Nedläggning av bankkontor upprör

Kalmar 2010-03-18 | Uppdaterad 2010-03-18

Nedläggningen av bankkontoret i Lindsdal är rent okynne tycker PRO. Swedbank säger att de jobbar på att lära pensionärerna hur de ska göra sina bankärenden nu.


Gun-Britt Danielsson var en av många PRO-medlemmar i Lindsdal som inte kunde förstå varför man lägger ner bankkontoret där.


Lars Strandberg menar att de som inte kan lära sig hur man använder girobetalning inte heller har kunnat använda bankkontoret i Lindsdal.

LäS MER

– Nedläggningsbeslutet ligger fast. Vi gör allt för att det ska fungera för kunderna och försöker lära dem hur det fungerar med girobetalning där man bara kan fylla i ett papper för att betala räkningarna, säger Lars Strandberg, marknadsansvarig på Swedbank i Kalmar.
Han menar att de som inte klarar det inte heller har klarat av att besöka Swedbanks kontor i Lindsdal.
– Är man så dålig att man inte kan fylla i ett papper klarar man inte saker som att laga mat eller gå på banken heller. Då har man redan hjälp för sådana saker, säger Lars Strandberg.
Han och Swedbanks bankchef i Kalmar, Staffan Hallberg besökte på tisdagen PRO:s möte i Lindsdal tillsammans med Eva-Lis Skoglund som jobbar på banken i Lindsdal. De fick möjlighet att svara på alla de frågor som pensionärerna hade. Efter frågestunden sammanfattade PRO Lindsdals ordförande.
– Bankkontoret går med vinst, så det finns inget ekonomiskt argument för att lägga ner. Därför uppfattar vi detta som en okynnesnedläggning. I styrelserummet säger ni "Vi får offra en generation". Jag hoppas att ni mår lika dåligt över det som vi gör. Tack för att ni kom, gå hem och tänk om!
Lars Strandberg menar att man inte alls offrar en generation.
– Tvärtom. Vi ska ta hand om dem. Men det är ingen som blir glad när servicen blir sämre. Och det blir den självklart när man lägger ner ett kontor, säger han.



Kommentarer

  • Upprörande

    Klart att Lars Strandberg vill se till att banken gör lite större vinst och på så sätt kunna få en extra bonus till nästa års skidresa. Jag hoppas verkligen att allt kortsiktigt tänk en dag slår tillbaks mot företag som inte tänker längre än så här.

    Mitt tips är att alla pensionärer byter bank och använder girobetalningsblanketterna till toapapper så kommer det till användning iaf.


  • AB

    Hade swedbank varit privat hade jag då svårt att förstå erat missnöje men eftersom det är statlig bank har ni rätt att ställa frågor.


  • respektlöst

    Lars Strandberg beter sig respektlöst mot äldre människor. Vilken dålig syn på människor han har genom att globalt slänger ut sig en massa strunt. skäms Lars !


  • Självbestämmande

    Väldigt bra om näringslivet själva får bestämma sådana här saker. Har svårt att tänka mig att de gör detta av illvilja som artikeln och kommentarerna insinuerar. Om bedömningen är rätt eller fel är en annan femma men den dag som inte företag har rådighet själva över den här sortens beslut är vi illa ute. Om vi konsumenter inte är nöjda får vi välja ett annat alternativ. ICA:s banktjänster är alldeles utmärkta för de behov som verkar finnas hos just de konsumenter som kommer till tals i artikeln. De få gånger man behöver mer avancerade tjänster kanske går att lösa på annat sätt?


  • Mars

    Swedbank statligt? Kvack? Det där har du nog missförstått. Staten kontrollerar visserligen mer eller mindre ofrivilligt visserligen 3,3% genom Svensk Exportkredit som fick dem som säkerhet när luften gick ur aktien för ett år sen. Statens aktier står definitivt på säljlistan. Övriga 96.7% är tämligen privata. Läs på http://www.swedbank.se/sst/inf/out/infOutWww1/0,,72664,00.html om du vill veta vem som äger.


  • Drömläge

    En bank är som vilket annat företag som helst och det är det fina med den fria konkurrensen. Är man inte nöjd med den service som erbjuds visar man det bäst genom att inte handla där.

    Både posten och bankerna har tydligt visat att de inte vill syssla med denna typ av verksamhet genom att ständigt höja avgifterna för enkla transaktioner.

    Man måste samtidigt konstatera att det numera finns utmärkta alternativ till bankkontorens tjänster som är både enkla och till på köpet billigare för kunden. Men utbudet varierar från bank till bank.

    Grundproblemet är att folk generellt är rädda för förändringar och det gäller inte bara äldre människor, men när de väl har lärt sig det nya visar det sig oftast att de inte för allt smör i Småland skulle vilja gå till baka till det gamla igen.

    Vilket drömläge för bankerna i Kalmar att bjuda in sig själva för att presentera sina lösningar för dessa missnöjda kunder.


  • Statlig bank...

    Offrar man en generation genom att lägga ned ett bankkontor? Hur många av PRO:s medlemmar har Swedbank i Lindsdal? Knappast 100 procent. Själv är jag inne på "döhalvan" och nedläggning av ett bankkontor är inget som påverkar min livsgnista. Kan inte fatta vad man ska på ett bankkontor och göra? Se till att skaffa er ett rikare(!) liv utanför bankkontoret istället!


Varnad hyrläkare i tjänst vid dödsfall

Socialstyrelsen: Det har varit problem med läkaren tidigare

Kalmar [Uppdaterad 2012-02-10]

Den hyrläkare som tog emot Bengt Carlsson på Kalmarjouren var avstängd från sin tidigare tjänst efter att ha skrivit ut narkotikaklassade läkemedel till sig själv. Läs mer

 

Varnad hyrläkare i tjänst vid dödsfall

Litar du på din läkare?

Visa resultat




Huvudnyheter just nu

Kalmarredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se

. .



Kalmar

Med livet i sina händer

Barometerns fotograf Mikael Johansson har följt barnmorskan Anita Lilja i arbetet på förlossningen och BB.

Bonus

Besök Kalmar slott som du aldrig sett det förut

I mörkaste hålor och högsta torn. Följ med på en rundtur bland legender, kungar, vardag, fest, fängelsehålor och frågelek.

Mest läst just nu på Barometern.se


Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Nye vd:n vill se KSRR växa
Flanören Kenneth Ottosson: Kanonkula damp ner på historisk mark
Bonus Weekend: Hästkraft - en dag på Kalmartravet

Senaste nytt lokalt

Blogg

Heléne är ledsen

"Whitney Houston dog i badkaret. Jag bryr mej inte om hur det gick till, jag är bara ledsen."

Senaste blogginläggen

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Land Cruiser 150 Business 5 sits -10
Stålgråmet 200 mil 480.000 kr (384.000 ex moms)
Logga
Bilen
Volkswagen Passat 2.0 FSI Comfort -05
Grå 9.060 mil 119.000 kr
Logga
Bilen
Opel ANTARA 2,0D COSMO -07
Brun 3.917 mil 169.900 kr
Logga
Bilen
Subaru Tribeca B9 4 w-d -07
Ljusgråmet. 13.400 mil 169.000 kr (135.200 ex moms)

Logistiker/Verksamhetssystemutvecklare
CNC Plåt söker logistiker/verksamhetssystemutvecklare. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Lagersäljare
Beijer Byggmaterial söker lagersäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare
Astrid Lindgrens Hembygd söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Köpman
Pressbyrån söker Köpman till Kalmar lasarett
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Marknadskoordinator
Gota Media AB söker Marknadskoordinator till Kalmar
Arrow LÄS MER
Butikssäljare
Beijer Byggmaterial söker Butikssäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Servicetekniker - Reparatör
Lyftcenter söker Servicetekniker-Reparatör till Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA