Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 26 maj 2012
Kalmar 2008-02-08 | Uppdaterad 2008-02-08
När Kristoffer Strümpel var åtta år började han göra små noteringar om vad som hände honom. Det har han fortsatt med och har nu 82 av sina 90 år antecknade i fickalmanackor. Han förvarar dem i en låda i sovrummet på andra våningen. Det är samma rum där han föddes.
Jag har hälsat på i det Strümpelska huset vid Söderportsgatan och tillsammans har vi bläddrat bland de tunna bladen. När Kristoffer Strümpel 1931 var 14 år hade han sparat till sin första cykel och på sommaren trampade han från familjens sommarhus på Revsudden till Kalmar på 67 minuter. Några år senare satte han det rekord som stått sig, 55 minuter. Som tonåring såg han ofta filmer på Palladium och Centrum. Också stans duktiga tyngdlyftare lockade med sina galor.
Som 19-åring träffade han Nybroflickan Britt som blev hans livskamrat till för fem år sedan då hon gick bort. Från sitt fönster kan han se ner på Södra kyrkogården och gravstenen där också hans namn redan finns.
Hagelstormar i maj 1938
Efter värnplikten i Växjö väntade två års beredskap under andra världskriget. Han låg i Malmö och vaktade om tyskarna skulle komma. År 1938 har han noterat hagelstormar i maj, februari 1940 så sträng kyla att skolorna höll stängt för värmebrist och 1942 att biblioteket flyttade in i gamla lasarettet mittemot Stadsparken.
Det var några axplock bland tiotusentals anteckningar från långt tillbaka. Med tiden blev Kristoffer Strümpel en mycket anlitad advokat, engagerad kommunpolitiker, styrelseproffs och med i många föreningar. Alla visste då och många vet fortfarande vem han är och nämner hans namn med beundran och respekt.
Hans far rådman August Strümpel, född 1868, var också välkänd i stan. Han hade vuxit upp på Kvarnholmen liksom hustrun Emely. De blev 1910 ägare till gula huset. I och med att far och son blev jurister ändrades ett dittills givet yrkesmönster. Så långt man kan minnas har förfäderna varit sjöfarare.
Villa Bellevue
Det är obekant vem som byggde huset vilket länge kallades Villa Bellevue för utsikten mot sundet. Men lindar planterades på den 1863 nyanlagda Södra kyrkogården och började så småningom skymma. Men fortfarande ser man så här års vattnet mellan stammar och grenar. I området fanns tidigare ett annat iögonfallande hus, det så kallade Rosénska, lite längre söderut. Byggåret är där angivet till 1751. Ett intressant gammalt foto som är taget från Slottsvallen visar dock bara det ensamma Bellevue. Det är slättland utan träd och buskar mellan Slottet och huset.
Det har krävts många renoveringar för att hålla trähuset i stånd. Skrivbordskarlen Kristoffer Strümpel har på fritiden varit murare, snickare, betongarbetare, målare och aldrig varit rädd för att hugga i. När vi skiljs åt och jag tackar känner jag att det fortfarande är kraft i näven hans.
Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA