Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 26 maj 2012
Kalmar 2009-03-05 | Uppdaterad 2009-03-07
Alexander Persson och hans pappa åkte från Kristianstad för att hämta ett Playstation 3 eller för att få sina pengar tillbaka. Nu är butiken på Norra Långgatan stängd.
- Killen som stod bakom disken sa att han inte kunde lämna ut kontanter för att ägaren inte var där. Han skulle komma tillbaka om en halvtimme. Vi gick och åt under tiden och när vi kom tillbaka var det stängt, säger Alexander Persson.
Han är en av de som beställt varor från Playzone på nätet och som diskuterat affären på nätet. När forumtrådarna fylldes på bestämde han sig för att köra från Kristianstad till Kalmar för att antingen får ut sin PS3:a eller få pengarna tillbaka.
- Jag har blivit av med 3000 kronor, säger han. Men det finns de som köpt tv-apparater, spelkonsoler, spel... Man är ju blåögd, men jag har handlat av förre ägaren och det har aldrig varit några problem.
Nu kommer också han att polisanmäla Playzone och sedan börjar kampen för att försöka få tillbaka pengarna.
Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA