Anders Raustorp blev medicine doktor på fredagen vid Karolinska instiutet i Solna. Han kartlade barn och ungdomars fysiska aktivitet vid en mängd skolor runt omkring Kalmar.
Foto: Maths Bogren

12 000 steg mot bättre hälsa

Kalmar 2005-03-23 | Uppdaterad 2007-10-05

Nu är det klart. Den preliminära rekommendationen om hur långt barn i åldrarna mellan sex och tolv år bör skutta runt på en dag för att inte bli överviktiga. Flickor må röra sig något mindre än pojkar.

Flickor bör ta minst 12 000 steg per dag och pojkar bör ta minst 15 000 steg per dag. Om de rör sig på det här viset minimeras risken för övervikt.
Det säger den undersökning som Anders Raustorp, sjukgymnast och idrottslärarutbildare, vid Högskolan i Kalmar gjort. Han disputerade på fredagen vid Karolinska institutet på en avhandling om fysisk aktivitet bland barn och unga. Avhandlingen handlar också om barn och ungdomars fysiska självkänsla. Som underlag för studien ingår elever från kommunerna Kalmar, Oskarshamn och Mörbylånga, men också barn från USA och Australien. En del av resultaten var väntade men resulterade i en preliminär rekommendation om hur mycket steg barn bör ta varje dag. Svenska barn rör sig mer än australiensiska och ännu mer än amerikanska barn. För barn och ungdomar rekommenderas en timmas aktivitet på måttlig till intensiv nivå varje dag.

Kartlade BMI
Studierna som ingår gjordes med hjälp av stegräknare där barnens antal steg räknades under fyra dygn. Man kartlade också barnens BMI, vikt i förhållande till längd. Mätmetoden har sina begränsningar med stegräknaren eftersom den inte visar med vilken intensitet barnen rör sig. Man undersökte inte vad barnen stoppade i sig för mat och godsaker. Men undersökningen ger ändå ett mått på hur barnen bör röra sig.
Anders Raustorp undersökte också elevernas fysiska självkänsla, barnets känsla av sin förmåga när det gäller att använda kroppen i rörelse.
En faktor som har stor betydelse för innehållet i undervisningen i idrott och hälsa, eftersom självkänslan påverkar elevens motivation och har betydelse för hur läraren agerar.
- Sambandet mellan övervikt och självkänsla. Och sambandet mellan självkänsla och fysisk aktivitet belyser jag i min avhandling.
Vad gäller då för den vuxna delen av befolkningen när det gäller att röra sig? Några rekommendationer som vilar på vetenskaplig grund när det gäller stegräknare finns ännu inte framtagna för vuxna, men de lär presenterars till hösten av Raustorp som forskar vidare tillsammans med andra i frågan.

5 000 steg för lite
På gång är en undersökning av 3 000 vuxna i Sverige, Australien, Kanada, Frankrike och USA
i åldrarna 18-60 år. När vi mäter vår totala fysiska aktivitet rent generellt kan man säga att 5 000 steg på en dag är på tok för lite för en frisk vuxen.
Då riskerar man bli överviktig. 7 500 till 10 000 steg om dagen är aktivt men ändå i minsta laget. 10 000-12 000 steg om dagen går en aktiv person och 12 500 steg om dagen kan gälla för en mycket aktiv person.
Den som jobbar på kontor rör sig under sin arbetstid någonstans runt 4 500 steg en dag på jobbet.
En halv timmes rask promenad ger någonstans mellan
3 000 och 4 000 steg.

Avsevärda hälsovinster
- Vad vi har lärt oss de senaste tio åren är att de 40 år gamla råden om att träna tre gånger
i veckan 30 minuter varje gång och på en nivå av 60 till 80 procent av sin maximala kapacitet kan ersättas med mindre tuffa råd och ändå ge avsevärda
hälsovinster, säger Anders Raustorp vid institutionen för hälso- och beteendevetenskap.
Hälsovinsterna handlar om minskad risk för hjärt- och kärlsjukdomar, men det ger också ett förbättrat immunförsvar, stadigare benstomme och skelett och bättre humör. Att promenera gör en gladare helt enkelt.
- Om man inte vill gå till simhallen eller flåsa runt i ett motionsspår kan man i alla fall unna sig en rask promenad
i friska luften och gynna sin hälsa i alla fall.
- Om man som otränad vill komma i gång kan man styra sin aktivitet med stegräknaren. Man ska öka till en nivå som fungerar i vardagen. Om du går upp mot 17 000 steg om dagen är det bättre att ta ett steg vidare och investera tiden i ett mera intensivt pass, kanske ansluta sig till ett gympapass.
Anders Raustorp studerar för närvarande hur förskolebarn
i Stockholm rör sig. Han ska komma fram till en rekommendation även för de allra minsta.



Varnad hyrläkare i tjänst vid dödsfall

Socialstyrelsen: Det har varit problem med läkaren tidigare

Kalmar [Uppdaterad i går 09:55]

Den hyrläkare som tog emot Bengt Carlsson på Kalmarjouren var avstängd från sin tidigare tjänst efter att ha skrivit ut narkotikaklassade läkemedel till sig själv. Läs mer

 

Varnad hyrläkare i tjänst vid dödsfall

Litar du på din läkare?

Visa resultat




”Jag har inte fått ett öre”

Ryggskadad kvinna arg på försäkringskassan

Kalmar [Uppdaterad 2012-02-09]

Hon har inte kunnat arbeta på över sju månader på grund av sin ryggskada. Läs mer

 

Kvinna kritiserar Försäkringskassan för godtyckliga bedömningar

Är du nöjd med bemötandet från Försäkringskassan?

Visa resultat




Huvudnyheter just nu

Kalmarredaktionen

Välkommen med tips till oss.
Nyhetschef: 0480-592 80
Södra Långgatan 33
nyhetschefen@barometern.se

. .



Kalmar

Med livet i sina händer

Barometerns fotograf Mikael Johansson har följt barnmorskan Anita Lilja i arbetet på förlossningen och BB.

Bonus

Besök Kalmar slott som du aldrig sett det förut

I mörkaste hålor och högsta torn. Följ med på en rundtur bland legender, kungar, vardag, fest, fängelsehålor och frågelek.

Mest läst just nu på Barometern.se


Mediespelaren

Missa inte mediebiblioteket

Barometern.se satsar på multimedia. Här hittar du bildspel, ljudklipp och vårt samlade utbud av webb-tv.

Senaste nytt lokalt

Blogg

Dramatik på Gasten

"Fredagsmys på Gasten slutade med ambulanstransport för Lisa Johansson."

Senaste blogginläggen

Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Nya landshövdingen: ”Vi ska vara snabba och korrekta"
Sporten: Italiensk satsning på Kalmartravet
Kultur & Nöje: Bakom kulissen med Camerata Nordica

Mest läst just nu på Barometern.se


Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Renault Kangoo Express 1,5dCi Trend -04
Vit 5.547 mil 54.900 kr (43.920 ex moms)
Logga
Bilen
Renault Kangoo dci 70 Lång -03
Vit 20.500 mil 39.000 kr
Logga
Bilen
Toyota Avensis 2,0 Touring Style Edition -11
Blågråmet 2.300 mil 224.900 kr (179.920 ex moms)
Logga
Bilen
Fiat Doblo kombi -10
Grå 0 mil 178.386 kr Extrapris: 129.900 kr

Butikssäljare
Beijer Byggmaterial söker Butikssäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunchef
Lessebo Kommun söker Kommunchef till Lessebo
Arrow LÄS MER
Marknadskoordinator
Gota Media AB söker Marknadskoordinator till Kalmar
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Projektledare
Astrid Lindgrens Hembygd söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
ebm-papst AB söker teknisk säljare till distrikt sydost (s. Småland-Blekinge).
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Säljare
Hemglass AB söker Kalmars glassigaste franchisetagare!
Arrow LÄS MER
Köpman
Pressbyrån söker Köpman till Kalmar lasarett
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (56 ST.)
Arrow ANNONSERA