Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 26 maj 2012
Mönsterås 2011-07-19 | Uppdaterad 2011-07-19
Sverigedemokraten och kommunpolitikern Anders Leander väljer att lämna partiet och är därmed inte längre medlem i Sverigedemokraterna.
– Han har tagit det beslutet själv så jag vet inte orsaken till varför, säger Mattias Bäckström Johansson som är sekreterare i SD Oskarshamn/Emådalen.
I ett pressmeddelande från partiet står det att Anders Leander valt att på egen hand lämna partiet som enda orsak. Mattias Bäckström Johansson berättar att det i nuläget inte finns någon ersättare till Anders Leanders plats som ledamot i kommunfullmäktige.
Anders Leander fick tidigare i våras en skriftlig varning efter att han publicerat bilder och beskrev mordet på unga Elin Krantz via sin blogg. Den händelsen tog Sverigedemokraterna avstånd ifrån och sa att de inte accepterade den typen av publiceringar. Det slutade i en skriftlig varning.
Han har varit flera gånger under våren varit blåsväder och senast för en månad sedan publicerade han ett blogginlägg om att tidskriften Expo ”främjar judiska intressen”. Ett inlägg där han refererar till islamisten Mohamed Omar som är känd för sina antijudiska teorier och menar att Förintelsen aldrig inträffat.
Barometern-OT har förso?kt nå Anders Leander fo?r en kommentar, men utan att lyckas.
Välkomen med tips till oss.
Åsa Borefur: 0499-483 21
Eva Bergquist Andersson: 0499-483 22
Storgatan 25, Mönsterås
monsteras@ot.se
. .











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA