Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
onsdag 19 jun 2013
Kalmar 2012-08-21 | Uppdaterad 2012-08-21
Slå ihop Blekinge tekniska högskola och Högskolan i Kristianstad med Linnéuniversitetet. Det tycker Lennart Ståhle, stabschef på Högskoleverket.
Lennart Ståhle betonar att han inte är rätt man att lämna ett konkret förslag men han tycker att regeringen borde peka med hela handen och tillsätta en utredning.
– Lärosätena skulle kunna samverka, tanken har tänkts förut säger Lennart Ståhle.
När Linnéuniveristetet bildades var Blekinge tekniska högskola med i diskussionerna men till slut valde man att stå utanför samarbetet. Enligt Lennart Ståhle är det en trend i Europa att lärosäten slås ihop och han nämner att Danmark och Finland har slagit ihop högskolor med gott resultat.
– Det finns synergieffekter och olika lärosäten är bra på olika saker, säger Lennart Ståhle.
Han ser en risk med att vissa lärosäten blir för små och nämner att högskolan på Gotland går ihop med Uppsala universitet. Lennart Ståhle vill inte säga hur många högskolor som egentligen är lagom och han försvarar utbyggnaden av högskolor i slutet av 1970-talet.
– Det var en utbildningspolitisk reform att lärarutbildning, sjuksköterskeutbildning och kortare ingenjörsutbildning lyftes in i högskolan. I dag är det många äldre som utbildar sig till förskollärare och de är inte så flyttbara.
Linnéuniversitetets prorektor Bo Bergbäck är positiv till samarbete men betonar att man ännu inte hunnit diskutera frågan.
– Om det blir aktuellt är vi intresserade av att samarbeta. BTH hade kompletterat oss på ett bra sätt. Den akademiska branschen är tuff och med LNU har vi fått större synlighet och bättre konkurrenskraft, säger Bo Bergbäck.
På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.
För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se
Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.
Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.
Läsarkommentarer - riktlinjer
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget
Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (32 ST.)
ANNONSERA