Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 20 jun 2013
Kalmar 2012-06-22 | Uppdaterad 2012-06-22
Kalmartjejen Rebecca Eriksson klarade den sista utgallringen. Nu är hon klar för final i Miss world Sweden.
Sedan en dryg vecka tillbaka befinner sig Rebecca Eriksson i Gävle för två veckors träningsläger inför finalen av Miss world Sweden. I lördags fick 16 tjejer lämna tävlingen och kvar finns 16 som gör upp i torsdagens final i just Gävle.
Vinnaren av finalen kommer att få representera Sverige i Kina i augusti.
— Vi tränar två pass om dagen där vi bland annat får lära oss att föra oss, säger Rebecca Eriksson.
— Alla 16 som är i final är vackra tjejer så skönhetsidealet är inte det viktigaste. Utan mer att utvecklas som person. Man lär sig massor.
Rebecca Eriksson är även en lovande friidrottare. Frågan är om träningen blir lidande under veckorna i Gävle.
— Nej, det går grymt bra. I går (onsdag) hade vi två träningspass med dans och fystester. Där står jag mig bra, säger hon.
Däremot har Rebecca Eriksson tackat nej till erbjudandet att åka till Hollywood i sommar för att prova på livet som modell.
På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.
För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se
Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.
Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.
Läsarkommentarer - riktlinjer
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget
Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (32 ST.)
ANNONSERA