Marcus Fager var med och murade in en ny flaska tillsammans med de gamla hälsningarna vid entrén till klocktornet i Domkyrkan.
Kalmar 2009-08-27 | Uppdaterad 2009-08-27
När inredningen skulle rivas ut från entrén till klocktornet i Domkyrkan hittade arbetarna en nästan hundra år gammal hälsning.
Det var på onsdagsförmiddagen som hälsningen nådde killarna som jobbar med renoveringen av Domkyrkan i Kalmar. Två bruna ölflaskor var inmurade i ett lönnfack. I varje flaska låg ett brev från murare som arbetade i kyrkan 1911. I breven stod namn på murarna och födelsedatum för en av dem. Han var runt tjugo år när flaskorna murades in i väggen.
- Det är kul. Det ger lite historia. Nu har vi murat tillbaka flaskorna tillsammans med en ny, berättar platschef Marcus Fager på Bröderna Bergströms Byggnads AB.
Den nya flaskan är en brun ölflaska som ser ut som ölflaskor gör i dag. I den ligger en hälsning från de som jobbar i Domkyrkan.
- Det står namnen på de flesta som jobbar här idag, årtal, vilken timpeng vi har, vad en öl kostar och vilket väder det är, berättar Marcus Fager.
Att hantverkare lämnar hälsningar till varandra på det här sättet är inte helt ovanligt.
- Det är rätt traditionellt att man lämnar hälsningar. Ibland hittar man meddelande på små träbitar och tidigare under denna renoveringen hittade vi ett brev från renoveringen 1955. Det låg 13 meter upp, under altaruppsatsen, säger Marcus Fager.
Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA