Kalmar 2008-02-06 | Uppdaterad 2008-02-06
Fanerdun har brutit mot kollektivavtalet. Men kravet på två miljoner i straffavgift har krympt rejält.
Fanerduns högsta ledning nekade till övertid och facket har tvingats backa.
– Det blir en symbolisk summa som Fanerdun får betala i straffavgift. Vi kan inte bevisa att alla arbetare har arbetat sju dagar i veckan, men vi har sett att det pågick arbeten.
Det säger Morgan Nyberg, ombudsman och ordförande i Byggnadsarbetareförbundets i Kalmar som är irriterad när det gäller Fanerduns avtal och löner. Problemen tycks aldrig ta slut.
Nu begär facket 250 000 kronor i skadestånd och 25 000 kronor i straffavgift. Det är för brott mot arbetstidslagen och brott mot kollektivavtalet.
Den ursprungliga straffavgiften för brott mot arbetstidslagen på två miljoner hade räknats fram utifrån de uppgifter om byggjobbarnas övertider som den svenska Fanerdunledningen lämnade i december till facket.
Men när Jinxing Luo kom till Kalmar hävdade han att uppgifterna inte stämde. Och plötsligt lämnade företaget helt nya arbetstidslistor.
Byggnads hade inget att sätta emot och fick modifiera sina krav.
Jag antar att byggnads tycker att 275000 är
en bra ersättning för det arbete man lagt ner på
"dessa arbetare som inte är medlemmar".
Hur känns det för er på byggnads att agera domstol och kräva ersättning för "fiktiva"
medlemmar.Nästan som kapitalister kan känna
det ...
I kinesien har man en annan tidräkning m a o
förekommer ingen övertid.
Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (22 ST.)
ANNONSERA