Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
lördag 26 maj 2012
Emmaboda 2012-02-03 | Uppdaterad 2012-02-03
– En sorglig dag är över, men det finns hopp.
Det sade Ulrica Hydman-Vallien på torsdagen med anledning av att personalen på Åfors glasbruk på onsdagen informerades om hur de lagda varslen slog.
Som Barometern kunde berätta redan på torsdagen får tjugo personer på glasbruket sluta. Tjugo blir kvar och tio flyttas till Kosta. Dessutom meddelades att hyttan släcks den 31 augusti och att den kvarvarande verksamheten omdirigeras till Kosta glasbruk.
Konstnären Bertil Vallien sade, att han kan komma att lämna Orrefors Kosta-Boda och det skulle innebära att koncernen mister den ene av sina mest välkända konstnärer. Den andra är hans fru, Ulrica Hydman-Vallien, och hon ger inte upp hoppet om Åfors glasbruk.
– Jag har många produkter som väntar och har inga planer på att lämna Åfors. Jag känner inte för att lämna varumärket Kosta-Boda i?dag. Jag fortsätter med produktutveckling så länge jag försörjer måleriet på Åfors med jobb. Jag är lojal med Åfors och så länge måleriet finns här fortsätter jag för Kosta-Boda.
– Min lojalitet med företaget ligger helt hos de som jobbar här. Många av mina produkter är målade och målningen sker i Hydman Vallien stannar i Åforsdag endast i Åfors dit all målning inom koncernen är förlagd.
Emmabodas kommunalråd Ann-Marie Fagerström (S) hade hoppats att Orrefors Kosta-Boda skulle inse styrkan i att ha kvar hyttproduktionen i Åfors.
– Så nu känner jag sorg, ungefär som när en nära anhörig går bort. Men även om förhandlingarna mellan företag och fack nu är avslutade så är inte sista ordet sagt. Det kan dyka upp någon köpare till glasbruket, sa hon.
– Men jag tycker det är dålig stil av Orrefors Kosta-Boda att lägga ner glasbruk efter glasbruk.
Ann-Marie Fagerström anser att regeringen måste sätta mer fokus på glasets betydelse för Sverige och regionen. Därför hoppas hon att framför allt näringsminister Annie Lööf snart kommer till Åfors för att diskutera Glasrikets framtid.
– Jag lider med alla som mister sina jobb och jag lider för att Åfors mister sin identitet. Emmaboda kommuns sista glasbruk är snart släckt, suckar lokalpolitikern Nicke Grozdanovski (V), född och uppvuxen i Åfors.
Enligt vad Barometern erfar hade Orrefors Kosta- Bodas vd Ann Gustavsson under torsdagen ett samtal med Bertil Vallien om framtiden. Tyvärr lyckades vi inte nå henne för en kommentar.
Välkommen med tips till oss.
Jan Andersson: 0471-313 91
Peter Lejon: 0471-313 92
Järnvägsgatan 30, Emmaboda
emmaboda@barometern.se
. .
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.
Jesper Ericson
jesper.ericson@barometern.se
Telefon: 0480-592 24











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA