Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 26 maj 2012
Emmaboda 2012-02-02 | Uppdaterad 2012-02-02
Tjugo personer får sluta på Åfors glasbruk. Tjugo får behålla sina jobb och tio flyttas till Kosta glasbruk. Hyttan släcks den 31 augusti, och konstnären Bertil Vallien kan komma att sluta inom Orrefors Kosta-Boda.
En och en fick de anställda gå in för att träffa representanterna för Orrefors Kosta-Bodas ledning, Stefan Brandstedt och Peter Johansson. Därför gick produktionen på halvfart under dagen, och många av dem som fått beskedet att de blir utan jobb gick hem direkt. På plats i samband med de individuella samtalen fanns såväl fackrepresentanter som sjuksköterskor.
Hyttan på Åfors glasbruk får vara i gång med två verkstäder fram till sista augusti. Därefter flyttas resterande hyttpersonal till Kosta, men redan nästa vecka flyttas flera personer dit.
Blåsaren Christos Papadopoulos har jobbat på Åfors i 29 år.
– Jag kommer att bli kvar här även sedan ugnarna har släckts, men då som glasmålare. Jag har haft möjlighet att få jobb på Flygt flera gånger genom åren, men jag har alltid trivts så bra här. I?framtiden kommer inte bruket att vara sig likt.
Cecilia Kling jobbar som assistent åt konstnären Bertil Vallien. Även hon får behålla jobbet.
– Det är klart att det är en lättnad, men det är ändå svårt att vara glad.
När Barometern besökte bruket på onsdagseftermiddagenskulle Åsa Tingsdal som jobbar på dekorverkstaden just få beskedet. Vi väntade utanför.
– Jag klarade mig, sade hon då dörren öppnades efter någon minut.
Anders Andersson, ordförande i IF Metall-klubben, har sedan den 19 december inte hållit i en glaspipa. Förhandlingsarbetet har tagit all hans tid.
– Det har varit en pärs. Vi har drivit vår linje hela vägen in i kaklet, men har inte fått gehör för det. Det är hemskt att se gamla arbetskamrater gå hem under de här omständigheterna.
Det är ännu inte klart huruvida de 20 som får sluta blir arbetsbefriade med lön.
– Det är en ny förhandling som får ta vid under de närmaste dagarna, sade Anders Andersson som blir kvar som blåsare i Åfors augusti ut för att sedan jobba i Kosta.
Efter den 31 augusti blir Åfors glasbruk ett glasmåleri med 20 anställda.
Välkommen med tips till oss.
Jan Andersson: 0471-313 91
Peter Lejon: 0471-313 92
Järnvägsgatan 30, Emmaboda
emmaboda@barometern.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA