Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
söndag 26 maj 2013
Kalmar 2009-10-08 | Uppdaterad 2009-10-08
En villaträdgård i Sävsjö by utanför Påryd har haft rejäl påhälsning av vildsvin.
500 kvadratmeter gräsmatta har över en natt förvandlats till vad som ser ut som ett upplöjt potatisland. När Tommy Blomberg skulle åka till jobbet vid fyratiden på morgonen hörde han grymtningar bakom huset.
– Jag blev jätteskraj när jag hörde nöffandet, det handlar om stora krafter när vildsvin är i farten. Det här var förut en snygg gräsmatta, nu vet jag inte vad jag ska göra.
Efter tips från en jägare har Tommy Blomgren nu på radion på hög volym i uthuset dygnet runt. – Det har faktiskt hjälpt, men grannarna undrar väl hur mycket fester vi har.
Jakthundar river lika ofta får som vargen gör och fårfarmarna vill därför att samma skyddsjaktsregler ska gälla för varg som för hund. Jägarna borde ha bättre koll på sina hundar. Problemet verkar bli värre för varje år. Fler hundar vådaskjuts till döds än dödas av vargar. I Skåne sköt jägare grannens häst.
Så lås in era får, hästar och hundar, nu börjar älgjakten.
jo när jag läste vd du skrivit "ej jägare" föstod jag att du inte var jägare.
Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (43 ST.)
ANNONSERA