Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 26 maj 2012
Kalmar 2011-05-05 | Uppdaterad 2011-05-05
Havregryn, potatismjöl, glukossirap, jästextrakt och kaliumfosfater. Och bara hälften kött. Välkommen till lågprisköttbullarnas land.
Barometerns granskning av våra livsmedel fortsätter i dag med att titta närmare på lågprisalternativen.
I gårdagens tidning kunde vi berätta att man kan spara runt 40 procent på att välja det billigaste av varje vara i stället för märkesvaran.
Men ofta får du vad du betalar för. Förpackningarna lurar konsumenten genom att se likadana ut, men ha mindre innehåll.
Och det som finns är ibland utspätt och blandat med tillsatser. Du betalar många gånger för vatten.
Ett exempel är Coops egna varumärke X-stra och de stekta köttbullarna.
Egna köttbullar som du gör hemma i köket på blandfärs innehåller 80 procent kött. Billighetsvarianten innehåller inte mer än 55 procent.
På andra plats i innehållsförteckningen kommer sedan vatten. Och för att få allt att hålla ihop har man blandat i havregryn, ströbröd, potatismjöl, potatisflingor, vetemjöl, fett, jästextrakt, glukossirap kryddor och flera olika stabiliseringsmedel.
Näringsvärdet skvallrar också om hur snedfördelat resultatet blir. Näringsmässigt ska köttbullar vara en proteinkälla. Men med billighetsvaran får man i sig mer kolhydrater och fett än protein. Endast elva procent är protein i slutprodukten.
Köttbullar är dock inte det enda där lågpristillverkarna får ner priset med hjälp av mer vatten och fler tillsatser.
I Barometerns granskning består lågprismarmeladerna endast av 20-25 procent apelsiner. Resten är socker, vatten och tillsatser.
Önos Old English marmelad, som vi jämförde med, har 53 procent frukt.
Skillnaderna mellan exempelvis Heinz ketchup och billighetsvarianten Pride ketchup på City Gross är också stora. Märkesvaran innehåller 55 procent tomatpuré och inga tillsatser, medan lågprisvarianten bara har 20 procent tomatpuré och i stället tre tillsatser.
– Priset är inte allt. Titta på innehållsförteckningen och jämförelsepriserna också, säger Ingrid Eriksson på Konsumentverket.
Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA