Kalmarhem dolde 35 miljoner i förluster

Kalmar 2008-02-18 | Uppdaterad 2008-02-18

Kommunägda Kalmarhem skakas av en ekonomisk och intern kris sedan det upptäckts att mångmiljonbelopp blivit felaktigt bokförda. Därigenom doldes stora underskott i driften. Varken vd Lars Graffner, styrelse eller kommunalråden i stadshuset har haft kontroll över Kalmarhems ekonomi.

FAKTA

  • Kalmarhem, som är helägt av kommunen och drivs som aktiebolag, dominerar den lokala hyresmarknaden med en 40-procentig andel av denna och med närmare 5 000 lägenheter i beståndet.
  • Hyresintäkterna uppgår till drygt 260 miljoner kronor per år. De senaste åren har bolaget noterat nollresultat eller smärre överskott.
  • Bolaget är kommunens viktigaste instrument i bostadspolitiken med särskild social profil. Enligt ägardirektiven ska det vara självbärande.
  • Styrelsen är politiskt sammansatt med sju ledamöter valda av kommunfullmäktige och med Britt Lindblad(s) som ordförande.
  • Antalet anställda uppgår till cirka 50 stycken med Lars Graffner som VD.

LäS MER

Alla trodde att Kalmarhem skulle redovisa ett hyggligt resultat för 2007 helt enligt egna prognoser. I själva verket slutar det med en brakförlust på cirka 35 miljoner kronor. Revision pågår så det exakta talet går ännu inte att ange.
På fredag håller den politikersammansatta styrelsen för allmännyttiga Kalmarhem krismöte med anledning av de felbedömda resultaten och uppgifterna om stora missgrepp med företagets ekonomi. Efter det att bristerna upptäckts har både ordinarie revisorer, extern expertis samt kommunbolagens controller varit inkopplade för att granska verksamheten.
Bakgrunden till skandalen är det stora renoveringsprogram som Kalmarhem håller på att genomföra i sitt lägenhetsbestånd och som är kostnadsberäknat till 320 miljoner kronor. Projektet inleddes 2005 och 2006 och accelererade under fjolåret. I företagets bokföring har kostnaderna för underhållet, nya tapeter, kök och golv med mera, bokförts som investeringar varigenom de verkliga kostnaderna dolts genom att de inte belastade resultaträkningen. Redovisat plus 2005-2006 skulle ha varit minus. Alla förluster samlas nu i redovisningen för fjolåret när bokföringen korrigeras.
När Kalmarhem fick ny ekonomichef i höstas skedde en genomgång av ekonomin och bokföringen varigenom de felaktiga rutinerna upptäcktes men ända fram i december månad levde både styrelse, ägare och den politiska ledningen i stadshuset i förvissning om att Kalmarhem skulle sluta på ett acceptabelt och förväntat nollresultat för 2007.
Kalmarhem kämpar sedan länge med en tung lånebörda. Ekonomin är nu ytterligare försvagad genom 35-miljonerförlusten men företaget räknar ändå med att klara sig utan ägartillskott. Förslaget i det utkast till finansplan för de kommande åren som läggs fram för styrelsen på fredag går ut på att balansera förlusten med eget kapital. Kalmarhem disponerar för närvarande ett fritt eget kapital på just den nivån.
En annan konsekvens av fjolårets brakförlust blir att Kalmarhems möjligheter att bygga nya bostäder begränsas de närmaste åren. Däremot kommer renoveringsprogrammet att fullföljas.



Kommentarer

  • Mörkläggning

    Hur kan en ekonomisk oegentlighet i ett kommunalt bolag kallas en intern kris? Maken till mörkläggningsförsök får man leta efter.
    Var finns nu Barometern - OTs kritiska granskning av kommunen för att skapa en fungerande kommunpolitik!


  • Utförsäljning av Kalmarhem

    Det är inte förvånande att Kalmarhem försöker dölja förluster i sin bokföring. Företaget har missköts under lång tid, och det är väl därför de begär en så hög hyreshöjning för att täcka sina förluster .Bojkotta Kalmarhem och flytta. därifrån


  • Kan detta vara sant?

    Att Kalmarhem har dålig ekonomi förvånar mig då hyresnivån i deras lägenhetsbestånd ligger bland dom högsta i hela landet. Det borde vara svårt att göra dåligt ekonomiskt resultat med så stora hyresintäkter. Förmodligen är det så att Kalmarhem missförstått sin uppgift: att vara en aktör i allmännyttans tjänst, dvs jobba för låga hyresnivåer som "vanligt" folk har råd med, hålla nere de egna kostnaderna m m. Men Kalmarhem jobbar ju som vilket privat fastighetsbolag som helst, och aktieägarna vill ju ha utdelning. Så för att undvika framtida problem för Kalmar kommun: sälj ut, privatisera Kalmarhem. Då kan ju Kalmarhem blomma ut på en helt avreglerad marknad, vilket snart blir verklighet om Reinfeldt & Co får bestämma. Lägenheter till "vanligt" folk får kommunen ordna med tält och husvagnar (växthuseffekten jobbar ju för varmare klimat) i särskilda getton runt Kalmar.


  • Varför-

    har man en styrelse, vd och revisorer i de kommunala bolagen när tydligen ingen av dessa har något ansvar.


  • Förvånad ?

    Är man förvånad ? Håller med föregående talare Kjell Svensson.Vad ska ni hugga till med nu Kalmarhem ? 10 eller varför inte 15 procents hyreshöjning ?


  • Skicka hit folk

    från RRV (RiksRevisionen) och tvångsförvalta denna kommuns lallare.


  • Inte tapetserat på 36 år!

    Inte konstigt att detta händer. Socialdemokraterna har aldrig kunnat driva företag och deras partikamrater i Hyresgästföreningen har effektivt skjutit renoveringsbehoven på framtida hyresgäster genom felaktigt satta hyrro de senaste 30 åren. Flyttade från min etta hos Kalmarhem för tre ?r sedan. Då hade jag bott i den i 22 år utan att ens ha fått nya tapeter - och de som satt på väggarna hade jag själv betalat när jag flyttade in. Kalmarhems Bovärd sade uttryckligen till mig att detta var ett så attraktivt område att hyresgästerna själv fick stå för underhållet. När jag flyttade ut såg jag som grädde på moset att föregående tapetsering var 14 år tidigare. Kalmarhem hade alltså inte tapetserat lägenheten på 36 år! De ville dessutom att jag skulle betala nytapetseringen när jag flyttade ut men det vägrade jag. Politiska partier och intresseorganisationer ska inte driva företag och definitivt inte för skattemedel.


  • Oegentligheter eller??

    Detta ärende bör hamna under KALLA FAKTA för fullständigt klarläggande.


Varnad hyrläkare i tjänst vid dödsfall

Socialstyrelsen: Det har varit problem med läkaren tidigare

Kalmar [Uppdaterad i går 09:55]

Den hyrläkare som tog emot Bengt Carlsson på Kalmarjouren var avstängd från sin tidigare tjänst efter att ha skrivit ut narkotikaklassade läkemedel till sig själv. Läs mer

 

Varnad hyrläkare i tjänst vid dödsfall

Litar du på din läkare?

Visa resultat




”Jag har inte fått ett öre”

Ryggskadad kvinna arg på försäkringskassan

Kalmar [Uppdaterad 2012-02-09]

Hon har inte kunnat arbeta på över sju månader på grund av sin ryggskada. Läs mer

 

Kvinna kritiserar Försäkringskassan för godtyckliga bedömningar

Är du nöjd med bemötandet från Försäkringskassan?

Visa resultat




Huvudnyheter just nu

Kalmarredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se

. .



Kalmar

Med livet i sina händer

Barometerns fotograf Mikael Johansson har följt barnmorskan Anita Lilja i arbetet på förlossningen och BB.

Bonus

Besök Kalmar slott som du aldrig sett det förut

I mörkaste hålor och högsta torn. Följ med på en rundtur bland legender, kungar, vardag, fest, fängelsehålor och frågelek.

Mest läst just nu på Barometern.se


Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Senaste nytt lokalt

Blogg

Dramatik på Gasten

"Fredagsmys på Gasten slutade med ambulanstransport för Lisa Johansson."

Senaste blogginläggen

Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Nya landshövdingen: ”Vi ska vara snabba och korrekta"
Sporten: Italiensk satsning på Kalmartravet
Kultur & Nöje: Bakom kulissen med Camerata Nordica

Mest läst just nu på Barometern.se


Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Citroën C5 HDI 138 Comfort Tourer III -08
Mörkgråmet. 11.900 mil 165.000 kr
Logga
Bilen
Renault Kangoo Express 1,5dCi Trend -04
Vit 5.547 mil 54.900 kr (43.920 ex moms)
Logga
Bilen
Toyota Auris 1,6 5D M/M Plus Halvkombi -07
Blå-metallic 3.340 mil 135.000 kr
Logga
Bilen
Saab 9-3 LINEAR KO 1.8TBP -08
Grå 5.700 mil 129.900 kr

Kommunchef
Lessebo Kommun söker Kommunchef till Lessebo
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Logistiker/Verksamhetssystemutvecklare
CNC Plåt söker logistiker/verksamhetssystemutvecklare. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
Teletekniker
Triator söker Teletekniker till Kalmar
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Marknadskoordinator
Gota Media AB söker Marknadskoordinator till Kalmar
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Säljare
Hemglass AB söker Kalmars glassigaste franchisetagare!
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Köpman
Pressbyrån söker Köpman till Kalmar lasarett
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
ebm-papst AB söker teknisk säljare till distrikt sydost (s. Småland-Blekinge).
Arrow LÄS MER
Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (56 ST.)
Arrow ANNONSERA