Län 2010-02-03
63 miljoner kronor. Så mycket kostade viltolyckorna i länet förra året. Då räknar man bara in vagnskadekostnader på fordon.
Kostnaden innebär en ökning med 13 miljoner jämfört med 2008.
– Procentuellt ökar viltolyckorna mer i Kalmar än i landet som helhet. Det beror dels på att vintern kom tidigt och har hållit i sig, vilket får ut fler rådjur på vägarna. Dels beror det på att det finns en stor rådjursstam i länet, säger Andreas Lindfors, informatör på Älgskadefondsföreningen som tagit fram siffrorna tillsammans med Länsförsäkringar Kronoberg.
Viltolyckorna har ökat i flera år och om man räknar in kostnader för räddningstjänst, sjukvård och annat beräknar Vägverket att olyckorna kostar tre miljarder kronor i Sverige. Enligt Andreas Lindfors finns det tre saker att göra för att vända trenden.
– Man måste satsa mer pengar på forskning kring förebyggande åtgärder för att få färre djur att röra sig på vägarna. Det handlar om bättre och säkrare övergångar. Dessutom behöver vi få bättre koll på hur många djur som finns i skogarna, inventeringssystemen måste bli bättre.
Förutom detta så kan man ta hjälp av tekniken.
– Vi borde sätta press på biltillverkare så de utvecklar någon form av varningssystem i bilarna som inte är alltför dyra, säger Andreas Lindfors.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Emma Lind
emma.lind@barometern.se
Telefon: 0480-592 48









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (29 ST.)
ANNONSERA