Rökstopp inför operation får stöd av socialstyrelsen

Kalmar 2009-11-27 | Uppdaterad 2009-11-27

Kalmarläkaren Dan Johannesson får nytt stöd för sitt krav om att rökare måste sluta röka inför en operation. Det är socialstyrelsens generaldirektör Lars-Erik Holm som säger att all kirurgi bör föregås av rökstopp.


Dan Johannesson.

LäS MER

LÄNKAR

Det säger Lars-Erik Holm i en artikel i Svenska Dagbladet apropå de nya riktlinjerna för levnadsvanor som socialstyrelsen ska presentera nästa år.
Det var den 16 oktober som Barometern.se publicerade en intervju med ortopedläkaren Dan Johannesson i Kalmar. Han berättade då om ett nytt projekt som syftar till att kräva att rökare inför en planerad operation måste sluta röka senast två månader före ingreppet.
– Risken för att få infekterade och svårläkta sår efter operation är dubblerad hos en person som röker. Det har en rad nordiska studier visat det sista åren. Det handlar här om vinster i form av ett minskat patientlidande, kortare vårdtider, minskad läkemedelskonsumtion och kortare sjukskrivningar, sa Dan Johannesson i intervjun.
Enligt Lars-Erik Holm ska kravet på rökstopp förutsätter att vården också måste erbjuda ett rökavvänjningsprogram.
– I dag vi säga att du måste vara fastande, vill man inte fasta är det svårt att operera eftersom man ökar risken för allvarliga komplikationer. Vi måste ha kontroll på blodtrycket och säga du måste gå ner att antal kilon vikt före en operation.
– Vi gör redan den här typen av åtgärder men har låtit rökningen vara en fredad zon. Det är dags att se att rökning är det största ohälsoproblemet för svenskarna i dag, säger Lars-Erik Holm till Sveriges Radio P1.



Kommentarer

  • mobbing

    Det är dags att sluta mobba alla rökare.
    Tänk om dom skulle neka alla feta,dvs halva svenska folket! Mycket pengar att spara där.


  • Vettigt

    Tycker det låter vettigt. Ur ett socialekonomiskt perspektiv så borde detta krav finnas på fler grupper som har valt en för kroppen destruktiv livs stil.


  • sjukvård

    vem fan vågar lägga sig under kniven med dessa läkare i kalmar län man dör ju endå på grund av slarv


  • Fetma

    Vissa operationer utförs inte om du är för överviktig (knäoperationer bl a) eftersom det inte kan garanteras att det blir bra.

    Tycker att det minsta man kan göra är att hålla upp med rökningen den tiden som krävs, det är ju inte precis ett livstidsstopp.


  • Ni "duktiga" läkare

    Innan sådana kommentarer. Se till att HELA läkarkåren slutar att röka själva om det är så enkelt.:) Har själv kommit in till läkare på Länssjukhuset i Kalmar och känt hur läkarna själva luktar inpyrda av cigarettrök, hur väl rimmar detta???????


  • ond cirkel

    vad händer när man slutar röka??? man går upp i vikt!!! mycket farligt område vi är inne på. hur skall man kunna göra tydliga gränser. BMI under 20 annars får man ingen operation?
    bara för att man har 10 kg övervikt behöver inte den kroppen må sämre än dem med normalvikt. vet många "normal" viktiga som äter sämre mat och tar sämre hand om sin kropp än vissa med övervikt.
    har själv skadat mitt knä och fått höra att jag måste träna o gå ner i vikt. hur lätt är det med dåligt knä?
    vad blir nästa grupp att hoppa på, kaffedrickare?


  • FFS!

    Jaha.. Så betraktas rökning precis som alla andra riskfaktorer. Den stora skillnaden är att den är dyrare och farligare att utsätta sig för än övervikt. De kirurger jag träffat verkar tycka att det är skitkul att operera så jag gissar att det är rätt giftigt om tom de backar på rökare...


  • Hmmmmm?

    Om jag istället väljer att fortsätta röka, får jag skattelättnad då eftersom jag inte får ta del av sjukvård som betalas av skattepengar????


  • Hur funkar detta?

    Jo alla vill vara friska men vill vi det till vilket pris som helst? Om priset är en dosa som man ska blåsa i varje dag som ett alkolås eller en fotboja som känner av nikotin i blodet kanske några hellre går omkring med sina krämpor. Allt för att behålla en uns integritet. Hur ska man kolla ifall rökaren inte röker? Allt låter så bra på pappret men hur blir det????


  • Missar i vården större hot

    Det finns ett gammalt talesätt som lyder något i stil med "sopa rent framför din egen dörr innan du klagar på grannen". Talesättet dyker osökt upp i huvudet när man följer denne läkares debattinlägg.
    Vi är många som är rädda för att bli opererade i Kalmar. Detta grundar vi på alla de människor man känner, hör talas om, läser om mm som blivit felaktigt hanterade inom sjukvården. Vissa med konsekvensen att de för evigt lever i smärtor. Om L-E Holm lade sin energi och tid på att utreda och eliminera detta istället för att jaga rökare hade både samhällsnyttan ökat och lidandet minskat samtidigt som man sparat stora pengar på rehab, smärtlindring, eftervård mm på de fall man själva skapat genom sina misstag.


  • Fler borde dras över samma kam.

    Vi som röker ska drabbas och jagas jämt.
    Borde då inte dom som "nyttjar" alkohol,droger och annat vimseframkallande skit också drabbas av att inga operationer ej utförs om dom inte håller upp? För dom har väl sämre läkkött än oss rökare? Nej då ska de daltas med dom.


  • Konstigt!

    Hur svårt kan det va att sluta röka! Om det nu är till gagn för hälsan att inte röka inför en operation så är det väl bara att göra ett uppehåll. Vill man fortsätta röka efter operationen så är det ju bara att göra det! Fattar inte att det skulle vara ett problem över huvud taget!


  • Glöd i den ena änden och en idiot i den andra...

    De flesta här bekräftar verkligen talesättet!

    Fattar ni inte att det är för rökarnas eget bästa som de vill införa detta? Infektionsrisken vid operation är ju fördubblad om man är rökare! Spelar det någon roll om läkaren som opererar är rökare eller inte? Det påverkar ju knappast läkningen hos den som opereras.

    Bosse, du som grinar över skatten... Ni rökare kostar ju samhället en djävla massa pengar, som verkligen INTE täcks av tobaksskatten. Förhöjd skattebörda för rökare vore ingen dålig idé! Ett pucko som vägrar sluta röka, opereras och drabbas av infektion - vad tror du DET kostar?! Sjukvårdskostnader, sjukskrivning, sjukersättning och företag som måste ta in vikarier. Avstår ni från att sluta röka i två månader, så kan ni ju avstå från sjukersättning och betala för den extra sjukvården också!


  • Gnällspikar

    Ett dj.. gnäll på sjukvård och läkare i Kalmar. Fantastiskt att nån orkar arbeta kvar med dessa gnällspikar. Ove kommer du att behöva operation ska du vara väldigt glad att du har kunnig personal som kan hjälpa dig. Visst kan en ingrepp gå fel men den risken är minimal.
    Om man slutar röka är chansen mycket större att det går bra och samhället tjänar massor.
    Fram för rökfri sjukvårdspersonal, de ska vara ett föredöme.


Ny flygplats en plan som lockar

Kalmar [Uppdaterad 2010-03-12]

Landshövdingen vill det. Liksom Faurecia, Norba och Trelleborg Rubore. Och hälften av läsarna. Läs mer

 

Regionflygplats efterfrågas i Emmaboda

Vad tycker du om idén om en regionflygplats?

Visa resultat




Storflygplats önskas

Kalmar [Uppdaterad 2010-03-10]

Kalmar flygplats behöver mer pengar. Som så många andra flygplatser. Nu väcks åter tankarna om att lägga ned ett antal och i stället satsa på en storflygplats i Emmaboda. Läs mer

 

Regionflygplats efterfrågas i Emmaboda

Vad tycker du om idén om en regionflygplats?

Visa resultat




Huvudnyheter just nu

Kalmarredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se

. .



Kalmar

Med livet i sina händer

Barometerns fotograf Mikael Johansson har följt barnmorskan Anita Lilja i arbetet på förlossningen och BB.

Sporten

Barometern.se firar KFF med guldsajt!

Kolla in guldsajten på Barometern.se! Här hittar du webb-tv och bildspel från säsongen 2008, quiz, Nannes visdomsord, KFF-låtar och idolbilder på hela laget!

Bonus

Besök Kalmar slott som du aldrig sett det förut

I mörkaste hålor och högsta torn. Följ med på en rundtur bland legender, kungar, vardag, fest, fängelsehålor och frågelek.

Mest läst just nu på Barometern.se


Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Senaste nytt lokalt

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Emma Lind
emma.lind@barometern.se
Telefon: 0480-592 48


Kalmar

Vi letar efter samlare!

Känner du någon som samlar på något? Det kan vara allt mellan himmel och jord. Hör av dig till oss på 0480- 592 80 eller skicka ett mejl till nyhetschefen@barometern.se.

Mest läst just nu på Barometern.se


Guldklimpar

Guldklimparna

Här finns bilder på de nyfödda barnen i Kalmar län.

Nöje & Kultur

Håll koll på TV-programmen

Här kan du se de senaste TV-tablåerna för alla kanaler!

Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Nyheter

Heta debatter på Barometern.se

Flera artiklar på Barometern.se har fått läsarna att reagera. Här pågår de hetaste diskussionerna just nu:

reklam
logga
Logga
Bilen
Saab 9-5 Vector Griffin SC 2.3t Biopower -09
Jet black 1.000 mil 249.000 kr
Logga
Bilen
Seat Altea XL Style 1,6 -07
Gråmetallic 4.200 mil 126.900 kr
Logga
Bilen
Citroën C1 1,0i SX 5-dörr Miljöbil -10
Silvermet 0 mil 114.400 kr
Logga
Bilen
Renault Scenic 1,6 16V Euroline 01 -01
Polarsilver metallic 15.973 mil 34.000 kr

Medarbetare till informationsavdelningen
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker medarbetare till informationsavdelningen. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
El- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör
ÅF Engineering AB söker el- och automationsingenjör samt kärnkraftsingenjör. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
NC-tekniker
Mönsterås Metall AB söker NC-tekniker.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Bilförsäljare/Bilmarknadsassistent
Strömberg Bil AB söker bilförsäljare/bilmarknadsassistent. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Säljare
Eniro Sverige AB söker säljare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (28 ST.)
Arrow ANNONSERA