så mycket ansvar för säkerheten som man kunde kräva av honom.
- Owe Fransson kan inte lastas för anställdas eventuella undanlåtenhet, sade advokaten och framhöll att det fanns en nattvakt med uppdrag att hålla koll på hotellet under natten.
I rättegången spelar en dörrstopp mellan våningsplanen en central roll. Åklagare Bo Svensson menar att den, som brandmyndigheterna flera gånger uppmanat Owe Fransson att ta bort, gjorde att dörren inte var stängd vilket ledde till snabb spridning av branden.
Från försvaret sida hävdas dock att det inte är ordentligt utrett om dörren var öppen eller stängd. Enligt Bengt Stridh är det inte otänkbart att de två norrmännen dog av giftiga rökgaser som trängde upp genom golvet.

Under åklagarförhöret med Owe Fransson framkom att det inte bedrivits något mer omfattande brandskyddsarbete på hotellet. Personalen hade inte fått någon särskild utbildning inom området. Den hade inte fått lära sig hantera brandsläckare och inte heller deltagit i brandövningar.
När det gällde de olika påpekanden som räddningstjänsten gjort, bland annat att alla rum borde ha brandvarnare och att dörrstoppen inte tagits bort, uppgav Owe Fransson att han inte uppfattat det som att han var tvingad att vidta åtgärder.
- Jag hade ju kontakt med myndigheterna och eftersom det aldrig ställdes några direkta krav eller hotades med vite utgick jag från att allt var i sin ordning.
Under den första rättegångsdagen blev det tydligt att oavsett vilken utgång målet får har branden gjort många till förlorare. Owe Fransson framhöll att det som hänt är något han måste leva med resten av livet och att han lider med de anhöriga.

På plats i rättsalen finns även familjen till en av de omkomna, Eirik Jensen. Pappan Hugo uttryckte känslosamt inför domstolen den outsägliga sorg efter sonen som än idag, efter nästan fem år, i hög grad påverkar hans och familjens liv.
Rättegången fortsätter under onsdagen, med bland annat förhör med brandskyddsexpertis och vittnen.



Huvudnyheter just nu

Tre månaders kö på Bilprovningen

Nybro [Uppdaterad 2012-05-25]

När sommarbilen skulle besiktigas ringde Nybrobon till bilprovningen.
Första lediga tid var 31 augusti.
Läs mer

 

Kö till Bilprovningen

Hur länge är det acceptabelt att vänta på besiktning?

Visa resultat




Marknaden flyttas på prov

Kalmar [Uppdaterad 2012-05-25]

Torghandeln i Kalmar kan vara på väg att lämna Stortorget. Försöket att låta knallarna slå upp sina stånd vid Jordbroporten blev redan från starten en succé. Läs mer

 

Torghandeln

Ska torghandeln flyttas från Stortorget?

Visa resultat




Ölandsredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Veronika Karlsson: 0485-433 82
Bo Lundqvist: 0485-433 87

Storgatan 9, Färjestaden
Västra Kyrkogatan 26, Borgholm
oland@barometern.se

. .


Mest läst just nu på Barometern.se



Senaste nytt lokalt

 

Eurovision song contest

Hur går det för Loreen i finalen?

Visa resultat



Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Blogg

Vad händer bakom på Apple?

"Med innovationer som iPhone, iPad och Macbook Air i bagaget väcker det förstås nyfikenhet och förväntningar kring vad Apple har på gång."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

KFF: Rädslan att åka ur finns alltid
Kalmar: CIS till attack mot trixande i budgeten
Nybro: Svettigt värre i klassrummet

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Isuzu D-max Extended 2,5 TD -11
Svart met 45 mil 285.000 kr (228.000 ex moms)
Logga
Bilen
Mitsubishi PAJERO 3,2D -07
Mgrå 12.515 mil 219.000 kr
Logga
Bilen
Skoda Felicia LXI 1,3 -00
Grön 21.231 mil 5.000 kr
Logga
Bilen
Mitsubishi L200 DC Champ auto -04
Svart/silver 8.416 mil 143.625 kr (114.900 ex moms)
Logga
Bilen
Hyundai Sonata -05
Guld 16.729 mil 59.000 kr

Brand Manager
Galvin Green söker Brand Manager.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Ekonom
Xylem Water Solutions AB söker ekonom. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Systemadministratör
Xylem söker systemadministratör. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Produktionschef
Norden söker produktionschef.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
LSAB söker teknisk säljare till sågverks- och hyvlerikunder i södra Sverige.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA