Kabelarbetet i Kalmarsund inleddes vid Stora Rör på söndagsförmiddagen.

Stort kabelarbete i Kalmarsund

Kalmar 2012-09-09 | Uppdaterad 2012-09-10

Snart ska elförsörjningen till Öland bli säkrare. På söndagen inleddes arbetet med att lägga ner den nya fyra kilometer långa sjökabeln mellan Öland och fastlandet.


Arbetet startade på Ölandssidan på söndagsförmiddagen och beräknas pågå i tre dagar innan kabeln är framme i Revsudden där fastlandsförbindelsen för elen till Öland finns.

Till hjälp har Eon det Kalmarbaserade kabelfartyget Pleijel, som matar ut kabeln i ett tempo av två meter i minuten.

Vid inledningen av arbetet fanns Borholms och Mörbylångas kommunalråd Lisbeth Lennartsson och Kent Ingvarsson på plats.

ABB ansvarar för projektet, som inleddes i perfekta förhållanden med strålande solsken och svaga höstvindar över sundet.

Att lägga ut sjökabeln är ett tålamodskrävande arbete. Kabeln får inte sträckas eftersom den ska kunna lyftas upp för eventuella reparationer i framtiden.



Läsarkommentarer på Barometern.se

På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.

För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se

Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.

Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.

Läsarkommentarer - riktlinjer

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget

Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Disqus

Huvudnyheter just nu

Osäkert midsommarväder

"Över Öland och Gotland ser det mest lovande ut"

TT inrikes [Uppdaterad i går 17:44]

Dra till Öland, Norrland eller Gotland. Där väntas mest sol. Läs mer

 

Midsommar

Vad är din favorit på midsommarbordet?

Visa resultat




Kalmarredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se

. .



Bonus

Besök Kalmar slott som du aldrig sett det förut

I mörkaste hålor och högsta torn. Följ med på en rundtur bland legender, kungar, vardag, fest, fängelsehålor och frågelek.

Mest läst just nu på Barometern.se


Senaste nytt lokalt

Nyheter

Skicka in ditt tips och dina bilder

Klicka här för att lämna tips/bild!

Mest läst just nu på Barometern.se


Blogg

Lindsdal har fått upp ångan

"Liffen" ser ut att ha skaffat sig en rejäl portion självförtroende med två matcher kvar på schemat innan uppehållet.

Senaste blogginläggen

Nyheter

Facebook


Län

Här går larmen i länet

Hörde eller såg du räddningstjänsten fara i väg med ilfart? Här kan du se var utryckningsfordonen är på väg.

Taggade.se

En späckad tävlingskalender, reportage och resultat från olika lopp. Nu lanserar Barometern-OT en helt ny sajt för tävling och träning med fullt fokus på det som händer i sydostregionen.

Senaste nytt från TT

logga
Logga
Bilen
Volvo V70 D4 R-Design -13
1.900 mil 299.000 kr (239.200 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën DS3 Urban Chic THP155 -13
Silver/lila metallic 2 mil 219.900 kr
Logga
Bilen
Opel Insignia 2.0 CDTI Cosmo -09
Ljusblå metallic 7.870 mil 119.900 kr (95.920 ex moms)
Logga
Bilen
Alfa Romeo 159 TBi 200hk -11
Alfa rosso röd 4.080 mil 179.000 kr (143.200 ex moms)

Verksamhetsutvecklare
MLResurs AB söker en verksamhetsutvecklare för miljö och arbetsmiljöfrågor.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt automationstekniker
Xylem Water Solutions söker konstruktör samt automationstekniker. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Personlig assistent
Assistans i Balans i Sverige AB söker personlig assistent. Placering Mönsterås.
Arrow LÄS MER
Löneadministratör/Receptionist
Electra Sweden AB söker löneadministratör/receptionist. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Inköpare
Södra söker inköpare. Placering Mörrum.
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co förstärker i Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Kalmar Hamn AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Logistikchef
Electra Sweden AB söker logistikchef. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Bilmekaniker
JL Bilar i Kalmar AB söker bilmekaniker.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (32 ST.)
Arrow ANNONSERA