Fanerdun lovar betala alla skulder

Kalmar 2008-09-30 | Uppdaterad 2008-09-30

I oktober ska Fanerdun betala sina skulder.
- Alla skulder kommer att betalas före den 25 oktober det försäkrar Luo, säger Vicky Yin, Luos sekreterare på Fanerdun i Hangzhou på telefon till Barometern.


Vicky Yin ses här tillsammans med Jinxing Luo i Kina i somras när Barometerns Margareta Krantz gjorde en intervju.

FAKTA

Fakta: Tillstånd för Kalmarprojektet
* Fanerdun fick det viktiga tillståndet för projektet av National Development and Reform Delegation, NDRC, i Peking i juli som Barometern kunde avslöja.
* Dessutom har myndigheter på provinsiell gett tillstånd.
* Nu har också Handelsministeriet, ministry of Commerce, gett sitt tillstånd.
* State Appartement of Foreign Exchange, SAFE, ska nu ge tillstånd till valutaväxling. En person från provinsiella myndigheten var med delegationen i Kalmar.

LäS MER

DOKUMENT

Löftet från Fanerduns styrelseordförande och koncerrnchef, Jinxing Luo, kom som en överraskning via mejl på måndags morgon.
Vicky Yin mejlade uppgifterna till näringslivschef Thomas Davidsson och kommunchef Roland Karlsson eftersom hon inte kunde klargöra hur läget var när hon var i Kalmar med en delegation med myndighetsfolk från Kina förrförra veckan.
Hon skriver i mejlet att fram till nu har Fanerdun fått de nödvändiga tillstånden från två myndigheter, NDRC och handelsministeriet, och nu håller Fanerdunanställda i Hangzhou på att förbereda material för ansökan till myndigheten som ger tillstånd att föra ut pengar.
Men arbetet kommer att dra ut på tiden eftersom nationaldagsfirandet den 1 oktober i Kina har påbörjats och håller på till den 6 oktober.
”Sedan kommer det att ta en vecka för proceduren och flera dagar att växla pengar”, skriver Vicky Yin.
Hon skriver också att alla skulder i ”KALMAR” ska vara betalda före den 25 oktober.
Gäller det skulder enbart till det kommunala bolaget Industriparken eller skulder till alla fordringsägare? Som till exempel NCC och Swerock som har stora fordringar.
- Det gäller alla fordringsägare, inklusive NCC och de andra. Jag har pratat med Mr Luo och han säger att alla skulderna ska vara betalda före den 25 oktober, säger Vicky Yin till Barometern.
Men något tillstånd att växla till dollar och få föra ut dem till investeringen i Sverige är ännu inte klart.
Beslutet ska fattas av myndigheten för utländsk valuta, kanske både på provinsiell och statlig nivå.
Barometern har också talat med Eddie Chen, chef på Invest in Sweden, som i lördags hade ett möte med Jinxing Luo i Shanghai.
På måndagen hade han ett telefonmöte med Regionförbundet och flera i kommunen, bland annat Roland Karlsson och Lars Malmborg för att redogöra för läget.
Ingen av dem nämnde till Barometern att Luo nu ska reglera sina skulder.
Kommer han att avsluta eller fortsätta med projektet i Kalmar?
- Han kommer att fortsätta säger han bestämt, svarar Eddie Chen.



Kommentarer

  • varför tro på detta?

    ständigt dessa besked om att om någon månad eller två ska något hända... finns det verkligen någon som tror på detta trams länge?? projektet är heldött och kommer aldrig ta fart, det måste ske ett mirakel för att någon verksamhet ska kunna fungera med dessa förutsättningar.


  • Odds?

    Kan sätta en ganska rejäl summa pengar på att skulderna inte kommer att betalas på utsatt tid.


  • Blablabla.....

    "Men arbetet kommer att dra ut på tiden"
    "Sedan kommer det att ta en vecka för proceduren och flera dagar att växla pengar"

    Är det nån mer än jag som inte tror dem? Som tycker att det bara låter som om man försöker hålla liv i detta?
    Varför har inte mr Lou redan betalat, när han har haft ett år på sig? Så lång tid kan det ju knappast ta att ordna pengar.....


  • HAHA

    Ännu ett löfte som förmodligen bara är vatten värt. Fortfarande strul med "bara ett papper kvar". Tid att växla pengar? Det låter som att han ska ta ut pengarna kontant och skicka dem till Sverige. Nej, i datorålderns era så tar det sekunder att växla pengar. Han (Mr. Lou) kan ju dubbelkolla med Bank of China.


  • Äntligen ett nytt klart besked -

    från mr Luo att han tänker fortsätta projektet i Kalmar samt att alla skulder skall vara reglerade till den 25 oktober. Visserligen kommer nationaldagsfirandet i Kina den första oktober att försena handläggningen men nu har man tydligen tillstånd från NDRC och handelsministeriet att föra ut investeringsmedlen. Återstår att ansöka hos myndigheten för utländsk valuta, kanske både på provinsiell och statlig nivå om växlingstillstånd.

    Jag tycker mej ha hört det här förut och Du Margareta varför frågar Du inte Johan Persson varför han i detta klara läge väljer att säga upp Fanerdun från Bobardiers lokal till den första december och varför fjanta han med att kvitta tomtmark mot hyresskulden nu när pengarna kommer senast den 25 oktober. Fanerdun kommer ju att behöva marken nu när mr så bestämt intygar att projektet skall fullföljas


  • Vicky

    Var det inte hon som sa att de var vana vid att allt gick så mycket snabbare än i Sverige?


  • Jamen det var väl bra !

    Då undrar vi bara var vi hittar den jättelika kinesiska resebyrån så vi kan boka en plats på nån av dom 26 dagliga jumbojetsen.
    Och sen undrar jag lite smått när de 1000 tals nya företagen kommer ? Det är ju lite ont om jobb i länet nu så dom är väl efterlängade.....


  • ja så e det...

    Ja och tomten kommer den 24:e december också. Törnrosa vaknade efter 100 år... Allt det som skrivs om Fanderdun blir en bra sagobok för barnbarnen:-)


  • 25 oktober...

    ... år 2027 var det kanske Mr Lou menade, eller???? Viket fruktansvärt daltande och tramsande. Riktig sossenivå på allt:-)


  • Spännande

    Spännade med nytt datum, hoppas han lyckas - många munnar som skulle tystas då.


  • Christer -

    visst är det spännande när kommunen spelar på lotteri med Dina skattepengar.


  • Snurrum

    Jag vill se alla bakåtsträvares miner när utställningen i snurrum öppnar, och hundratals kineser välkomnar alla gäster.

    Då kanske alla slutar klaga på allt nytt som händer här i vår lilla by.


  • Du Olle PH

    Vad önskar du mer i julklapp, tomten kommer snart......
    Inte konstigt att Kalmar ser ut som det gör med så mycket okunniga och naiva människor......


  • Jag visste det!!

    Mr Lou skulle fixa detta till slut! Klart som korvspad att kalmar hamnar som en stor prick på världskartan nu. Tänk er, vi har 2 nettobutiker. Giraffens köpcentra, eller Giraffen-City som det kommer att heta i framtiden. Tyskarna på stark frammarsch, mediamarkt och bauhaus etablerade i stan, ja jag har svårt att stilla min glädje inför allt detta. Jag är såååå glad att jag bor i kalmar.


  • Såpoperan fortsätter

    Jag har lång erfarenhet av affärer med Kina. Inga av dessa svårigheter med valutan och växlingsförfarandet existerar i Kina 2008! Utan det är enbart en bluff från Lou?s sida att förhala betalningarna. Vidare är det ju mäkligt
    att man i detta "enorma företag" inte ens har
    en egen e-mailadress utan skickar per G-MAIL!
    Vidare står det i brevet " the debt of Kalmar", d.v.s att KALMAR är skyldigt Fanerdun pengar!!! En snabbkurs i engelska vore på plats för Kalmar kommuns tjänstemän och Barometerns journalister.


  • blir så glad...

    Blr verkligen glad att man kan skratta o glädjas åt anda människor som är lättlurade, naiva och aldrig tycks ha fel... För mer naiva människor än i Kalmar har jag aldrig mött. Här borde befolkningen ha högsta medelåldern i Sverige så det sägs att ett gott skratt förlänger livet:-) Hej hopp.. Ska läsa mer om detta Fanerdun o skratta lite till:-)


  • sv Jan L. Ångben

    du glömde att vi även numera har en sådan unik företeelse som Lidl...


  • okej

    och vad gör det s k kunniga folket i stadshuset.Köpte en kommundata.Bad att få dela upp summan på två gånger.Nehe det gaur inte antingen så köper du datan & vi tar hela beloppet eller avstå.Fanerdun är skyldig pengar några miljoner men här går det alldeles ypperligt att låta dessa förhala & trixa och ingen bryrs om att sätta betalningskrav.Fy f..nNu kräver även kommunen i trettio spänn för kaffet man dricker & vill man inte så får man inte dricka.Den som medvetet dricker utan att pröjsa är en tjuv och avsked väntar,allt enligt enhetschefer som jobbar i verksamheter.FANERDUN kör sitt race och flatheten är närvarande.


  • till Kalle

    Det du beskriver kan sammanfattas med ett ord faktiskt. KALMARANDAN:-)


  • Jonas Löhnn - Kommunalråd -

    Hur många gånger har Mr Luo och Kommunstyrelsen lovat att nu skall det betalas. Är det inte moralsiskt besvärande att ge dubbla budskap och att tala med dubbel tunga.


  • Fel från början

    Denna affär har visat att alla varningsflaggor redan från början. Här är hela listan:

    http://chinesenegotiation.com/2008/10/negotiating-in-china-can-get-complicated-fast/


Marknaden flyttas på prov

Kalmar [Uppdaterad i går 12:02]

Torghandeln i Kalmar kan vara på väg att lämna Stortorget. Försöket att låta knallarna slå upp sina stånd vid Jordbroporten blev redan från starten en succé. Läs mer

 

Torghandeln

Ska torghandeln flyttas från Stortorget?

Visa resultat




Kalmar har snyggaste hamnkontoret

Kalmar [Uppdaterad 2012-05-24]

Hamnkontoret i Kalmar är Sveriges snyggaste. Läs mer

 

Snyggaste hamnkontoret?

Vad tycker du om hamnkontoret i Kalmar?

Visa resultat




Huvudnyheter just nu

Tre månaders kö på Bilprovningen

Nybro [Uppdaterad i går 09:56]

När sommarbilen skulle besiktigas ringde Nybrobon till bilprovningen.
Första lediga tid var 31 augusti.
Läs mer

 

Kö till Bilprovningen

Hur länge är det acceptabelt att vänta på besiktning?

Visa resultat




Marknaden flyttas på prov

Kalmar [Uppdaterad i går 12:02]

Torghandeln i Kalmar kan vara på väg att lämna Stortorget. Försöket att låta knallarna slå upp sina stånd vid Jordbroporten blev redan från starten en succé. Läs mer

 

Torghandeln

Ska torghandeln flyttas från Stortorget?

Visa resultat




Kalmarredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se

. .



Kalmar

Med livet i sina händer

Barometerns fotograf Mikael Johansson har följt barnmorskan Anita Lilja i arbetet på förlossningen och BB.

Bonus

Besök Kalmar slott som du aldrig sett det förut

I mörkaste hålor och högsta torn. Följ med på en rundtur bland legender, kungar, vardag, fest, fängelsehålor och frågelek.

Mest läst just nu på Barometern.se


Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24


Senaste nytt lokalt

 

Eurovision song contest

Hur går det för Loreen i finalen?

Visa resultat



Blogg

Föreningsmänniskor som Bitte växer inte på träd

"Träffade Bitte Börjesson i den lokala mataffären tidigare i dag och Glömminges starka kvinna gick och bar på en korg med diverse artiklar."

Blogg

Vad händer bakom på Apple?

"Med innovationer som iPhone, iPad och Macbook Air i bagaget väcker det förstås nyfikenhet och förväntningar kring vad Apple har på gång."

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Männen dominerar när Linné anställer
Öland: Familjär filtfestival fixas för Färjestaden
Kalmar län: Bistra siffror i vården oroar direktören

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Volvo V50 T5 220 HK -05
Svart 20.700 mil 89.000 kr
Logga
Bilen
Toyota Avensis 2,2 D-Cat Aut Business -11
Blåmetallic 2.600 mil 230.000 kr
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,4D Momentum -08
Silver metallic 12.367 mil 159.000 kr (127.200 ex moms)
Logga
Bilen
CF Moto X7 -12
White edition 0 mil 64.900 kr (51.920 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C3 1,4i SX Comfort -07
Rödmet. 7.600 mil 69.000 kr

Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
Ekonom
Xylem Water Solutions AB söker ekonom. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Brand Manager
Galvin Green söker Brand Manager.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Systemadministratör
Xylem söker systemadministratör. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Produktionschef
Norden söker produktionschef.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
LSAB söker teknisk säljare till sågverks- och hyvlerikunder i södra Sverige.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA