Blackrace i Kalmar som ordnas av Kalmar Street Racers. Men ordförande Bartek Mårtensson är trött på att få skulden.
Arkivfoto: Sonja Palm
Kalmar 2007-05-16 | Uppdaterad 2007-10-05
- Vi i klubben har inte blivit kontaktade av någon, säger Bartek Mårtensson, ordförande för Kalmar Street Racers (KSR).
- Vi är väldigt trötta på att få skulden så fort det är buskörningar.
I går berättade Barometern om boende i Krafslösa som är uppgivna och trötta på den nattliga buskörningen i området. De boende sa sig ha varit i kontakt med KSR som ordnar lagliga så kallade blackrace.
Men så är inte fallet, enligt Mårtensson:
- Vi har sagt åt folk att ge fasen i att köra i stan. Om vi till exempel får sms och frågor om det ska bli race i industriområdet så avstyr vi det och säger nej. Däremot kan vi säga åt folk att köra i Nickebo - två mil från stan - istället. Där finns en stor raksträcka, det körs mycket och alla vet om det. Men det är inget vi i KSR ordnar. Vi står bara bakom blackracen.
- Dessutom har inte KSR någon lokal i de norra delarna av stan. Jag har personligen en företagslokal där, berättar Mårtensson.
Hur diskuterar ni med era medlemmar när ni hör att buskörning pågår?
- Jag känner inte till buskörningar just där, men på andra ställen. Vi vet inte om det är våra medlemmar, men vi säger ju åt folk att inte göra så. Vårt tillstånd kan bli indraget och det förstör bara för oss.
Tror du att buskörningarna skulle minska om ni fick fler tillåtna race?
- Nej, jag tror inte det. Två-tre per säsong eller år räcker. Annars blir de för uttjatade och folk skiter i att komma. Till racet i lördags kom 75 personer. Det är seriösa människor - allt från familjefäder till tjejer. Tyvärr kommer det alltid en skara som bara tittar och sedan ger sig ut och buskör istället.
TYCK TILL! Vad tycker du om buskörningen? Skriv en kommentar.
Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (22 ST.)
ANNONSERA