Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 26 maj 2012
Kalmar 2010-10-27 | Uppdaterad 2010-10-27
Det rekordhöga elpriset förra vintern har satt sina spår. Oron är stor och nu binder Kalmarborna sitt elpris.
Kalmar Energis VD, Anna Karlsson, lugnar dock ängsliga villaägare.
– Klarade man av förra vinterns höga pris klarar man det mesta.
– Tycker man däremot att förra vintern var kännbar kanske man ska se över sitt elavtal.
Förra veckan träffade näringsminister Maud Olofsson de tre stora kärnkraftsbolagen för att försäkra sig om att de skyhöga elpriser inte upprepar sig.
I februari drabbades Sverige av extremt sträng kyla. Samtidigt stod flera reaktorer stilla och elpriserna skenade.
Den här vintern tror Olofsson på en ”lugnare situation”, säger hon efter samtalen.
Men den tilltron till väder och kärnkraftsindustri delar inte marknaden. Man litar inte på att de avställda kärnkraftsverken kommer igång som de ska. Dessutom är det ont om vatten i framför allt Norges vattenmagaisn.
Till det kommer vissa meteorologers uppgifter om att årets vinter blir den kallaste på tusen år.
Elpriset är därför högre än tidigare höstar och marknaden reagerar med osäkerhet. Hos Kalmar Energi är det många som nu väljer bundna elavtal.
– Ja, vi har en hel del sådana samtal. Många väljer också vårt speciella avtal som innebär att man binder på hösten och har rörligt på sommaren.
Att rekommendera något är dock svårt. Anna Karlsson poängterar att det handlar om hur mycket variationer man tror sig klara av.
Men om vintern ska bli rekordkall är det kanske bästa att binda?
– Det är ingen som kan veta hur kall vintern blir. Visserligen brukar det gå i cykler. Det skulle i sådana fall innebära att vi får några kalla vintrar nu.
– Men det ligger ingen vetenskap bakom en sådan känsla.
Klart är emellertid att den som tyckte att förra vintern var en stor påfrestning bör binda.
Detta gäller framför allt de tio procent som har tillsvidareavtal. De har de allra högsta elpriserna och betalar uppemot 30 procent mer än alla andra.
Enligt jämförelsesajten elskling.se betalade elkonsumenter i Kalmar län 26 miljoner kronor för mycket förra vintern just för att de inte gjort ett aktivt val.
Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA