Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 23 maj 2013
Öland 2011-09-23 | Uppdaterad 2011-10-11
Ölands djurpark har hittat framgångsreceptet. Ingen annan djurpark eller nöjespark i hela Sverige har så god lönsamhet.
Förklaringen: färre anställda och lägre löner. Det visar en granskning som Barometern har gjort av de största djur- och nöjesparkerna i landet. För varje hundralapp du betalar på djurparken blir 40 kronor vinst. Inte ens Liseberg, Gröna lund eller Kolmårdens djurpark kan visa upp så god lönsamhet.
Barometern har i ett flertal artiklar berättat att Ölands djurpark har anmälts till Diskrimineringsombudsmannen. Anledningen är att utländska arbetare säger sig få mycket lägre i lön än sina svenska kollegor. Enligt anmälan handlar det om 60–70 timmar för en veckolön på 1?700 kronor.
Om lönen är dålig eller om djurparken utnyttjar personalen effektivt är svårt att säga. Klart är dock att Barbro Häggs bolag sticker ut på många sätt. Omsättningen per anställd på Kolmården, Liseberg eller Gröna lund ligger på ungefär en miljon kronor. Men på Ölands djurpark drar varje anställd in 1,6 miljoner kronor. Denna ”effektivitet” gör att det inte är någon brist på pengar i djurparkskoncernen. På fyra år har bolagen som driver verksamheten vuxit med 40 procent. Tillsammans omsätter koncernen drygt 40 miljoner kronor årligen. Och vd:n Barbro Hägg, som är den enda aktieägaren, har på fem år fått sju miljoner kronor för egen räkning i aktieutdelning.
Men vad är det som gör denna vinstmaskin? Konceptet med kombinerad djur- och nöjespark är inte unikt. Furuviksparken i Gävle har exempelvis samma upplägg, men kommer ändå inte upp i samma lönsamhet som Ölands djurpark. Över huvud taget är det svårt att göra riktigt stora pengar på djurparker. Djuren kräver mycket personal och personal kostar pengar. Endast de största kan visa hyggliga vinstmarginaler.
Trots det räcker det inte till. Johan Tidstrand, en av Sveriges rikaste personer, har inte lyckats få samma lönsamhet på sina bolag som Barbro Hägg. Ändå står han bakom framgångsrika Skara sommarland, Kolmården och Gröna lund. En del av hemligheten tycks ligga i personalkostnader. Barometerns granskning visar att djurparkskoncernen har färre anställda och uppemot 20 procent lägre lönekostnad än övriga i branschen.
Välkommen med tips till oss.
Johan Nordström: 0480–591 62
Sofia Hedman: 0485-433 84
Bo Lundqvist: 0485-433 87
Storgatan 9, Färjestaden
Västra Kyrkogatan 26, Borgholm
oland@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (35 ST.)
ANNONSERA