Mönsterås 2010-03-16 | Uppdaterad 2010-03-16
Polis fick kallas till Mönsteråsrevyn i helgen sedan slagsmål utbrutit i publiken.
– Jag har aldrig varit med om det. I normala fall har vi världens mest städade publik. Men vårt folk skötte det mycket proffsigt, säger Sören Svensson.
– Problemet är att polisen är så långt bort. Det tog 40 minuter att få hit dem.
I ett pressmeddelande som revysällskapet skickade ut under måndagen redogör man för helgens händelse. Under lördagens föreställning blev det slagsmål i publiken sedan flera i ett sällskap blivit osams och revyn fick avbrytas en stund. En alkoholpåverkad man avvisades från lokalen.
Revyn började om från början men efter en stund reste sig ytterligare tre personer från sällskapet och gick ut i entrén. Där blev stämningen hotfull och personalen larmade polisen.
När polisen kom hade två redan lämnat området och de andra två avvisades. Men trots att alla ytterdörrar var låsta lyckades en av dem ta sig in igen och polisen larmades på nytt. Enligt uppgift hade ett fönster krossats.
Under tiden fortsatte revyn i aulan och det rutinerade revygänget genomförde en bra föreställning med starkt stöd från övriga publiken.
– Vi gjorde vad vi kunde. Men det är klart att man blir störd. I vanliga fall räcker det med att en mobiltelefon ringer för att man ska komma av sig i texten, säger Sören Svensson.
De inblandade i slagsmålet hade blivit inbjudna av ett företag.
– Det är synd om företagsledningen som är alldeles bestört, säger Sören Svensson som träffade ledningen i går.
Därefter träffades revymedlemmarna för att prata igenom det som hänt.
– Vi ska också se över våra säkerhetsrutiner.
Välkomen med tips till oss.
Åsa Borefur: 0499-483 21
Eva Bergquist Andersson: 0499-483 22
Storgatan 53, Mönsterås
monsteras@ot.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Daniel Bogefors
daniel.bogefors@barometern.se
Telefon: 0480-592 44









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA