McDonalds ägare besviken på polisen

Nybro 2008-03-17 | Uppdaterad 2008-03-18

Vesna Latific, McDonalds ägare i Nybro, tänker inte betala de 50000 som Syndikalisterna kräver i ersättning till den medlem som 2006 städade för 33 kronor i timmen. "De vänder sig till fel bolag och skyller på att Capital Städ gått under jorden."

Vesna Latific, ägare på McDonalds i Nybro.

FAKTA


LäS MER

Det är en samlad Latific som är van vid att McDonalds står i negativt fokus. Som familjeföretagare är hon däremot upprörd över syndikalisternas krav och polisens passiva agerande under lördagens blockad.
- De hade inte rätt att blockera dörren men jag är glad att det inte blev någon skadegörelse. De kontaktade mig på fredagen och berättade om sin blockad och att pressen skulle vara där och att jag kunde undvika detta genom att gå med på deras krav. Ren utpressning!
Vad har du för ansvar i den här historien?
-Städbolag Capital Städ Service AB kontaktade oss 2005 och erbjöd sina tjänster som kostade oss mer än den städning vi gjorde själva. Tillsammans med ledningen har vårt bolag tagit beslut att köpa tjänsten därför att städbolaget kunde McDonalds städrutiner för köksutrustning. Vi vill koncentrera oss på att sälja hamburgare och ge våra gäster så bra service som möjligt. Så fort vi fick reda på att ”nattstädarna” hade dåliga villkor bröt vi omedelbart kontraktet med städbolag. Idag städar vi själva.
Kollade du upp Capital Städ 2005?
-Ja, som ett bolag ska kollas. Jag var i kontakt med Öhrlings PricewaterhouseCoopers revision i Jönköping och de sa att städbolaget hade F-skattesedel, hängavtal med facket, försäkringar i Fora etc.
Avtalet med Capital Städ gällde för jobbet som beräknas vara utfört för 4,5 timmar per natt och beloppet som McDonald’s Nybro skulle betala var per månad. Latific vill inte gå in på hur mycket. När Syndikalisterna kontaktade henne i januari 2008 begärde de 140 000.
- Jag har ju redan betalat Capital Städ Service AB. Syndikalisterna får vända sig till städbolag och inte till McDonald’s i Nybro. Polisen var informerade och förvarnade om det hela, men de poliserna som var på plats visste inte vad som ska göras.



Kommentarer

  • Helt rätt

    Utpressning är i mina ögon olagligt, men det gäller tydligen inte för ett fackförbund? Att de sedan dessutom hindrar affärsverksamhet utan att polisen ingriper är ju anmärkningsvärt! Nädu, Vesna Latific, det är du som borde kräva pengar av SAC istället! Stå på dig!


  • Syndikalisternas politiska agenda

    Det är viktigt att ha i baktanke att Syndikalisterna består mestadels av kommunister och fungerar som ett politiskt parti. Det är bara att läsa på SAC:s och deras ungdomsförbunds hemsida där de säger sig vilja avskaffa kapitalism för att införa ett socialistiskt samhälle.

    Detta liknar alltså mer en politisk kampanj än att försvara en fackmedlem.


  • Bojkott

    Varför inte ta och bojkotta McDonalds som anlitar banditfirmor. Naturligtvis visste man att städbolaget anlitade illegal arbetskraft. Att tro något annat är bara nonsens!


  • Ovetande?

    Ställer mig frågande till att man inte visste om detta tidigare, om man ser samma kille städandes sju kvällar i veckan börjar man väl fundera lite. Något borde de ha anat!


  • Jobbar sju dar i veckan

    Haft eget företag i 12 år, två korta semestrar under de här åren, jobbar för det mesta sju dar i veckan, mellan tio och femton timmar i vecka.
    Svensk medborgare, betalar skatt och egna avgifter, och när allting är betalt så blir det ju sällan att man känar mer än den här städaren gjorde.
    Gnäller inte, jag valde det själv, men det gjorde den här städaren också, fast han levde på socialbidrag under tiden.


  • Skyll inte på McDonalds

    Hur skulle McDonald's ha en aning om detta? Sven P har inga argument som helst för sitt påstående om att McDonald's borde ha vetat och Fredrik G:s påstående är ju bara korkat, då de enda som jobbar nattetid är nattstädarna så är det omöjligt att hålla koll på dessa.

    Nej, felet ligger enligt mig varken hos McDonald's eller Vesna Latific, utan hos skatteverket och fackförbunden. Detta företaget, Capital Städ, hade nämnligen både F-skattesedel och kollektivavtal, något som absolut inte borde kunna skaffas av vem som helst.


  • Rätt av SAC

    McDonalds "visste såklart ingenting". Alltid samma gamla visa. Respekt åt SAC som modigt tar strid för den lilla människan. LO borde lära av SAC.


  • Bekvämt

    Det är ju bekvämt att ha bolag som Capital Städ att skylla på. Men allmänheten förstår att McDonalds kände till dessa svältlöner. Gå inte
    till McDonalds som inte tar sitt ansvar! Och det finns nyttigare mat!!!!!!!!!!!!!!!!


  • Angående blockaden

    Syndikalisternas strategi är ungefär som om jag skulle gå till Saab och kräva pengar för att min Volvo gått sönder.

    Naturligtvis så ger de sig på McDonalds för att det är ett "imperialistiskt storföretag". Skulle de ge sig på rätt företag så hade de ju behövt åka till Skärholmen, och det blir för dyrt att göra om man bara lever på barnidraget..


  • Ungdommar

    Funderar över de ungdommar som blockerade McDonald's ingångar i lördags, hade de inte något vettigare att göra, eller SAC för den delen???!!! Skaffa jobb åt dem allihopa istället så kommer de att vara trötta för sådana dumheter.


  • Städare

    Vad är det för fack förening vems företredare säger i tidningen att STÄDJOBB ÄR SKIT JOBB SOM INGEN SVENSK VILL HA. Katastrof!!!!!
    Vad säger de 100-tusentals städare i Sverige om det???


  • Visste eller inte

    Lina occh Jonas: McDonald's tog sitt ansvar som de alltid gör, vill man inse det eller inte. 50 ungomar i lilla Nybro får lön därifrån. Varför skulle McDonald's riskera att skaffa sig negativ publicitet med att betala slavlöner. De har inget behov av det.
    När det gäller SAC, däremot, är respekt något de bara förlurar genom sina utpressnings metoder mot en vanlig lokal företagare. Bort med dem och dess liknande!


  • Som man bäddar..

    Det är väl så här det blir när den personliga kurragen och solidariteten försvinner i den egoistiska och "sko dig själv" mentaliteten.
    Ja, vem f... vill jobba som städare, som är tillåtet att "se ner på" som ingen vill betala osv..
    Jag trodda sverige hade kommit en bit på väg, inte för att städare hade fått lika god lön som en rörmokare, men..


  • Socialbidrag

    Visste inte att han hade socialbidrag, då borde han ju ha klarat sig och inte behövt att jobba svart.
    Pengarna som tjänas svart här i Sverige är Mycket Bra pengar om man t.ex. kommer från Indien. Man tänker nog inte då att dett det är 33 svenska kr, utan översätt vad det nu blir...


  • lönerna för alla gynnas om de lägsta lönerna höjs

    Förståelse med tankegångarna att det var "fel med blockad" och att "Mc Donalds inget visste". Och genom språkbruk som "maffiametoder" demoniseras effektivt laglig facklig kamp.
    Men tänk efter: Slavlöner gynnar ingen löntagare i Sverige. Låga löner för papperslösa är inte bara för djävligt därför att människor i utsatt ställning utnyttjas. Nej, lönerna för alla gynnas om de lägsta lönerna höjs.
    Och vad har hänt med solidariteten?


  • utan papper inget bidrag

    En papperslös får inga socialbidrag. Är du papperslös så står du helt utanför samhällets skyddsnät. Våra svenska lagar gäller inte heller för den delen.
    Det är därför de blir tvungna att acceptera löner som ligger under existensminimum.
    De har inga valmöjligheter!


  • Om jag säger att Abc är en idiot...

    ...behöver jag verkligen motivera mig då eller är det solklart för alla? =)

    Okej då, för säkerhets skull: Jo, 33 kronor kanske är mycket pengar i Indien men de räcker inte längre för en indier i Sverige än vad samma summa räcker till för en svensk. Hyran för en etta är exempel inte 3600 kronor för en svensk men bara 120 kronor för en indier.

    Ganska självklart egentligen eller hur Abc?


  • Papperslösa?

    Varför använder alla ordet papperslösa? Det heter faktiskt "illegal" som i alla andra länder. I Sverige finns det massor av människor som väljer att stanna kvar i landet trots att de inte har något skyddsbehov eller rätt att stanna i Sverige. Dessa människor hamnar så klart utanför det sociala systemet. Hur skulle det annars vara? Sluta kalla dom för papperlösa. Finns väl inga indier som reser runt halva gjorden som inte kan styrka sin identitet! (Således ej papperslös!)


  • Papperslösa!

    Henrik- det heter inte illegal i alla andra länder : )
    Faktum är att Sverige nyligen fått kritik från EU för att vi behandlar papperslösa sämst av alla (vad det gäller erbjudandet av service etc).
    Facklig organisering är på gång, men det har kommit mycket längre i Sydeuropa där denna grupp är mycket större.


Huvudnyheter just nu

Nybroredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Jan Stenqvist: 0481-427 45
Björn Boode 0481-427 42
nybro@barometern.se

. .


Mest läst just nu på Barometern.se



Senaste nytt lokalt

Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Mest läst just nu på Barometern.se


Guldklimpar

Guldklimparna

Här finns bilder på de nyfödda barnen i Kalmar län.

Nöje & Kultur

Håll koll på TV-programmen

Här kan du se de senaste TV-tablåerna för alla kanaler!

Läsarservice

Veckans erbjudanden till prenumeranterna

Här hittar du veckans MediaMaxerbjudanden!

Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Nyheter

Heta debatter på Barometern.se

Flera artiklar på Barometern.se har fått läsarna att reagera. Här pågår de hetaste diskussionerna just nu:

reklam
logga
Logga
Bilen
Toyota Prius Executive Hybrid Miljöbil -06
Ljusblåmet 16.700 mil 119.900 kr (95.920 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën Berlingo Family 1,8 -00
Blåmet 11.900 mil 49.000 kr
Logga
Bilen
Opel Astra GTC 1.6 Turbo -09
Svart saphire metallic 1.600 mil 169.000 kr
Logga
Bilen
Ford Ka 1,2 69 Hk Titanium -10
Strobe met 0 mil 99.900 kr (79.920 ex moms)

Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Servicemontör
NEA gruppen Installation söker Servicemontör Kalmar/Nybro
Arrow LÄS MER
Bilförsäljare/Bilmarknadsassistent
Strömberg Bil AB söker bilförsäljare/bilmarknadsassistent. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Säljare
Eniro Sverige AB söker säljare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
NC-tekniker
Mönsterås Metall AB söker NC-tekniker.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
El- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör
ÅF Engineering AB söker el- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (29 ST.)
Arrow ANNONSERA