Hultsfred 2009-01-14 | Uppdaterad 2009-01-14
Grannträtan kulminerade när två stora fyrverkerier smälldes av på olaglig tid för att skrämma bort de änder som en av grannarna matat i flera år.
Grannen som tände på fyrverkerierna där änderna brukade hålla till, är nu dubbelt polisanmäld; för djurplågeri och för brott mot lokala ordningsstadgan.
- Det här bråket har visst pågått en längre tid, säger närpolischefen Gillis Gustafsson. Den ena grannen vill värna om fåglarna och den andra hävdar att de skitar ner.
Fyrverkerierna fyrades av vid två tillfällen i mellandagarna. I Hultsfreds kommun är det bara tillåtet på nyårsafton, på påskafton och Valborgsmässoafton.
Hoppas dom får fängelse men nu var det smällare och det verkar inte som det är något brott att bryta mot den lagen det är väldigt konstigt.Det hade varit andra tongångar om någon skjutit i luften med ett hagelgevär?
Hoppas den skyldige för en gångs skull får böter som svider för detta. Fast som vanligt kommer han/hon väl undan eftersom det "bara" gäller djur.
Jag är så trött på alla djur här i hultsfred som skitar ner, jag har själv skjutit flera svanar och andra fåglar. jag tycker det bara är bra att någon säger ifrån!
Svar till Rille. Så bra du är Rille lille. Det borde verkligen finnas flera av din sort, du skapelsens krona . Så modigt och tufft av dig. Om vi sedan kunde få skjuta reptilhjärnor så blev vi av med mycket elände här i världen.
Djurplågeri! Helt klart!
Straff ska dom ha som ger sej på och dödar fåglarna!
Det finns det som är mycket värre än lite fågelskit, ska NI veta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
j-vla stolpskott, skulle jag vilja påstå! Japp!
Välkommen med tips till oss.
Tommy Nilsson: 0495- 153 41
Storgatan 23, Virserum
hultsfred@ot.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jonatan Holgersson
jonatan.holgersson@barometern.se
Telefon: 0480-592 85









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (28 ST.)
ANNONSERA