Politiker förbjöds kandidera

Kalmar 2010-01-25 | Uppdaterad 2010-01-25

Ett storbråk skakar Miljöpartiet. Jonas Löhnn (MP) tvingade landstingsrådet Ann Y Hellenborg (MP) att underteckna avskedsansökan efter att hon förlorat ett provval.



Ann Hellenborg ångrade sig och kommer att sitta kvar mandatperioden ut.


Ann Hellenborg ångrade sig och kommer att sitta kvar mandatperioden ut.

LäS MER

DOKUMENT

Många höjde rejält på ögonbrynen när Ann Y Hellenborg (MP) petades från sin post som landstingsråd. Efter ett provval i september förra året där majoriteten av de 43 medlemmar röstade på Jessica Rydell framför det sittande Miljöpartistiska landstingsrådet blev Ann Y Hellenborg tvingad att avgå.
Enligt källor till Barometern blev hon inkallad på ett möte där Jonas Löhnn tvingade henne att skriva på sin egen avskedsansökan. Det som kallades "överenskommelsen" innebar bland annat att hon den 31 maj i år skulle säga upp sitt uppdrag och att hon visst fick kandidera även till valet 2010 men att hon då inte fick bedriva någon personvalskampanj. Hon skulle i maj efterträdas av Akko Karlsson.
– Hur går sådant till undrar man. Politikern står med på en lista men får inte bedriva valkampanj, undrar en källa till Barometern.
Ann Y Hellenborg fick överlägset flest personröster till valet 2006. Hon fick närmare 10 procent av personrösterna det var tre gånger fler än Jessica Rydell som blev toppkandidat efter senaste provvalet. Akko Karlsson som enligt överrenskommelse skulle efterträda Ann Y Hellenborg fram till valet hamnade på tionde plats bland Miljöpartisterna med fem personröster.
– Det är lite märkligt. Ann Y Hellenborg är folkvald och fick överlägset flest personröster. Ett år innan valet skulle hon alltså avgå efter att ett par dussin medlemmar velat så, säger Barometerns källa.
Landstingsrådet ändrade sig senare och beslutade att sitta mandatperioden ut. Hon är väldigt sparsam med att kommentera Barometerns uppgifter.
– Det vi inom partiet gör på våra partimöten handlar om inre angelägenheter, det vill jag inte kommentera. Men jag kan heller inte dementera att jag från början skrev under den överenskommelse du beskriver.



Kommentarer

  • offentliga snyltare

    Genom denna konstruktion ska Ann kunna få
    pension från landstinget.Där ser man hur
    de politiska partiet låter skattebetalarna
    stå för notan. FY f


  • Demokrati fri

    Är det detta som heter demokrati.Folkets vilja sätts urspel.Stinker långväg


  • RE:kjell å

    Jag kan hålla med dig att skattebetalarna får stå för notan,med pensioner och dylikt för avgående politiker.Oavsett om dom har ett eller flera jobb.
    Men det var inte det artikeln handlade om.Utan sättet hon sas upp från sin plats.Eller hur? Det är väl folket som väljer lämpliga kandidater genom personval till landstinget. Om jag inte har fel.Då ska inte nått s.k. "avskedarrör" sitta å koka ihop nått på ett medlemsmöte,där den "kungliga svenska avundsjukan" härjar bara för det passar inte DOM.Får dom inget uträttat inom politiken,så måste visa och "utöva" sin makt på nått annat.
    Det är väl lite vad dom kallar för partipolitik.
    Jag kallar det för osämja och avundsjuka.


  • Nomenklaturan

    Jag skiter fullständigt i vem som representerar V och MP men att tvingas betala pensioner till fullt arbetsföra medelålders människor får det att vända sig i magen på mej. Hur kan politiker som säger sig värna om välfärden få snylta på det här viset. Ni förtjänar inget annat än förakt.


  • Släpp in demokratin MP

    Jag förstår inte hur MP kan förfalla till denna typ av partistyrning av demokratiska val. Man kan ha många synpunkter på MP men mitt intryck tidigare har varit att man hållit personval högt, det gäller tydligen inte längre, Om detta har jag bloggat här: http://jonssonsfunderingar.blogspot.com


  • Min kommentar

    Att förbjudas kandidera när man har mest personröster luktar illa.


  • det här låter inte lagligt

    Jag baxnar. Får man behandla en medlem . därtill förtroendevald på detta sätt?
    Jag kan inte acceptera detta sätt. Det är inte demokrati. Fy vilken skrivelse, det verka helt rättsvidrigt.
    Jag kommer att rösta på ANN om hon ställer upp och då personrösta jag. Om hon nu inte FÅR ( vem har rätt att besluta om detta) föra sin kampanj så kan hon ju få hjälp.
    Detta trodde jag inte om MP i kalmar.


  • fult tilltag ej värdigt MP

    det trodde jag inte om det partiet jag röstade på. Jag trodde att MP var ett demokratiskt parti och väljarna skall rösta. inte några utvalda personer i partiet.
    I så fall kan vi skrota partiet och välja att personrösta.


Marknaden flyttas på prov

Kalmar [Uppdaterad i går 12:02]

Torghandeln i Kalmar kan vara på väg att lämna Stortorget. Försöket att låta knallarna slå upp sina stånd vid Jordbroporten blev redan från starten en succé. Läs mer

 

Torghandeln

Ska torghandeln flyttas från Stortorget?

Visa resultat




Kalmar har snyggaste hamnkontoret

Kalmar [Uppdaterad 2012-05-24]

Hamnkontoret i Kalmar är Sveriges snyggaste. Läs mer

 

Snyggaste hamnkontoret?

Vad tycker du om hamnkontoret i Kalmar?

Visa resultat




Huvudnyheter just nu

Tre månaders kö på Bilprovningen

Nybro [Uppdaterad i går 09:56]

När sommarbilen skulle besiktigas ringde Nybrobon till bilprovningen.
Första lediga tid var 31 augusti.
Läs mer

 

Kö till Bilprovningen

Hur länge är det acceptabelt att vänta på besiktning?

Visa resultat




Marknaden flyttas på prov

Kalmar [Uppdaterad i går 12:02]

Torghandeln i Kalmar kan vara på väg att lämna Stortorget. Försöket att låta knallarna slå upp sina stånd vid Jordbroporten blev redan från starten en succé. Läs mer

 

Torghandeln

Ska torghandeln flyttas från Stortorget?

Visa resultat




Kalmarredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se

. .



Kalmar

Med livet i sina händer

Barometerns fotograf Mikael Johansson har följt barnmorskan Anita Lilja i arbetet på förlossningen och BB.

Bonus

Besök Kalmar slott som du aldrig sett det förut

I mörkaste hålor och högsta torn. Följ med på en rundtur bland legender, kungar, vardag, fest, fängelsehålor och frågelek.

Mest läst just nu på Barometern.se


Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24


Senaste nytt lokalt

 

Eurovision song contest

Hur går det för Loreen i finalen?

Visa resultat



Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Blogg

Vad händer bakom på Apple?

"Med innovationer som iPhone, iPad och Macbook Air i bagaget väcker det förstås nyfikenhet och förväntningar kring vad Apple har på gång."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Männen dominerar när Linné anställer
Öland: Familjär filtfestival fixas för Färjestaden
Kalmar län: Bistra siffror i vården oroar direktören

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Volvo V50 T5 220 HK -05
Svart 20.700 mil 89.000 kr
Logga
Bilen
Toyota Avensis 2,2 D-Cat Aut Business -11
Blåmetallic 2.600 mil 230.000 kr
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,4D Momentum -08
Silver metallic 12.367 mil 159.000 kr (127.200 ex moms)
Logga
Bilen
CF Moto X7 -12
White edition 0 mil 64.900 kr (51.920 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C3 1,4i SX Comfort -07
Rödmet. 7.600 mil 69.000 kr

Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Systemadministratör
Xylem söker systemadministratör. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Brand Manager
Galvin Green söker Brand Manager.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Ekonom
Xylem Water Solutions AB söker ekonom. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
LSAB söker teknisk säljare till sågverks- och hyvlerikunder i södra Sverige.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Produktionschef
Norden söker produktionschef.
Arrow LÄS MER
Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA