Öland 2008-06-30
Henric Bertilsson har samlat sedan han var tolv år gammal. Nu öppnar han Störlinge lantbruks- och motormuseum.
I måndags slog han upp portarna till museet och i år visas ett 40-tal traktorer, några bilar, ett tiotal mopeder samt hästredskap.
- Jag har tänkt ha olika teman varje år och ändra lite i utställningen. Det är meningen att antalet mopeder ska öka, säger han.
Själva byggnaden ligger på mark som tidigare brukats. Henric Bertilsson kom till en punkt där han var tvungen att bygga en stor lokal till sin samling.
- Av traktorerna är det fem som inte är mina och jag har samlat sedan jag var tolv år. Att bygga ett museum har hela tiden funnits i tankarna. Genom åren har jag fått förfrågningar från folk som vill komma och titta på samlingen då den har stått inhyst i en lada.
Till skördefesten ska kaféet vara klart och något problem för besökare att hitta till östra sidan och museet tror han inte att det blir.
- Västra sidan är en transportstäcka till och från stugor eller campingar. Jag tror inte att det är någon nackdel att ha museet här eftersom det är mycket turisttrafik. Däremot hade det varit bra att ha en skylt vid 136:an, men det tillåter inte Vägverket.
Välkommen med tips till oss.
Sofia Hedman: 0485-433 84
Annelie Frank: 0485-433 87
Storgatan 9, Färjestaden
Västra Kyrkogatan 26, Borgholm
oland@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (22 ST.)
ANNONSERA