Ett tåg varje timme från Kalmar

Kalmar 2009-01-09 | Uppdaterad 2009-01-09

Trafiken utökas på Kust till kustbanan. Satsningen innebär ett tåg varje timme på sträckan Kalmar-Alvesta och omvänt.


Från den 11 januari blir det en utökad trafik på hela Kust till kustbanan. Mellan klockan 5-21 införs nya avgångar varje timme på sträckan Kalmar-Alvesta. Detta underlättar för resenärer till både Köpenhamn och Göteborg.
- Det blir möjligt att nå fler anslutande tågförbindelser i Alvesta och hitta fler bra anslutningar till flygavgångarna och ankomsterna på Kastrup flygplats, säger KLT:s vd Karl-Johan Bodell.
Totalt kommer 16 tåg att avgå från Kalmar på vardagar. Fem blir direkttåg med loktåg till Göteborg. I och med de nya direkttågen från Kalmar, slipper resenärerna att byta i Emmaboda. Vid behov kan man utöka antalet sittplatser, genom att växla in fler sittvagnar.
De övriga elva tågen från Kalmar är Öresundståg. Nio av dessa fortsätter efter Alvesta till Malmö-Kastrup-Köpenhamn. På Öresundstågen byts SJ-personalen ut mot personal från DBSFirst i Alvesta.



Kommentarer

  • Mycket viktigt

    Vad bra! Nu finns det en större chans till att man slipper flytta med hela familjen när jag jobbar i Växjö. Barnen kan bo kvar i Kalmar med sina kamrater m.m.


  • Och bra...

    ..om man som jag tvekat lite över att flytta till Kalmar pga att jobbtiderna ej stämmer överrens så bra med tågtiderna. Kanon! =)


  • Biljettpriserna...???

    Öresundstågens priser är däremot en klar försämring. Brukar åka Malmö-kalmar med mina barn för att hälsa på barnens farmor o farfar, och kunde, med lite framförhållning, tidigare hitta biljetter för en vuxen o två barn som kostade 105 kronor enkel resa. Motsvarande resa framöver ligger på 4-500 kronor med Öresundstågen. Tyvärr lär miljön (och kanske barnens säkerhet) får lida för detta för nu blir det bilen istället!! Tack KLT för detta avtal med Öresundstågen :-(


  • Dålig artikel

    Utökad trafik låter bra, men på smålandsnytt berättade man även om de fördubblade priserna. Varför näms detta inte i artikeln ?


  • Prisökningen, då?

    Det blir enligt nyheterna på tv bra mycket dyrare att åka tåg till Köpenhamn nu. Känns lite som om man ger med ena handen och tar med den andra... Vore intressant om Barometern kunde granska även detta.


  • 105:-?

    Exil-kalmarit: Även om biljetten i framtiden kommer kosta 400-500 :- enkel resa så är frågan om det blir billigare att ta bilen. Räkna på vad det verkligen kostar att ta bilen. Det är inte bara bränslet som kostar, kostnader som service, däck och värdeminskning bör du ta med i din kalkyl innan du bestämmer färdsätt. Och inte minst miljöförlusten i att ta bilen. Den sistnämnda kan bara du bestämma hur stor den är.


  • Beklaglig prishöjning

    Varför ingår inte Kalmar i det nya sydsvenska tågkonsortiet? Kalmar hör lika mycket till södra Sverige som Alvesta. Tänker Kalmar ställa sig utanför ett eventuellt sydsvenskt storlän också? Det låter fullkomligt befängt att vända ryggen åt sina naturliga och historiska grannar.

    Det är tråkigt att biljetterna till vårt närmaste storstadsområde och Nordens motor Malmö/Köpenhamn nu blir markant dyrare. Kalmar behöver allt för att slippa avkroksstämpeln: bra och billiga förbindelser till omvärlden, en nya fotbollsarena osv. Tänk att vi åtminstone fick ett konstmuseum värdigt en expansiv stad med progressiva invånare!


  • vaffö?

    vaffö ska de ut o åke? Man köpe hus på landet och så e man dä! De e ju så man gö!! Så gö alla ja känne!! Vaffö ska man fara runt, trivs de inte hemma elle? Ha allri fatta vaffö folk ska åka bott nä man kan va hemmaikring?


Huvudnyheter just nu

Lublin tog inte bort kamera

Öland [Uppdaterad i dag 09:36]

Per Lublin (ÖP) hade ställt upp en webbkamera. Han vägrade att ta bort den. Då ställdes fullmäktige in. Läs mer

 

Webbsändningar

Behövs webbsändningar från fullmäktigemöten?

Visa resultat




Kalmarredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se

. .



Kalmar

Dans och glädje i Balkangruppen

De tolv aktiva medlemmarna har hängt ihop länge och gemenskapen är minst lika viktig som dansen. Barometerns fotograf Anders Johansson hängde med när Dansföreningen Balkangruppen tränade en vanlig måndagskväll.

 

Kalmar

Se vildsvin vid tyska bruket

Barometerns fotograf Johanna Eriksson fångade några vildsvin på bild. Det var ett tiotal grisar i mörkret på en liten tomt mellan Elverslösa och Tyska bruket.

 

Bonus

Besök Kalmar slott som du aldrig sett det förut

I mörkaste hålor och högsta torn. Följ med på en rundtur bland legender, kungar, vardag, fest, fängelsehålor och frågelek.

Mest läst just nu på Barometern.se


Senaste nytt lokalt

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Veronika Karlsson
veronika.karlsson@barometern.se
Telefon: 0485-433 82


Län

En späckad tävlingskalender, reportage och resultat från olika lopp. Nu lanserar Barometern-OT en helt ny sajt för tävling och träning med fullt fokus på det som händer i sydostregionen.

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Skicka in ditt tips och dina bilder

Klicka här för att lämna tips/bild!

Blogg

Storfrämmande på väg till Kalmar

"Hedman kommer att visa ett unikt filmklipp där han pratar ledarskap med ”The Special One” (Mourinho). Detta vill man väl som ledare inte missa?"

Senaste blogginläggen

Län

Här går larmen i länet

Hörde eller såg du räddningstjänsten fara i väg med ilfart? Här kan du se var utryckningsfordonen är på väg.

Senaste nytt från TT

Nyheter

Facebook


logga
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,4D Business Momentum -10
Silver metallic 8.771 mil 179.000 kr (143.200 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën Jumper skåp HDi 130 11.5 m3 L2H2 -13
Vit 2 mil 296.375 kr (237.100 ex moms)
Logga
Bilen
Toyota Avensis 2,0 Business CVT -09
Vit 6.500 mil 144.900 kr
Logga
Bilen
Opel Corsa 1,3 CDTI 95hk -13
Crinan blue 172.350 kr (137.880 ex moms)

Regionchef
Södra söker regionchef. Placering Mönsterås.
Arrow LÄS MER
Ansvarig fastighetsutvecklingsgruppen samt byggnadsingenjör
Stiftelsen Kommunhus söker ansvarig fastighetsutvecklingsgruppen samt byggnadsingenjör.
Arrow LÄS MER
Specialistutbildad sjuksköterska
Falck Ambulans söker specialistutbildad sjuksköterska i Skåne
Arrow LÄS MER
Medarbetare till mjölkgård
Kvarngårdens Lantbruk söker medarbetare till mjölkgård på Öland.
Arrow LÄS MER
IT-arkitekt
Elfa International AB söker IT-arkitekt.
Arrow LÄS MER
Vindkraftstekniker
Arise Service AB söker vindkraftstekniker med bas i Kalmar.
Arrow LÄS MER
Key Account Manager
Guldfågeln AB söker Key Account Manager (dagligvaruhandeln). Placering Öland.
Arrow LÄS MER
Ekonom
Gota Media söker ekonom. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Stationsledare
Carspect söker stationsledare. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Kommundirektör
Ronneby kommun söker kommundirektör.
Arrow LÄS MER
Maskininstruktör
Génax specialmaskiner söker Maskinkonstruktör i Kalmar
Arrow LÄS MER
Underhållsingenjör samt driftingenjör
Södra Cell söker underhållsingenjör samt driftingenjör. Placering Mörrum.
Arrow LÄS MER
Specialistutbildad sjuksköterska
Falck Ambulans i Skåne söker sjuksköterskor.
Arrow LÄS MER
Produktspecialist
Wirtgen Sweden AB söker produktspecialist. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (34 ST.)
Arrow ANNONSERA