Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
fredag 24 maj 2013
Emmaboda 2012-03-23 | Uppdaterad 2012-03-23
Regeringen har beslutat att länsstyrelserna i Kalmar och Kronobergs län ska samordna insatser för att stärka Glasriket. Men de får inga extra pengar.
Hur mycket pengar handlar det om?
– Syftet är inte att tillföra medel utan det som efterfrågades när vår statssekretare Marita Ljung nyligen besökte Åfors glasbruk var att genomföra insatser för industriell utveckling och stärkt besöksnäring i Glasriket, vilket vi tillmötesgår med det här beslutet, säger statsrådet.
För att samla de olika aktörerna har regeringen utsett landshövding Kristina Alsér i Kronobergs län till samordnare. Hennes uppgift blir nu att samla de olika aktörerna i Glasriket.
– Vad som behövs är en kraftsamling och att vi i regeringen för en dialog med Glasriket, säger Annie Lööf.
Nej, några extra pengar till Glasriket är det inte tal om.
– Det handlar snarare om att samordna de resurser som länsstyrelserna redan har, säger Annie Lööf.
Samordnarens första redovisning ska ske till regeringen senast den 31 augusti i år och uppdraget ska slutredovisas senast den 31 december 2014.
Annie Lööf pekar på att regeringen använde sig av en liknande modell med samordnare i Västra Götaland efter krisen på Saab i Trollhättan.
Emmabodas kommunalråd Ann-Marie Fagerström (S) tycker att Åforsgruppen har all anledning att sträcka på sig.
– De ska ha en enorm eloge för det arbete man gjort. Sedan är det väl alltid så att man önskar pengar, men detta är ett steg i rätt riktning, säger hon.
Ann-Marie Fagerström hoppas också att Glasriket blir en av de destinationer som staten kommer att marknadsföra mer utomlands.
Christer Jonsson (C) är också nöjd med regeringens beslut.
– Men nu är det viktigt att entreprenörer, glasarbetare, konstnärer och alla engagerade tar fram sina idéer och bidrar till en förstärkning av Glasriket, säger han.
På Barometern.se är det möjligt att kommentera nästan alla artiklar. Dock tar vi bort möjligheten att kommentera artiklar med rättsrelaterat innehåll, till exempel domar och åtal. Vi hade den möjligheten tidigare, men fick då mängder med kommentarer med innehåll som vi inte kunde publicera.
För att kunna kommentera måste du ha ett användarkonto hos Disqus, vars verktyg för kommentarer används på Barometern.se. På tider då Barometerns webbredaktion inte är bemannad går det inte att kommentera artiklar på Barometern.se
Barometern.se tillämpar eftermoderering av läsarkommentarerna. Det innebär att den som skriver en kommentar får den publicerad i det närmaste omedelbart, men att kommentaren senare kan komma att modereras bort om den inte lever upp till riktlinjerna för läsarkommentarer på Barometern.se.
Det innebär också att vid publiceringen är det den som skrivit kommentaren som är juridiskt ansvarig för dess innehåll och därmed kan bli anmäld för exempelvis förtal. Efter modereringen är det ansvarig utgivare på Barometern som bär det juridiska ansvaret.
Läsarkommentarer - riktlinjer
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget
Vi tillåter kritik mot personers handlingar och beslut. Etiska spelregler gäller.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Välkommen med tips till oss.
Jan Andersson: 0471-313 91
Peter Lejon: 0471-313 92
Järnvägsgatan 30, Emmaboda
emmaboda@barometern.se
. .









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (35 ST.)
ANNONSERA