Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 26 maj 2012
Hultsfred 2010-07-10 | Uppdaterad 2010-07-10
På lördagen nåddes en ny högsta temperatur för i år. I Hästveda i norra Skåne uppmättes 34,5 grader. Målilla i Småland hade 34,2 grader.
Hästvedas notering är den högst uppmätta i landet sedan 1994. På söndagen stiger temperaturen ännu mer.
- Vi kommer nog att se att det blir ännu lite varmare då, säger Alexandra Ohlsson, meteorolog på SMHI.
Det innebär att värmen kan krypa upp mot det svenska rekordet på 38,0 grader som uppnåddes i Ultuna 1933 och i Målilla 1947.
Längst i norr är temperaturen dock fortfarande lägre. Och möjligtvis kan det bli tal om lite åskskurar i landets västra delar och i Östersjölandskapen i början av veckan, enligt Ohlsson.
Under de kommande dagarna väntas i övrigt värmen bli kvar i främst de östra delarna av landet. Först från mitten av nästa vecka kan något svalare luft komma in över södra Sverige.
På torsdagen väntas ett regnområde dra in mot Västkusten. För närvarande är det väldigt torrt i Skåne, på Öland, på Gotland, i Blekinge och runt Kalmar. Det kan eventuellt bli regn i dessa torra landsdelar fram emot torsdagskvällen eller natten till fredagen, enligt SMHI.
- Det finns även möjlighet att det kan röra sig upp emot Mälardalen, säger Alexandra Ohlsson.
Under nästa helg väntas betydligt svalare väder.
Målilla är inte "hetast" i landet utan måhända varmast. Svårt att tänka mig att Målilla är hett, eler hetast inom något område. Kanske har Målilla ett speedwaylag som kan vara hett? Men vi har inte ett värmeslag som motiverar att journalister tappar språkkänslan.
Vad hjälper det att det är hetast eller varmast i landen, Målilla är lika tråkigt för det, inget att skryta med!
Målilla är väl det enda samhället i Hultsfreds kommun som är något att skryta med för tillfället med tanke på speedwayen är vi ansiktet utåt numera.
P.s Det är här man ska satsa mitt i kommunen :-)
Välkommen med tips till oss.
Tommy Nilsson: 0495- 153 41
Storgatan 23, Virserum
hultsfred@ot.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA